Zamyšlení - Fejeton

Nedá se nic dělat. Musíme s pravdou ven a podívat se našemu koni přímo mezi nozdry ( znám jednoho HAMa, který říká: " musíme se podívat našemu koni mezi nohy " ). Není dnes již tajemstvím, že poslední sběratelé diplomu DXCC již vymírají. Je to způsobeno vlastně jeho Lehko - Těžkou dostupností. Co to je? Pokud si pořídíte takový malý koncový stupínek ( pro začátek tak asi 1.5 KW ), lehce zjistíte, že můžete vysílat i na mokré opratě ( výrok OK1AZZ , který již není mezi námi ) a přitom se docela dobře dovoláte. Jinými slovy: Chci-li se dovolat, pak vše se dá zvládnout pomocí ještě a ještě silnějšího koncového stupně. V anglosaské amatérské literatuře se tato poučka nazývá " Bédův závodní theorém ". Béda byl žák slavného amatéra vysílače OL1A.., který již v 60. letech zjistil, že na 160m se s 10W nedá vysílat. Béda ( OL4.. ) již svoje první spojení uskutečnil v pásmu 160m na 3 lampy GU50. Postupně se zdokonaloval a tak jeho vztah k těmto lampám byl zakončen PA stupněm s osmi těmito lampami. Podle seriózních měření  se pak zjistilo, že se dá uvažovat s výstupním výkonem až 1300 W ( Bohužel jen tak na asi hodinu provozu ). Pouhý nedostatek dalších TCVR dodávaných nám ze Svazarmu ( Tesla Fremos ) způsobil, že nebylo možno stále a stále doplňovat propálené anody GU50. Zajímavé je i to, že podle těchto výzkumů vydržela daleko více LS50 našich sousedů zleva. Po opuštění těchto pokusů pak Bedřich pokračoval vývojem koncových stupňů s několika lampami RD200 a dalšími. Říká se, že jeho koncový stupeň v poslední fázi vývoje již lehce předčil rozhlasový SV vysílač " Svobodný Liberec ". Mimochodem.... Liberec v této oblasti vždy patřil k novátorům. Můj již zesnulý přítel Radek.... provozoval v Chrastavě u Liberce "Radio Vanilka". Zpočátku si jen přes modulační linku pouštěl nahrávky Beatles " vzduchem " na nedalekou zahrádku. Jako přijímač mu sloužil T58. Zahrádka však byla dlouhá, anténa špatná a tak 3 lampy GU50 opět vyřešily tyto problémy. Velice rychle se po Chrastavě rozšířila zpráva o této nádherné stanici. Dokonce i někteří šťastní posluchači z Liberce tuto stanici bez problémů poslouchávali. Bohužel činnost Radia Vanilka byla ukončena zásahem KSR a Radek pro bezúhonnost dostal 6 měsíců podmínky.

    Vraťme se však k diplomu DXCC. Podle výše uvedených závěrů tedy splnit DXCC je dnes brnkačka. Pomocí sledování DX clusteru si můžeme navolit, kdy vlastně se máme obtěžovat odejít od kafe a stanici si udělat. V některých městech mají dokonce ( již dlouho ) zavedenou zvláštní službu. Když to udělá jeden, pak nejméně čtyřikrát ( kamarád taky rád ). Sportovní význam takového spojení je snad jasný. Ne jednou spojení uskutečnit, ale čtyřikrát - to je ono. Však mu to kamarád někdy zase vrátí. A tak zemičky nabíhají a všichni máme z těchto žebříčků radost. Podotýkám, že to neplatí obecně, protože v nedaleké obci " Petrželov " je hlavní důvod k amatérskému vysílání dán tím, že je nutné zajistit dostatek paliva. Podle jejich výzkumů je dokázáno, že pro lepší poměr vzniku užitečného tepla je nejlépe balíky QSL lístků nerozvazovat. Tím je dosaženo toho účinku, že ze vzniklého tepla je možno kromě ohřátí těla  vyrobit i další akumulační zdroje energie na bázi C2H5OH. To musíte uznat, to je skutečně novátorská myšlenka v našem hobby. Vlastně naší činností vytváříme pro značku OK " stále obnovitelné energie ". A jsme zase u toho, aby energie bylo více, je nutné používat ještě větších výkonů a tak dát šanci i těm QRP stanicím třeba v Holandsku. Hlavní smysl vytváření této zelené energie však spočívá v tom, že nesmíme poslat jediný QSL lísteček a to dokonce ani ne v elektronické formě. Tím dosáhneme toho, že malinká ubohoučká stanička QRP nám za naše spojení pošle třeba i tři lístečky ( palivo ). Někdy dokonce přijde i dolárek a protože víme, že 2USD=1LHR, je nám blaze. ( Pro nezasvěcené: měna LHR značí LaHev Rumu. To je odpradávna nejtvrdší měna, podle které se i v dnešní době řídí Pražská burza. Tato měna nepodléhá spekulačním tlakům ostatních burz ).

Pokud se podíváme našemu koníčku ještě blíže mezi nozdry ( nohy ), pak je nám jasné, že vlastně jakákoliv námaha se musí vyloučit. Co to znamená. Proč se učit CW? No tady snad nemá cenu něco vysvětlovat, vše bylo již vysvětleno. Zkrátka je to námaha a celkem zbytečná, protože i ti největší amatéři třídy " D " spolehlivě dávají i 80 znaků za minutu, ale před komisí jim to nejde. Tím zažívají strašná traumata a ponížení. Uvědomují si, že by to mohlo potkat i někoho dalšího a tak... proč to nezrušit. Je to vlastně neúčelně vynaložená energie. Zkrátka CW nebrat. Digitální módy jsou daleko účinnější a vlastně se nemusíme nic učit. Psát na počítači umí dnes kdekdo a protokol AX25, či jak se to jmenuje, za nás už někdo vymyslel. My si pouze stáhneme program a jsme ready. Protože naše hobby již nám nesmí " užírat " energie, je zřejmé, že teprve zde to má smysl ( je to smysluplné ). Jak se toho dá dosáhnout? Jednoduše... Nechám si někde přeložit do patnácti jazyků jaké je počasí, svůj životopis, popis zařízení.... Vše si do svého programu doplním a pak mohu plynně tyto zprávy ( bez ztráty energie ) vysílat kolegovi. A ani Kratoška nepozná, že nejsem rodilý Američan. Odpovědi od mé protistanice jsou většinou ve stejném duchu, lišící se jen teplotou a údajem o koncovém stupni. Ano je to tak. Jak prohlašuje dnes již většina stanic co neznají CW... teprve s digiprovozem pro mne amatérské vysílání dostalo smysl. Bohužel sice ještě existují někteří Hamové ( Jožo Fero ), kteří nepochopili " energetický " smysl našeho vysílání a stále ještě někde z lesa vysílají nemoderním modem CW, ale stejně se za chvili nebudou mít s kým spojovat a tak toho nechají. Koneckonců i jejich výrok, že si nedovedou představit, že někde od rybníka budou muset používat Laptopa... Vždyť je to vlastně blbost. Je to opět jen technická nedokonalost výrobců TCVR, že tam ten počítač ještě není integrován. To přece zákonitě musí přijít. 

Kdysi Jožo Fero prohlásil, že Digiprovoz je to nejdokonalejší co může být. Proč? Protože nejdůležitější ze všeho je být v bezchybovém spojení s protistanicí a to pokud možno za každou cenu. Proč máme být vlastně " ponižovány " přírodními zákony. Já chci dělat spojení na 28 MHz a ono to nefunguje. Co je to vlastně za blbost. Proč mám sledovat nějaké majáky? Není lepší vlastně celé to naše amatérské vysílání " opravit ". Pojďme to převést na Internet. Budeme pak používat dokonalých programů, které ( chcete-li ) Vám budou simulovat šíření i podle zákonitostí. V těchto programech budu mít možnost si i navolit typ používané antény a její výšku nad zemí. Bude možno navolit i typ zařízení ( tvůrci programů budou mít asi problém nastavit přepínač na " Datel", což je používané zařízení Joži Fera na jeho dovolených ). No upřímně... není toto to nejspravedlivější a nejdemokratičtější? Všichni si budeme rovni a můžeme si zvolit třeba i závodní kategorii. No není to vlastně pod naší důstojnost, když třeba OK2RZ si klidně vysílá na směrovky a my ne? Proč on chudák musel vynakládat zbytečnou energii, aby si to postavil. Proč třeba naše známá VKV závodní " palivově zelená " kolektivka si může vyjet do Krušných hor a vysílat si tam. Vždyť i to největší amatérské embryo ví, že v Krušných horách to nejlíp chodí. Tak.... V našem universálním programu navolím:

Charakterové vlastnosti jako OK2KKW
Kota .... Klínovec
Rušení na Klínovci .... NO
Koncový stupeň 3 KW
PA přebuzen?.....YES
Zařízení FT1000MP MKV s " petrželovým transvertorem "
Anténa 16x36 EL. podle OK1JJF
Počasí jasno
Tepelná pohoda..akorát
Bolení nohy .. NO
Pijeme alkohol.... YES
Typ alkoholu ...RUM
........

Tak a teď to je konečně spravedlivé. Pak už to klidně můžeme nechat na počítačích. Ať si kluci zazávodí. Ale jedno je jasné. Já vlastně mohu výsledky rafinovaně ovlivňovat přepínači jako: Typ alkoholu.... Zde samozřejmě se musí zadat ještě další věci, jako poslední výsledky jaterních testů...

Zkrátka..... pryč se starým nemoderním HAM sportem. Rychleji a rychleji vzhůru. Pouze teorie "zeleného energetického bezstresového a ponižujícího" HAM sportu nám přinese kýžený pocit z dobře vykonané práce.

Pokud by náhodou někdo s těmito výroky nesouhlasil ( chci přesně značku, životopis, průkazku Svazarmu a další ( UHU formulář )), pak prosím pokračujte ZDE: