Hrátky s  mobilem - aneb využití Javy v naší amatérské praxi

Pamatuji si, jak jsem někdy kolem roku 1995 odjel služebně do Milána. První seznámení bylo děsné. Po ulicích se procházeli různí lidé a u ucha drželi mobilní telefon. Chodili po ulicích a stále jen telefonovali a telefonovali. Připadalo mi to podivné a v duchu jsem si říkal, že zřejmě nikdy toto dělat nebudu. Pokračovat dále by asi bylo únavné... Zkrátka dnes je V České republice aktivních mobilních čísel již více, než kolik činí součet populace. Zkrátka mobilní operátoři nás dostrkali na kolena. I ti nejzarputilejší odpůrci si říkají..."nebudu to sice tak moc využívat, je to drahé, ale je to dobré". A co dopravní nehody, požár, zdravotní příhoda? Ano máte pravdu. Zapomeňte na nějaké vykřikování na převaděčích. To je k ničemu. Moje zkušenost říká, že naopak po tísňovém volání je na pásmech po několik hodin naprosté ticho. Naopak služba 112 funguje skvěle ( alespoň v mém případě při zdravotních problémech mého kolegy ). A tak si telefonujeme.. Pamatuji, jak jsem objevoval svět, když jsem si poslal svoji první SMS. Strašně se mi to líbilo. Pak většinou nastává fáze posílání SMS a hledání nejvýhodnějších tarifů. Obzvláště naší Teenageři jsou v tomto mistři světa. Je to asi určitý druh závislosti. Ale možná je to lepší než Hašiš..HI. Když jsem viděl kampaň pro MMS, opět jako již v minulosti několikrát, jsem si myslel, že já v tom nepojedu. Hmm... Jen do doby, kdy jsem na dovolené totálně zmokl. Pak jsem si všiml, že se dá radarový snímek zaslat na mobil.

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html

Bohužel však můj mobil nepodporoval MMS. A pak už to šlo ráz na ráz.... Ten foťák uvnitř je sice asi na nic, ale proč to tam nemít. A když jsem před vánoci viděl, že laciný mobil mých snů stojí jen 2500 Kč, bylo rozhodnuto. A tak od vánoc vlastním Nokii 3220. Kvalita fotografických snímků je samozřejmě velice nízká. Ale vidina poslat svým kamarádům z dovolené za 10 Kč video vlastnoručně natočené, které může mít délku až 1 minutu ( max. velikost MMS je stanovena na 300 KB ), je velice lákavá. Má to určitě větší vypovídací schopnost než pohled. A tak si kamarádi mohou na videu prohlédnout jak stavíme antény, jaké hospůdky jsou v okolí, jak zpívá místní parta umělců... je to skutečně úsměvné a vřele doporučuji vyzkoušet. Pak Vás napadne, k čemu že je vlastně v tom mobilu XHTML prohlížeč a co to vlastně umí. Vaše první experimenty většinou skončí zprávou od mobilního operátora, že jste právě prosurfovali částku 60 Kč. Přitom jste si vůbec nic neprohlédli. Teprve nyní vás začne zajímat připojení mobilu k datové síti. Začne Vás zajímat, zda je pro Vás výhodné připojení přes vytáčené spojení, či jinak... 

Upozorňuji, že ještě v nedávné minulosti bylo možné se připojit přes GPRS a operátoři běžně účtovali jen 5 haléřů za 1 KB. Byl to zlatý věk zasílání SMS přes různé servery typu "Laciné SMS". Běžně totiž 1 SMS zpráva je dlouhá asi 1 až 3 KB. V tom případě jste tímto připojením zaplatili za ní jen 15 haléřů. Operátoři si to velice rychle uvědomili a tak okamžitě zvedli cenu na přibližně desetinásobek. Tím pádem to vlastně pro vás už není zajímavé. Protože by však téměř znemožnili brouzdání po WAPu a Internetu, vymysleli si připojení přes "vytáčené připojení". Tam je tarifikace časová. Neplatíte tedy za objem přenesených dat, ale za připojení. Základní sazba např. u Vodafone je 1.79 Kč/minutu. Více se můžete dočíst přímo u operátorů. 

Jak jsem to vyřešil já? Připojení na Internet mám zajištěno. Přesto jsou však chvíle, kdybych se krátce chtěl podívat na určitou stránku. Zvolil jsem tedy u Vodafonu "připojení na dlouho". To má tu výhodu, že platíte podle stažených dat. Více:

http://www.vodafone.cz/consumer/services/data/connection/index.htm

V základním paušálu máte tedy zajištěno stažení 10 MB dat. Teoreticky by to pro mobilní aplikace mohlo stačit. Praxe je však jiná. Běžně měsíčně stahuji kolem 30 MB dat ( samozřejmě i plnokrevným připojením pomocí Laptopa ). Zdá se to být vyhazování peněz. Mne to však vyhovuje. Zpočátku jsem využíval k prohlížení webu vnitřně zabudovaný XHTML prohlížeč. To však má svoji totální nevýhodu. Obrázky se stahují v originál velikosti. Pokud je tedy web stránka "prošpikovaná"obrázky, dostanete je v mobilu v plné velikosti, ale musíte si je prohlížet z hora dolů a z leva doprava. Je to nepříjemné a neefektivní. Ale o tom zde již psáno bylo:

http://ok1if.c-a-v.com/Nokia3220/mobilvamapraxi.htm

Začal jsem se tedy zajímat o něco, co by mne šetřilo stahovaná data. Z toho hlediska se jeví jako perfektní produkt Opera Mini.

http://www.opera.com/products/mobile/operamini/

Jak to pracuje. Po aktivaci Javovské aplikace Opera Mini, zadáte požadovanou adresu k prohlížení. Tento požadavek dojde na server Opery. Ta provede stažení dat a s daty provede nutné úpravy. Zmenší obrázky, setřídí obrázky a data pod sebe, abyste nemusel používat prohlížení z leva doprava.

A jak z této Mini opery vypadá třeba úvodní stránka Seznamu?

Zkrátka je to o něčem jiném. Např. jednoduchá stránka Seznamu má 33 KB, kdežto přes Operu Mini jsem stáhnul jen asi 10 KB. Pokud by stránka obsahovala více obrázků, pak by tento rozdíl byl ještě daleko větší. V základním menu Opery Mini si mohu i navolit mod ( setting ), kde každý stahovaný obrázek může být v maximální velikosti tak, aby se právě vešel na obrazovku mého mobilu. Přitom mám možnosti jako Bookmarker, či historie návštěv... Zkrátka to musíte mít . Je to samozřejmě zdarma. Další velice užitečný program "nás techniků", najdete zde:

http://mixa.dev.juga.ru/microcalc/microcalc.htm

Jedná se o aplikaci podobné EXCELOVSKé tabulce. Přitom v základních funkcích můžete používat i mocnou matematiku včetně trigonometrických, logických a dalších funkcí. Na následujícím obrázku je znázorněna "školská" úloha.

Tento tabulkový procesor si můžete využívat i pro ukládání běžných tabulek. Např. poštovné v ČR platné od 1.2.2006.

Další velice vhodná aplikace je tzv. zápisník. Najdete to např. zde:

http://www.mojelogo.cz/java_aplikace.asp

Tento zápisník lze využívat i jako staničního deníku. Doba záznamu (rekord) je totiž synchronizována s datumem a časem, který je uložen přímo v mobilu.

Další aplikace je pro zasílání SMS zdarma přímo z mobila. Zde upozorňuji na "zdarma". Jestliže budete mít pevné připojení, pak Vás každé odeslání SMS bude stát 1,79 Kč. A tím pádem je to vlastně k ničemu.

http://mobilecity.cz/java/oskarek/

Další zajímavé aplikace můžete najít např. zde:

http://jklir.wz.cz/jklir_soubory2/index.php3?p=j2me

http://www.phonesoft.cz/detail.php?sekce=java&id=671&s=1&k=3

http://www.levnesms.cz/index.php

Posledně uváděná aplikace Expense Man! je fantastická k evidenci Vašich útrat. Sám jsem se divil, kam ty peníze vyhazuji HI.

Jak sami vidíte na posledním obrázku, stálo mne experimentování nemalou částku HI. Přesto je to nádhera HI.