Co jste hasiči, co jste dělali.....

Nevím proč, ale tato asociace mne napadla při včerejším spojení. No spíše bychom tuto písničku mohli parafrázovat jako: "Co jste Holice, co jste dělaly...."

Co tím myslím? Těžko se to vysvětluje. Ale snad bych mohl uvést záznam ( samozřejmě nedoslovný ) z několika spojení:


A: Výzva všem, zde je OK1KHL

B: OK1KHL volá tě OK1IF

A:...........atd.

B: Blahopřeji ke zkouškám. Ještě mi prosím řekni, kolik z Vás dělalo zkoušky z CW.

A: No nikdo. Teď totiž s novými podmínkami je nutné, aby žadatel přijímal minimálně 20 WPM. To je na začátečníky moc a tak to nikdo nezkoušel i když třeba na vojně jsme to dělali.

B: Hmmm...


Záznam druhý:

A: Co to je za nesmysl? Proč stále někdo říká, že kmitočet je jeho? Přeci si ho nekoupil. Já jsem docela klidný člověk, ale tohle mne strašně vytáčí. Jak si někdo může dovolit říci, že kmitočet je jeho?

 

A jejej.....

Vzpomínám na základní poučky HAMspiritu. Již v prvopočátcích amatérského vysílání platilo nepsané pravidlo:

Najdu-li si volný kmitočet ( před vysíláním se zeptám, jestli zde někdo náhodou nepracuje ), pak svoji výzvou jsem tento kmitočet obsadil. Při klasickém spojení pak při ukončení QSO zůstává tento kmitočet tomu, kdo začal dávat výzvu. Mluvíme tedy v přeneseném slova smyslu, že "Kmitočet je můj". I zde samozřejmě platí pravidlo hamspiritu a jestliže mne někdo požádá, zda zde může zůstat ( například ho někdo zavolá ) a já nemám důvod tento kmitočet obsazovat, pak samozřejmě kmitočet uvolním. Mohou však nastat stavy, kdy např. mám sked ( např. OK QRP kroužek ) a těžko bych v danou chvíli hledal jiný volný kmitočet, pak se nedá nic dělat a kmitočet je můj. Povinnost přeladit se náleží oné stanici, která volala mne.

A tak mne napadá. Co jste Holice, co jste dělaly? HI. Proč školitelé neseznamují nováčky se základními pravidly provozu? Ví vůbec někdo z nových adeptů, co je to split provoz? Určitě ano....ale zkušební komisař se asi nikdy na tyto věci ptát nebude. Není to nikde v předpisech. Jak se říká - pořádek si musíme udělat sami. 

Veškerá pravidla ( nepsaná ) jsou dlouhodobě udržována ne z důvodu "buzerace", ale z důvodu "radosti" z vysílání. Nesmíme si překážet. Tak, to jsem Vám to vysvětlil.... Už slyším Vaše námitky. Co nám to tady ten Jožo říká. Ať si zapne 3773 KHz a poslechne si provoz oněch "Pravověrných". 

Musím se přiznat, že jste mne dostali. Berte to jako vyjímku HI. Přesto prosím pochopte, že jestliže mám rozpovídáno spojení o ... to je jedno o čem a najednou se ozve:

"Brejk"

 Následovaný slovy: "Jak mne tam slyšíte? A kam jsem se to dovolal?", pak většina "pravověrných" to bere něco jako porušení hamspiritu. Úplně nejhorší případ pak je, když se ozve další brejk a přidá se někdo jiný a začne tomu prvnímu vysvětlovat, jaké je počasí. Ti první dva totiž jen pak koukají jak blázen. Chtějí si ještě něco říci...a vlastně něčí neomaleností byli přerušeni. Jestliže půjde o život, věřte, že začnu zachraňovat s Vámi, ale jinak je to skutečně přestupek proti hamspiritu.

Jinak se skutečně nebojte dávat výzvu. Přeci to je ten nejsprávnější způsob navazování spojení.