Jak se dělá radost? 

Znáte to. Blíží se nějaké životní jubileum, nebo vánoce.... A začne to děsné přemýšlení, čím mám svého bližního podarovat. U nás Hamů je to ztíženo ještě tím, že jsme "radiově" deformovaní. Četl jsem článek na webu http://www.elix.cz/

Moje životní zkušenost však říká, že je to nějaké podezřelé. Ten pan Elix ty svoje rádia moc vychvaluje. Přesto mi to nedalo a chtěl jsem se přesvědčit na vlastní uši. A o čem je řeč? No přeci Alinco DJ-S45CQL.

Trošku se však zkusme zamyslet, k čemu ty ručky vlastně jsou. Pravověrný amatér určitě prohlásí, že k ničemu. Jsou i tací, kteří budou říkat, že je to vlastně degradace HAM hnutí. Ano, občas na převaděčích můžete slyšet "tlachy" podnapilých amatérů, kteří si snad svoje mindráky tímto způsobem léčí. Možná ze sebe vytvářejí dobrovolné šašky a určitě nachází i pravidelné posluchače. Tak k tomu tu ručku nepotřebuji. A co provoz na převaděčích? Žalostné... Nikde nikdo, vymizela taková ta radostná amatérská upřímnost. Tak k čemu? Samozřejmě pro radost, pro možnost poslouchání něčeho zajímavého ( provoz v profi pásmech ) a pro domluvu tam, kde je to výhodné. A kdy je to výhodné? Tak to už si musí zodpovědět každý z Vás. U mne to je asi z 80 procent výhodné na mých toulkách přírodou, při hledání hub, při operativní, rychlé ( a samozřejmě zdarma ) domluvě s mojí Janičkou OK1JVF. Představa, že bych měl stále a znovu vytáčet číslo mobila, tak to mne děsí. 

Firma Alinco se zřejmě zamyslela a definovala si před vývojem DJ-S45 několik hlavních bodů:

Přitom to musí být schváleno jako PMR, ale něčím jednoduchým a super "tajným" HI způsobem odblokovatelné. Určitě namítnete a co parametry jako intermodulační odolnost? Máte pravdu. Ale většina uživatelů z řad CB či PMR stejně neví co to je. Oni mají definován pojem "průlez" a nikdo z nich stejně neví, čím je to způsobeno HI. Kdyby firma chtěla udělat super citlivé rádio a ještě k tomu intermodulačně odolné, pak by to určitě bylo velice drahé. Vždy se tedy musí udělat nějaký kompromis. Možná si firma Alinco uvědomovala i to, že nastává nová epocha v našich ham rádiích. My si je totiž nekupujeme na dobu životnosti 10 let, ale jsme připraveni je někam odložit, pokud vyjde něco nového, zajímavého, lesklejšího a s displejem, který má podsvícení ne již ve 32 barvách, ale v 64. HI. Zkrátka amatéři se již chovají totálně spotřebně, jsou ochotni svoje zařízení obnovovat v daleko kratších termínech. Rozhodující pro ně je cena a ne "vrcholové" technické parametry. 

DJ-S45 je toho jasným důkazem. Zkrátka super zařízení za nízkou cenu s obrovskou citlivostí, schopné při napájecím napětí 2.5 V vyprodukovat až 0.6W výkonu. Neuvěřitelné...

A tak jsem byl mile překvapen. Pokud jste však radioví puritáni, pak si kupte něco dražšího a odolnějšího. 1. MF kmitočet 21.7 MHz totiž jasně říká ( a nemusím to ani zapínat ), že:

- Špatné potlačení zrcadlového příjmu

- Malá intermodulační odolnost

Pokud však uvážíme, že na toto zařízení nebudeme připojovat externí anténu, pak nám to zase tak moc vadit nebude. A tak lze konstatovat slovy OK1SFW. Za tu cenu je to špic. To musíme mít HI. A tak to mám i já HI. Je to super "houbařský" TCVR. K tomu můžeme ještě dodat, ať Vám náš OK0J dělá mnoho radostí.