Jak dál s Paket radiovou sítí? Zamyšlení se sysopem OK0ND.

Včera jsme na našem pravidelném BP vyslechli nářky libereckého sysopa OK0ND. Míra OK1MRM si stěžoval, že udržování nódu v chodu ho stojí mnoho volného času a osobních financí. Příspěvky na činnost nódu jsou spíše sporadické a skutečně nestačí krýt základní potřeby. Co s tím? 

    Míra sysopa dělá již několik let a to skutečně " z lásky k bližním". Na přímou otázku " pro koho to vlastně dělá ?", jsme nedokázali najít odpověď. Pokud nód má slušně fungovat, pak je na jeho činnost potřeba ročně přispívat tak kolem 10000 Kč. To jsou jen základní potřeby ( není v tom zahrnuto fandovství a spousty volného času sysopa ). Na přímou jeho otázku, zda jsem ochoten z této částky např. hradit 2000 Kč ročně, jsem mu odpověděl úvahou.

Pokud bych měsíčně stahoval kolem 500 kB dat ( víc určitě nestahuji ), pak za rok je to 6 MB. V přepočtu tedy by mne 1kB dat vyšel na:

2000/6000=0,33 Kč 

Pokud si pořídím např. Oskartu, pak za 1kB dat zaplatím ( vč. DPH ) pouze 6 haléřů. Proč bych tedy měl podporovat OK0ND? Není pro mne výhodnější podporovat např. OK0NAG, kam se mohu daleko rychleji a účinněji připojovat přes můj mobilní telefon? 

Po této úvaze Míra silně zneklidněl. Ptal se sám sebe. " Pro koho to vlastně dělám? ". Nedokázal jsem mu na to odpovědět. Prosím poraďte. Kde vzít peníze na činnost? Míra zkoušel nabídnout sysopovství některým našim novým soukmenovcům. Ti to však odmítli.

Ptám se sám sebe? Uvědomují si všichni ti noví, že doba dotací ze Svazarmu skončila? Uvědomují si všichni, že ani rozpočet ČRK nebude schopen krýt veškeré náklady spojené s převaděči a s PR nódy? Uvědomují si všichni, že pár jedinců " z lásky k bližním " dělá něco pro ně? Je v současné době ještě PR síť k něčemu dobrá? 

Máme šanci někde sehnat prostředky? Umí ČRK hospodárně využívat prostředků, které má k dispozici? ( Asi umí, jinak by to vše už spadlo..). Jak to bude dál? Dostane ČRK vyšší dotace? Zvedneme si výši členského příspěvku na takovou úroveň, abychom zajistili " centrálně " činnost všech převaděčů a linek ( to je ptákovina co? ).

Osobně jsem Mírovi slíbil, že budu ještě po dva roky přispívat každoročně na činnost OK0ND částkou 500 Kč za rok. Připojí se někdo?