A další rok je v háji....( a neb rozhovor se svým svědomím )

Na tomto místě jsem chtěl umístit fejeton. Něco, v čem bych shrnul letošní rok, poukázal na věci pro mne nepřijatelné, pochválil věci dobré a vnesl optimistické myšlenky a názory do našich duší. Pak jsem si ale řekl: "Pro koho by to bylo určeno? Nebyl by to opětný pláč nad daným stavem?". A jak vůbec dál? Jestliže něco kritizuješ, pak taky řekni jak dál... Tak a babo raď. Jak vlastně dál? Co je to dál u takové věci jako je koníček. Vždyť je přeci od prvopočátku vytvořen pro radost. To opět a do nekonečna chceš hlásat světu, že vnitřně cítíš, že s poklesem činnosti v CW ty osobně spatřuješ konec amatérismu? Zase chceš někomu vysvětlovat, že příjem CW je pro tebe něco jako poslech příjemné muziky? Cožpak nevidíš, že se již dávno na tomto poli neválčí? Jak tedy vlastně dál? Chceš plnit přiblblé diplomy za spojení na Echolinku? Ne to určitě nechci.... Chceš si s kamarády povídat přes ICQ? Fuj.... až na výjímky je to nesmírná ztráta času, nic se nikdy nevyřeší. Chybí osobní kontakt. Chceš dělat digitální druhy provozu? Tak to už vůbec ne. Vždyť je to jen jiný druh SMSkování. To skutečně může tu nejvyšší radost přinést jen tvůrcům těchto programů. Chceš budovat zařízení na ultrasuper UHF? Ne nechci.... Do konce života už mnoho nezbývá a tato oblast potřebuje člověka "celého". Je to běh na dlouhé tratě, který stojí strašně moc času, peněz. Přesto to musí být nádhera. Kde vůbec pro tebe končí radiové vlny? Asi mám štěstí, že můj web nečtou ti, co tvrdí, že opravdový amatér může vzniknout jen z VKV závodníka. Ti, co tvrdí, že telegrafie nikoho nic nenaučila, že jen závod SSB z Krušných hor je to ono. Zase chceš provokovat? Zkus říci nahlas, co si sobecky o VKV myslíš.... No zkus to.... Jo to by ti dali. Pro tebe totiž končí provoz na 70cm. Na ostatní vyšší kmitočty se sobecky a z neznalosti díváš jen tak, že možná by byly dobré pro linkování a přenos hrozného objemu dat. Jsi sobec a tak bys klidně tyto kmitočty vyměnil za vysokorychlostní Internet pro všechny koncesované ( samozřejmě s nutnou podmínkou, že to bude zdarma ). A co si myslíš o "vrcholových" závodnících na VKV? Jen to řekni..... Hmmm. No, je to hezké, ale chce to hardware. Pak to jde téměř samo... 

Víš, že je tím urážíš? Ty tedy tvrdíš, že závodění v současné době je o hardwaru? Slabochu... Tak to dokaž, kup si něco takového a vyhraj nad nimi. Chceš to? Asi chci, ale to je o penězích. A co bude dál, až po 3 letech se začneš umisťovat na prvních místech VKV žebříčků. Chceš to? Proč vůbec znovu prosazuješ "návrat" k zdravému rozumu. Proč si stále myslíš, že je nutné i na VKV začít vysílat s menšími výkony v odpovídajících kategoriích. Vždyť se ti každý vysmívá. Copak v této společnosti existuje ještě nějaký amatér, který dodržuje HAM spirit? Opravdu si myslíš, že by někdo dodržoval 5W výstupního výkonu i na VKV? Proč stále děláš takové ptákoviny, jako účast v CQ WW SSB v pásmu 40m s 5W? Co tím chceš dokázat? Že jsi dobrý a nebo že to nemáš v hlavě v pořádku. Copak se dají v módu SSB v CQ WW s 5 W dělat spojení? Neztrácíš čas s QRP? Nechceš si raději koupit pořádné QRO a světu dokázat, že jsi možná dobrý? Co tě na tom QRP přitahuje? Co chceš dělat dál? Vychováváš nové pokolení? Neříkej, že na to není doba. Jsi líný, pohodlný. Podívej se, jak to dělá Petr OK1DPX. To stále a do nekonečna chceš vysílat na Datly a kus drátu z lesa pod Boubínem? Že tě to baví? A co tě na tom baví? Ty opravdu nechápeš, že moderní doba už nepotřebuje takové techniky jako je OK2BUH. Člověk, který když něčemu nerozumí, tak se to rychle doučí. Proč by to dělali? V moderní době přeci je  dobré, když se naučíme jen 50 procent všech funkcí, které nám poskytuje TCVR v menu. Proč stále kritizuješ ČRK? Opravdu si myslíš, že by mohl fungovat i bez placených pracovníků? Proč si stále přesvědčen, že bez "průhledného" hospodaření se nehneme z místa. Opravdu si myslíš, že se v ČRK "projídají" tvoje peníze? Opravdu si myslíš, že přiblblé články v Radioamatéru jsou k ničemu? Vždyť třeba většinu členů ČRK zajímají fejetony o Olicích 2005. Fakt si myslíš, že za pouhých 900.000 Kč ročně by se dal vydávat lepší a kvalitnější členský časopis? Proč si ho tedy nevydáváte v ČAVu. Podívej se, kdo vlastně táhne ČAV. Fakt si myslíš, že se dá na QSL službě ušetřit? Hmmm... tak zde se musím přiznat, že si to nemyslím. Určitě se nedá QSL služba dělat kvalitně bez placených pracovníků. A co ten Váš výbor ČAVu? Že v něm nejsi? Tak proč kritizuješ neaktivitu některých jeho členů výboru. Že jsi to čekal? Jo to jsi zase celý ty, jen pomlouváš a sám neděláš nic. Když někdo nezaplatil "dobrovolný" příspěvek a nepíše na web, cožpak to je  nějaký důkaz, že to nemyslí vážně? Tak co vlastně chceš?

    Tak a moje svědomí mne zahnalo do kouta. Asi to bude chtít nějakou analýzu. Přesto však už i teď mi některé věci jsou jasné.

A tak přátelé PF2006

Přeje Jožo Fero