Demokracie, demokratické principy, síla různých organizací..  

Je mi smutno. Občas čtu nějaké geniální myšlenky a názory na různých diskusních webech a chatech. V poslední době dokonce i pohádky. Elektronika je úžasná věc. Víte, stačí do nekonečna uveřejňovat něco a skutečně Vaše opozice nebude mít již ani náladu Vám to znovu a znovu vyvracet. Zkuste si třeba vytáhnout různé příspěvky ve Fóru, které uveřejňují naši " Universální, hovoroví amatéři". Ti vždy dokáží znovu a znovu radit, nabádat, chválit.....

Ti ostatní zkušení amatéři si pomyslí své a ( naprostá většina ) si říká: " on je nějaký divný". Většinou s ním ani nediskutují. Proč?

Jak se však mají zachovat ti, kteří vlastně ani neví jak a proč to tady je. K vysílání se dostali oklikou. Pak se někde dočetli o zkouškách v Holicích. Zkusili to a ejhle... Hned máme plnohodnotnou třídu Hamů. Sice ještě v modu RTTY jim je divné, proč to nepřenáší čárky a háčky, ale jinak už to jsou znalci. Někteří jdou tak rychle dopředu, že během 3 měsíců zvládnou 100 velkých čtverců na VKV a zkusí si i několik EME spojení. Je to pro ně "glejt" technické vyspělosti a radioamatérské zkušenosti. Naučí se dokonce i spouštět programy a mačkat klávesu ENTER. 

Ne nebojte, přeháním.... Náš krásný koníček je zde i pro ně. Nevadí, že většina z nich by asi zkoušky za komunistické diktatury nezvládla. Jo pánové, tam se vyhazovalo i za to, že jste nedokázali vyjmenovat všechny okresy Jihočeského kraje. Oni to malinko cítí... Většina z nich se nikdy nezúčastnila přednášek někoho znalého. Proč? Jaképak šíření vln. Od toho přeci máme DX clustery. 

Technika? Proč? Vždyť se to dá koupit.. Učit se grifům závodníka? Proč? Vždyť můj počítač udělá vše za mne. Stačí jen stisknout ENTER. A tak nám vyrůstají ( v našem lůně ) operátoři typu Prázdná Operátorská Skupina ( zkratka POS ). O různých protokolech toho mnoho neví, jen tuší ( a mají to potvrzené ), že je někdo diskriminuje. Dělá jim něco naschvál, využívá pozice těch hrozných Áčkařů, kteří nám nechtějí dovolit rozvinout našeho koníčka do naší úplné spokojenosti. A co víc.....vždyť oni si přeci zaplatili a tudíž mají nárok na bezchybnou činnost linek. 

A tak píší do Fóra, chatů. Nabalují na sebe další kamarády. Pokud se najde i nějaký stejně postižený jedinec s atributy Inteligenta, pak velice rádi a ochotně se k němu houfují. Jestliže někdo využije výdobytků demokracie a jako občan této republiky ( může to udělat kdokoliv ) se obrátí na některé ministerstvo s obavami..... Pak to je ten dotyčný darebák. Určitě je to člověk vyšinutý, málo inteligentní....  Cožpak si pánové neuvědomujete, že pokud jste síla a jste sdruženi pod silnou organizací ( já jsem jí též členem a nehodlám nebýti ), pak přeci je úplně jednoduché tyto ojedinělé názory přehlasovat? Vždyť v tom je přeci onen nádherný prvek demokracie. Něco, co fungovalo a funguje. Nic lepšího zatím lidstvo nevymyslelo ( tím se omlouvám některým amatérům, že mají rozdílný názor ). Chyba tedy nebyla v tom, že někdo vznesl obavy. Možná chyba byla v posílení té argumentační fáze, která neznalce musela vyděsit. Chyba byla i v tom, že pokud u vznikající organizace nejsou jasně stanovená pravidla, pak se někdo mohl podepsat i za 3 členy přípravného výboru. Ale stále to je jen minoritní část Hamstva. Koneckonců Karel UHU udělal geniální věc. Petiční akci. Určitě se k dané problematice i vyjadřovalo ČRK, jako majoritní organizace sdružující amatéry.

    Víte, byl jsem a jsem v opozici vůči všem myšlenkám u kterých jsem cítil, že jsou špatné. Již několikrát jsem se vyjádřil, že má priorita není v tom, aby se někomu z neznalosti CW zakazoval přístup na KV. Vždyť německé zkušenosti naopak ukázaly, že tady tudy vede cesta k podpoře CW ( to je paradox ). Ale nezlobte se, pokud někdo ( byť anonymně ) si dovolí uveřejnit něco jako "rušte je" ať si užijí, ti......

To je přesně to, čemu musíme zabránit. Je to jasný odklon od tradic HAM spiritu. Pošpinění všeho, co bylo tím nádherným koníčkem. Zeptejte se nějakého staršího HAMA co si o tom myslí. A tak místo abychom si hlídali ( ano pánové hlídali ) naše ham pásma, tak nám vzniká nová generace nepropojená s krásnou myšlenkou Ham sportu. 

Jestliže někdo začne poukazovat na to, že závod musí být vždy fair-play a to se dá jen veřejnou kontrolou, pak se okamžitě najde někdo, kdo bude tvrdit, že z toho někdo chce dělat mistrovství světa. A že chudák, který udělá jen 10 chyb dostane nakládačku...

Cožpak necítíte, že tady tudy cesta nevede? Nepamatujete si již, jak jsme s M160 se zúčastňovali CQ WW 160? Jak nás bavilo každé spojení. Jak jsme mezi sebou diskutovali o tom, že jsem měl jen pár set trestných bodů. Že příště si na to musím dát bacha?

Ach jo....  A tak zůstávám členem ČAV. Budu se klanět Martinovi OK1RR za jeho jazykové, technické a jiné vlastnosti. Budu se s ním hádat jestliže ( podle mne ), začne prosazovat své cholerické názory. Budu se donekonečna Franty OK1HH vyptávat na věci, které on mi lehce může zodpovědět, kdežto já bych studiem ztrácel mnoho času. Budu se i omlouvat některým dalším hamům za něco, co jsem nedomyslel ( Franto promiň ). 

ČAV nebude nikdy organizací masovou. Bude to zájmová skupina v které její členové budou ctít HAM spirit a budou si vážit odkazů minulosti. Zrovna taková jako QRP klub a další.