Co víme o IC7000?

Tento TCVR jsem poprvé v životě na vlastní oči viděl v Holicích. Už si ani nepamatuji, kdo požádal Mílu OK1VUM o předvedení. Samozřejmě nebyla k dispozici anténa, ale jen kus drátu. Po připojení byl slyšet šílený "maglajz". To by zřejmě bylo slyšet z jakéhokoliv rádia, ale tento "maglajz" vůbec nelahodil mým uším. Něco jako "kvinty" obsažené na základním kmitočtu. Možná se ve mne objevil známý fenomén "nejlepší rádio je to moje" a tak nejprve odmítáme vše nové a zdůvodňujeme si to něčím, jen abychom sami sobě dokázali, že ten kdo si tuto novinku koupí, dělá velikou chybu. Přesto ale.... Ten televizní displej je super. Nějak už jsme tou elektronikou tak zblblí, že když nám někde něco málo svítí a málo bliká, není to už ono. Přitom pro výrobce je toto nejméně  namáhavá cesta. Mohou přidělávat další a další menu, mohou to ještě více rozblikat... Vždyť se to dělá jen změnou software. Již jen novým designem se tento TCVR určitě stane zajímavým. Zvláště u našich nových začínajících amatérů. Je to něco podobného, jako když porovnáváme mobilní telefony. Zkrátka všechny telefonují, odesílají...ale ten jeden má větší a barevnější displej a taky v menu umožňuje zapnutí větších čísílek. Ano, to je přesně ta užitná hodnota kterou potřebuji.

    Ale vážně. Poslouchal jsem Jardu OK1AYY, který na pásmu se k TCVR vyjadřoval. Prý to DSP je super. Měkký, tvrdý, střední.. To zkrátka musíme mít. Hmmm... asi ano. Ale jak je to ve skutečnosti? Potřebujeme si v libovolném modu nastavovat konstantu AVC ve stupních po 0.1 sec? No asi to někdo potřebuje. Tak ať si hraje. Potřebujeme si ořezávat šířku filtru zhora, zdola..? No tak to určitě, zvláště při vysílání na 3773 KHz. Zkrátka výrobce nám vypuštěním klasických filtrů a použitím jen DSP dal mocnou hračku. Ta hračka něco dělá a je to krásně slyšet. Něco se mění. Ale stejně si myslím, že nebudeme vědět, kdy je to optimální. Vzpomínám si na to, jak jsem poprvé slyšel o DSP. V nějakém článku někdo psal, jak bez DSP je DX signál zašuměný a nečitelný. Jakmile to prý zapnul, tak to vylezlo... Sakra, to je vynález. Vždy jsem to chtěl mít. Pak mi to kamarád předváděl na TS570. No nádhera. Někdy to šumělo víc, někdy míň, někdy se CW signál vypíchl, někdy se rozplácl. Nádhera.. Pak jsem si to zkusil v contestu. Než jsem přišel na to, že to musí být vypnuté, tak jsem si připadal jako hluchý dědek. Tehdy ještě 16 bitové DSP zkrátka ani za boha nedokázalo tak rychle vzorkovat, aby zvládalo pileup. Dnes jsou samozřejmě již výkonnější DSP procesory, ale stejně na každý závod DSP vypínám a dávám přednost zapínání několika klasických filtrů.

Jak je to tedy s IC7000? Seriózní měření ukázala, že BDR je dosti špatné. Asi těžko budete hledat seriózní měření v nějakých časopisech. Jej to by Vám Icom dal, kdybyste napsali, že je to špatné. No schválně, pojďme se podívat jak proběhl test v časopise CQ.

Tak co jste se dozvěděli? Že je to super a nebo, že to umí vysílat i QRP a při výstupním výkonu 2W to bere 5A? Ten recenzista (kupodivu i mnoho hamů v OK) vůbec neví o čem QRP je. To přece není o tom, že budu snižovat výkon kilowatového zařízení na 5W. To je přeci úplně o něčem jiném. Psát do testu ( a uvěřejňovat fotografii ), že je to kratší než IC706? Co chudák má napsat více? Jinými slovy. O čem se vůbec nezmiňuje, to asi nebude moc dobré.

Zatím je asi hlavní problém TCVR příliš vysoká cena. Jinak pevně věřím, že naše bandy tento stroj ovládne. Vždyť my přeci už vůbec nepotřebujeme super parametry. Potřebujeme jen více obrazovek a více knoflíků. A každý knoflík musí něco dělat ( i když nevím k čemu je to dobré). A tak jak píše autor v závěru. 

"Nastal čas inovovat mojí FT857?" Místo odpovědi se zeptám otázkou - nechce někdo koupit mojí FT857 ve výborném stavu?"

Pokud si někdo chce prostudovat manuál, pak je ZDE (3.3 MB)

Jožo Fero