Jsou líhně nových amatérů k něčemu dobré? Jak jsem dělal spojení s absolventem rychlokurzu CW z Holic. 

Slyšel jsem mnoho názorů na činnost ČRK. Slyšel jsem mnoho nápadů, jak vylepšit činnost. Bohužel skoro vždy zde někdo podával alternativu, která není nová . Různé kempy s výukou telegrafie a stavbou tranceivrů K2.... No nápad je to skvělý, akorát možná je nutno připomenout, že K2 v plném vybavení přijde na asi 40000 Kč. Tady tudy cesta nevede. Pokud se staví něco laciného, pak skoro vždy to musí být nějaký jednoduchý QRP TCVR. A co probůh dělá OK1DPX v jeho centru?

http://www.qsl.net/ok1dpx/indexc.htm

Petr má spíše opačné problémy. Veliký zájem ze strany dětí, ale málo lektorů ( tím se mu omlouvám, že i já jsem z tohoto hlediska zklamal ). A tak reorganizátoři útočí téměř na vše, ale jejich alternativa je nějaká podivná. Skoro vždy mám takový pocit, že jim jde jen o jedno. O přerozdělování finančních prostředků. Zřejmě se domnívají, že tyto prostředky jsou přerozdělovávány neefektivně, že by věděli jak... S tím naprosto souhlasím. Určitě si dovedu představit, že by to šlo udělat jinak a že by třeba kolektivní stanici OL4W mohl " někdo " zaplatit expedici do Karibiku. Jo to by se mi líbilo. Nebo si někdo z ČRK postavil z našich peněz vilu? Tak mu to dokažme. Soudy sice pracují pomalu, ale pracují. V poslední době se velice diskutovalo o CW ano či ne... Je to velice ožehavé téma, které "pravověrný KV amatér" těžko dokáže pochopit. Skoro každý z nás prošel tou dlouhou cestou. Na jejím začátku byla nějaká organizovaná skupina amatérů ( reorganizátoři říkají - fuj , jen ne organizovat.. ). V této skupině skutečně vládl takový nějaký HAM duch. Na jedné straně úcta a pokora nás nových, na druhé straně kamarádství a pomoc těch zkušených. Jakmile se zvládly základní návyky ( morse, provoz..) většinou nastupovala druhá fáze. To bylo " černění " na klubovou značku. Bylo to skoro vždy z důvodu určité nedočkavosti nového adepta.  Fungovalo to skvěle a nebyly s tim problémy. Pak teprve přicházelo období přípravy na zkoušku. ( Úmyslně pomíjím negativa tohoto systému a to bylo např. to, že na licenci nebyl právní nárok a vše bylo pouze dáno něčím mocným...). Jak je to dnes? Kluby téměř neexistují. Systém " výuky " nových adeptů přímo u mne doma ( jak to bylo začátkem 90. let navrhováno a strašně podporováno ) moc nefunguje. Zkrátka kromě nás většinou v našich Ham shackcích jsou i naše manželky a děti a přeci jenom..  Pak tedy nezbývá nic jiného, než co už tu zase je. Ano jsou to výukové Campy typu Otrokovice, Holice atd. Nikdo přece nebrání někomu, aby si tento Camp udělal ve svém městě a připravil si své adepty na zkoušku. Názory reorganizátorů, že v těchto campech by měli být jen ti naši nejlepší Hamové. Ano samozřejmě. Proč by ne. 

    Sám jsem měl i pochybnosti, jestli adepti prošlí těmito kursy, budou vůbec dobrými amatéry. Nevěřil jsem i tomu, že znalosti získané v CW budou stačit na provoz.

Datum: 26.5.2004  Čas: 17.21 UTC  Freq: 3760 KHz

Dávám výzvu. Volá mne zjevně roztřesený hlas OK1NXM. Uděláme štampilkové spojení. Honza mi říká, že mu dnes došla licence a tak je to jeho první spojení. Nahrává mi přitom na nádhernou smeč. Musí mít přeci třídu C a tudíž musí umět CW. Přepínám tedy na CW a vysvětluji mu ( asi 15 WPM ), že je mi CW spojení milejší. Co se však děje? Honza úplně klidně přepíná též na CW a docela slušnou rychlostí mi odpovídá. Nestačím se divit. Vracíme se zpátky na SSB. Honza se omlouvá, že trošku slavil svoji licenci a tak je malinko pomalejší. Vysvětluje mi, že ve svých 57 letech se dal na amatérské vysílání a že ho na zkoušky připravoval OK1MXM. A jsem doma. OK1MXM a OK1DOR patří mezi naše špičkové CW operátory. (Mrkni každý den na 3533 KHz v 18.30 SELC ) Ejhle, ono to funguje a není potřeba o tom stále jen mluvit, ale něco taky udělat. Mám dobrý pocit. Tady je to jaksi automatické a nádherně se to propojilo. Ovšem větší strach mám z těch absolventů tříd D. Ti totiž jsou stále ovlivněny mobilními telefony a CB stanicemi. Jsou mezi nimi i DXmani. Ti většinou nelegálně provozem SSB mimo přidělené kmitočty navazují DX spojení. Pamatuji na případ, jak v mém sousedství ( 300 m od mého QTH ) takový CB amatér vyjel provozem SSB s "kamny" očividně bez klidového proudu ( FM ). Měl jsem ho po celém bandu 28 MHz. Zavolal jsem ho ( kontolní odposlechová služba promine, ale bylo to na 27.550 MHz ). Jal jsem se mu vysvětlovat, že toto nemůže dělat. Byl jsem prohlášen za neznaboha, protože nerozumím tomu, že když má kamna, tak jsou přeci "průlezy". Z toho mi bylo malinko smutno. Větší nebezpečí tedy spatřuji v jakési izolovanosti těchto nových adeptů a vytváření "nových" komunit. Ono je totiž začalo bavit DXování a mají v tom docela slušnou praxi. Proč tedy CW. Oni potřebují jen přístup na KV ( obzvláště teď v období nástávajícího slunečního minima ). Pravidla našich dědů " moje výzva - můj kmitočet " jim musí být cizí. Jak mohou vědět něco o nepsaných zákonech a HAM spiritu.

Ale snad to nebude tak zlé. OK1NXM mne o tom přesvědčil.