Konec ( začátek? ) komunikace v Čechách

Vánoce 2005. Přemýšlím o dalším osudu rádia. Jak mi napsal jeden člen rady ČRK, amatérské hnutí je odrazem hnutí ve společnosti. Asi na tom něco je.  Na OK0C již nám několik let skřehotá opilý amatér, na jiných kanálech zase jiní "rozumbradové". Ti jejichž morální kredit se dá silně zpochybnit, vystupují jako spasitelé a "mistři světa". Běžný jev z našeho parlamentu. 

    Horečně rozbaluji jeden z dárků. Trošku mne však zaskočil.. Rodina dlouho ví, že mi nesmí kupovat technické dárky. A najednou.. Koukám jak blázen. PMR souprava na ruku. Dcerka mi skutečně chtěla udělat radost. Probůh, co s tím budu dělat? Přeci snad na stará kolena nezačnu komunikovat na PMR a CB. Trošku mi to nedalo a zapínám scan po všech 80 kanálech CB. Ještě nedávno se tam živě diskutovalo a v našich koutcích se občas objevilo škubnutí. Ale co teď? Nic.. Škubání se objevuje úplně někde jinde. Zkouším PMR.. Jo, tak kolem vánoc je  živo. Nevím, který konstruktér vymyslel vyzváněcí tón. Určitě by za to měl získat Nobelovu cenu. "tudů, tudů....". Jeden můj kamarád podle typu vyzvánění lehce určuje typ stanice. Asi největší radost z nových komunikačních prostředků má Jana. Ta, která běžně ztrácí "vysílačky" v lesích, má skutečnou radost. " To je špic, to se nedá ztratit HI". Asi má pravdu.

První co mne napadá je, jak to bude s baterií. Konstruktéři to vymysleli docela dobře. Dokázali do robustního pouzdra umístit LION baterii 570 mAh. Součástí sady je i nabíječka a sluchátko s mikrofonem. V návodu je napsán i výstupní výkon - údajně 0.5W. Trošku o tom pochybuji. Bohužel však nemám šanci tento parametr přeměřit. Zařízení samozřejmě funguje na všech 8 kanálech PMR. Více než co jiného, mi však chybí to, že v hodinkách není možnost provozovat CTCSS. Automatický "saver" se nedá vypnout. Jeho časová konstanta je však nastavena docela příjemně. Velice zajímavá je i funkce "VOX". Bohužel zase bez možnosti nastavení úrovně. Anténka je sklápěcí. Bohužel při sklopení neslyšíte téměř nic. V pracovní poloze však hrozí běžná věc a to je "ulomení". Vnitřní reproduktorek je dosti upištěný. Daleko příjemnější je poslech na sluchátko. Zařízení je vybaveno i dvěma vyzváněcími melodiemi a "roger" pípem. Ten se opět nedá vypnout. Zdvih stanice je příliš malý. Je nutné používat silnějšího hlasu.

Asi víte, jak každý amatér miluje údaj o "dosahu" stanice. Obzvláště na kmitočtu 446 MHz. V návodu je uvedeno na rozdíl od běžných PMR, jen 2.5 Km. Anténka je skutečně dosti krátká. Přesto však mne mile překvapilo, že jsem se stanicí komunikoval na vzdálenost kolem 3 km ( přímá viditelnost). Bohužel vliv lidského těla je velice znát. Vlivem horší účinnosti antény, je komunikace uvnitř budov malinko problematická. 

Po zkušenostech z naší dovolené, kdy neuděláte jediné direktní spojení, však to bude asi rozumné zařízení pro naše "houbové" výlety.