Ale pouze snažil. – V tmavém koutě bouchla židle a od nejvzdálenějšího stolu k nám přicházel onen osamělý host.

Promiňte pánové,mohl bych si na chvíli přisednout ?”zeptal se.

Byli jsme natolik překvapeni,že jsme dali souhlas jen posuňkem.Příchozí měl pronikavé tmavé oči a husté,do špičky modelované obočí a celkem příjemný hlas.Šokoval nás však svým druhým dotazem:Mohl bych se zeptat,jak si vy představujete ďábla ?"

Nezmohli jsme se v údivu na nic.Překvapením jsme oněměli.Příchozí však pokračoval dál svým klidným,trochu vtíravým hlasem:“Vaše představy byly pochopitelně ovlivněny už v dětství – pohádkami,ilustracemi ,obrázky.Později to byly knihy,film,televize …

Podle vás čert,satan,rarach,ďábel …. přichází z podzemního pekla,kde hoří vše spalující výheň,páchne uhelný puch,čpí síra …. To jsou představy,které si vytvořili už primitivní lidé,především z neznalosti”--- po pauze ve svém monologu pokračoval :Satan,nebo chcete-li ďábel,může mít vzhled kteréhokoli člověka – vás,vás,nebo toho železničáře.Dokonce ani nemusí mít podobu člověka či zvířete.Může být převtělen do toho červeného autíčka,či být uzavřen v etuji kosmetických přípravků,které vezete své ženě."

--- To už mě mrazilo po celém těle.Má hlava ztrácela soudnost,začínal jsem se třást.Pokud mluvil obecně,ještě jsem vnímal a říkal si : klid – klid ! Je to jen vtip,žert,náhoda.Ale když se zmínil o autu pro syna a kosmetice pro ženu,moje myšlení definitivně zkolabovalo.Ten Tajemný přízrak se obrátil na mého souseda: “Vás bych se rád zeptal,odkud pramení vaše přesvědčení,že ďábel neexistuje?Na základě čeho to tvrdíte?

Soused se nezmohl ani na změnu svého výrazu.Jen vytřeštěně zíral ke stropu.Pak zmateně zamával rukama před obličejem tazatele,jakoby odháněl nějakou zlou mocnost.

Ten démon o nás věděl snad vše !Opakoval téměř doslovně naše věty,přičemž je naprosto – ale naprosto vyloučeno,aby nás slyšel,natož aby nám mohl rozumět.Bylo to nepochopitelné;příšerné ! Šílené !Začínal jsem mít dojem,že jeho oči žlutě svítí a mají krvavě rudé obroučky.Prostě ďábel.

Návštěvník nemohl náš údiv a zděšení přehlédnout.Zřejmě proto mě požádal,abych mu ukázal onen model auta.Neměl jsem sílu k odporu a jako v tranzu jsem otevřel kufřík,vyjmul krabici s autem a podal mu ji.On si vše zálibně prohlédl,pochválil a prohlásil,že se bude určitě líbit.Auto vložil zpět do krabice a vše mi vrátil.

V tom okamžiku přišel průvodčí a oznámil,že přijíždí motorový vlak,kterým budeme moci pokračovat.Nevím,co jsem udělal,jak jsem se oblékl,jak jsem - a zda jsem vůbec - do vlaku nastoupil.Vnímat realitu jsem začal,až když se vlak rozjel.Stál jsem u okna a jen matně jsem zahlédl,jak onen fantom nám z peronu mává.Zda ve vlaku byl můj spolucestující se mi už nepodařilo zjistit. V duchu jsem si opakoval otázku, která se mi znovu a znovu vtírala – je nebo není ďábel?---je nebo není ďábel? – je – nebo – není ? Bubnovalo mi v hlavě a přehlušovalo hluk motoru.Pak vše utichlo.Vlak zastavil.Byli jsme v cíli.Ale ani ledový vzduch po cestě z nádraží k domovu mě nevzpamatoval.Přítomnost jsem skutečně začal vnímat teprve,když mě objala moje žena.Byla živá,skutečná a radostně mě přivítala.V první hodině štědrého dne.Pozdní příchod jsem vysvětlil poruchou vlaku,ale o své příhodě se záhadným fantomem jsem se nezmínil.Nechtěl jsem jitřit nervy nikomu dalšímu.Jsou přece Vánoce.Šli jsme spát.

Štědrý den probíhal od rána podle zažitého programu.Kazeta kosmetiky se líbila,i s autem jsem sklidil úspěch.Dárky,které jsem dostal,mi udělali opravdovou radost,ale zůstal jsem poněkud zamlklý,jako kdyby se mělo něco stát,přijít něco divného,nečekaného – snad i zlého.Ten démon mi nešel z hlavy.

Pak mi syn,při prohlížení krabice od svého autíčka,podal papírovou kartičku:Tady něco je !Nějaký lístek – co to je?

Skoro jsem se lekl !! Byla to vizitka : ing.Jaromír Horský Internátní škola pro neslyšící -- Dubá .

Na rubu bylo drobným písmem připsáno P.S.:Příjemné Vánoce,Boží pohodu celé rodině a radost z dárků přeje J.H. – učitel odezírání se rtů,školy pro hluchoněmé.

Vánoční pohoda se konečně rozestřela na všechny.

 

15.12.2001 F.V.