Kde jste Uháči? ( Universální hovoroví amatéři..)

Demokracie je nádherná věc. Názor většiny vyvolává takové změny, které s největší pravděpodobností vedou k pohybu směrem k lepšímu, progresivnějšímu. Tedy jednou provždy ( jsem demokrat a ctím demokratické principy ) jsem smířen s daným stavem. Skutečně se nic nestalo, žádní amatéři nám neladí své PA a neprovozují rušení. Nechci zde uvádět to jedno ošklivé slovo, které bylo odcizeno z osobní diskuse a šíleně pohoršilo obec amatérskou. Jestli mohu jako řadový člen ČAVu se za toto slovo všem omluvit, pak to tak činím ( i když jsem ho nevypustil já). Musím se přiznat, že jsem se i těšil, že moje Janička ( dnes operátorka třídy A ) nyní bude aktivní více než jindy. Ale co se to stalo? Jana po dosažení třídy A mne nechce vysílat už vůbec. Natož na krátkých vlnách. Co jsme ji udělali? Její argumenty jsou jasné. " Já přeci nikdy o sobě netvrdila a nebudu tvrdit, že jsem HAM s velikým H... ". "Co bych na té osmdesátce dělala? Já jsem si licenci udělala kvůli tomu, abych legalizovala pár těch hezkých spojení. Myšlenka HAM spiritu mne oslovila, ale kam jste to dohnali vy?". To samozřejmě myslela mne. Chtěla tím říci, že svým chováním, jsem ji ( a zřejmě i další ) dost otrávil. Hrál jsem si a hraju si na HAma, který má právo říkat druhým, jak se mají vyvíjet dál a kdy mají vlézt na bandy. A tak se vytvořila atmosféra "posluchačů". Trošku jsem o tom přemýšlel a musím říci, že asi má pravdu. Náš chatrný HAm spolek je silně oslaben. Náš vrcholový orgán ČRK se všemi aktivy a možnostmi se jeví jako "vyhořelý". Ani nová volba předsednictva ve mne nevyvolala pocit, že nyní se něco hýbe ( je to názor můj, tudíž subjektivní a tudíž neobjektivní ). Alternativní spolky jsou brány jen jako "elitářské" a čert ví co chtějí ( ukrást majetek, reorganizovat špatně..., poškodit zájmy..).

Asi se budeme muset  malinko zklidnit a trošku udělat vstřícná gesta. HAM sport je jenom jeden a je nás skutečně žalostně málo. Možná, že trošku roztrpčení a pohled na "novou" generaci v nás starších je dán tím, že bytostně milujeme CW. Telegrafie nás odkojila a nikdo z nás nezná zábavnější druh provozu. Jak ale chceme přesvědčit ty nové? Hmm.. Co proto vlastně děláme?

Na posledním našem BP jsem se seznámil s člověkem, který sloužil u vojáků a celou svoji vojenskou kariéru pracoval modem CW. Ten člověk tento druh provozu miluje a chce se opět zapojit. Sešli jsme se tedy. Povídali si. Ale jak dál? Potřeboval by nějaký starší přijímač. Potřeboval by třeba Pionýra ( o Svazarme HI ). Kde jsou všechny ty M160, Pionýři.... Řeknete, to přeci není problém, ať si dá inzerát a dnes za peníze se dá koupit cokoliv. Jo tak to je pravda. Ale ten člověk je v předdůchodovém věku. Z práce ho vyhodili a naděje, že sežene nové lukrativní místo je malá. Musí myslet na zadní kolečka, nemůže svému koni věnovat desetitisíce. 

Jak ho zapojit? Mám ho vzít domů a půjčovat mu svoje zařízení, ať si zavysílá. Ano, to jsme v roce 1990 chtěli. Říkali jsme pryč s kolektivní výukou. Ono by to snad i teoreticky šlo, ale .... Přeci jenom člověk nebydlí doma sám. Musí brát i ohledy na jiné členy domácnosti. 

A kam se nám vytratili ( chtěl jsem říci Uháči... slibuji však, že tento termín nebudu používat - asi je obcí chápán v tom negativním slova smyslu ).

Jednou jsem zaslechl zapáleného HAMa ( z Jihlavy ), který vysvětloval těm ostatním, že teprve s digitálními druhy provozu má z HAM sportu radost. Vyndal jsem tedy svoje PTC II a zkusil probrat bandy. Seděl jsem u toho ( s 5W HI ) celé odpoledne. Nevěřícím posílám foto:

Asi jsme se zbláznili. Všechna spojení byla dělána z "Memory bufferu". Zkrátka vždy ten Victor nebo Kolija či co, mi posílal předem připravené texty. Zkusil jsem si povídat. Neodpovídal... nerozuměl. Na 80m jsem nenašel jedinou OK stanici a to ani modem PSK31.

Dospěl jsem k názoru, že by mne ta spojení možná bavila, kdyby si to ten modem dělal sám. Nechal bych to puštěné a za týden bych se podíval, jestli ta strojní potvora již udělala DXCC. To možná již pochopila spousta HAmů. Koneckonců, jak vlastně pracují ty programy co dělají spojení odrazem od meteor stop? Myslím, že digitální druhy spojení přinášejí největší radost asi jen těm programátorům. Nebo se mýlím? A tak se znovu ptám? Kde všichni jste? Probůh vysílejte, nebo bude vysílat někdo jiný za Vás. Má smysl dělat seznam "lokálních" kmitočtů. Nikdy jsem nikoho na lokálu nedokázal vyvolat. Potřebujeme ještě převaděče. Nikdo tam nemluví.... 

A tak prosím...... vysílejte. Skutečně mi to nebude vadit.

Jožo fero