Jak jsem koukal jako Ono zvíře bylo fotografováno v katastru obce Heřmanice ze vzdálenosti 500m ( zoom 50x) digitální aparátem Minolta Dimage Z3.

Den 10.7.2005 kmitočet 144.550 MHz. Skupina liberecko - jablonecko - chrastavských Hamů se domlouvá o nastavení programu pro APRS. Jsou na kmitočtu již delší dobu. Najednou je slyšet na stejném kmitočtu relace asi tohoto typu:

" pak je invertor a při logické jedničce se otevře...".

Chlapci ze slušnosti zmlkli. Pak jim to nedalo. Upozorňují dotyčnou stanici, že je ruší... Nic.... Upozorňují důrazněji. Zase nic... Nezbývá jim nic jiného než se odladit. Poslouchám dál a jasně poznávám hlas jednoho pražského Uháče ( universální hovorový amatér ). Poslouchám celou půlhodinu a za tuto dobu nepadla ani jednou volací značka. Proč kluky neslyší? Je to jasné...používá CTCSS. Na svém TCVR sice vidí, že kmitočet je obsazen, ale vůbec mu to nevadí. Dělá to naschvál? To snad ne.. A tak Vám nevím. Asi nedostatek zkušeností jednoho novopečeného hama třídy A.  Prosím nezapomínejte, že při spojení typu Praha-Praha není nutné používat plného výkonu. Nezapomínejte prosím dávat svoji značku. Chlapci pak nevědí, kdo je ruší. Ale je zde i druhá alternativa. A to ta, že dotyčný Ham používá rádio s technickou poruchou.