Co jsi Jožo blbnul o víkendu?

A je to tady. Už se to zřejmě provalilo..HI. Přeci jenom mi to pěškové vysílání nedává spát. Malinko jsem si zasurfoval a podíval se na účinnost malých vertikálních antén. Ono to asi nikdy nemůže být dobré. Ta reálná složka po přízpůsobení je vždy někde v oblasti max. 1 ohmu.Jsou sice antény typu MicroVert, kde autoři na základě simulací a vlastních měření tvrdí, že oproti běžným "Full size" anténám se ztratí jen 7 až 12 dB. Ale věřte jim HI. Koneckonců microvert je anténa, která se zase tak moc počítat mezi malorozměrové nemůže. Je to asi docela slušný kompromis, kde protiváha na 80 m bandu je koaxiální kabel dlouhý kolem 16m. Nu což za pokus to asi bude stát.

Ale přeci jenom výkon 500mW? Tak pánové, už  je to tady. Vzpomněl jsem si na předělávaný PA ze CB. Vyndal jsem to ze skříně a zkusil připojit k Rock Mitemu. A jak to dopadlo?

Všimněte si sami. Při napájecím napětí kolem 14V a proudu 4A, tento geniální MOSFET PA dodává výkon někde kolem 30W ( už to tady bylo). To je zisk PA někde kolem 18 dB. Začalo mi to vrtat v hlavě. Sakra - já QRPista a napadají mne myšlenky těch lumpů BIG GUNS. Ale je to pánové tak. Chcete-li si vyřešit problémy s decibely, pak nejjednodušší a nejlacinější cesta je - postavit PA HI.

I odběr kolem 4A. Je to moc? Moje baterie 7Ah by to běžně snášela kolem 2 hodin provozu. Pak bych ji zase dobil. A tak jsem na vážkách? HI Při sobotních zkouškách jsem si zkusil poslouchat svůj maják 500mW ve vzdálenosti 25 km ( to je odhad maximální vzdálenosti expedičního družstva od základního tábora). Používal jsem při tom jen Whip anténu dlouhou kolem 10m. Bylo to slyšet bez problémů. Náš problém pěškového vysílání, tedy bude spíše v oblasti vyzáření čehosi kamkoliv. Docházím k názoru, že asi opravdu budeme muset s výkonem nahoru.