Malé výkony a my..

Jsou tací, kterým při vyslovení slova QRP se ježí chlupy na nohou. Nerad bych používal silných slov při definici atributů těchto hamů. V jednom zásadním však mají pravdu. Větší výkon automaticky znamená lepší report. Jinými slovy.... proč stavět směrovku, když mohu lehce svůj signál zesílit ještě větším koncovým stupněm. Kde je mez PA stupňů? Teoreticky nikde. Jak říká klasika, každý koncový stupeň nemusí být koncový. Jste omezeni jen jističem v přívodu elektrické přípojky do bytu. Předpokládejme, že taková asi ještě únosná hranice je výkon PA kolem 3 KW. Myslím, že je to asi mez "průměrných českých amatérů". Jestliže pak máte 3 KW a k tomu třeba 2x6 elementů Yagi, pak jste skutečně "big GUN". Poslouchal jsem onehdy takovou českou stanici na 28 MHz. Určitě to musí být zážitek. Pile-up Američanů neustával. Chudák se nemohl ani rozpovídat, okamžitě "řvaní a řvaní". Ať chtěl nebo nechtěl, musel onen dotyčný přejít v systém "fifty najn". Nádherný druh provozu. Po prvním očarování zjistíte, že Vás to vlastně nebaví. Zapnutí rigu = pile up Američanů či Japonců. No nevadí. Začnete se věnovat "sbírání" zemí. Někdy se kvalita operátorů vyjadřuje počtem potvrzených zemí. Nechci zde snižovat tento úspěch. Skutečně to hlavně v poslední fázi znamená tvrdě hlídat DX clustery a sledovat veškeré dění na pásmu. Pro většinu amatérů je vlastně toto vrchol jejich amatérské kariéry. Zakládají různé besední kroužky a sdělují si co a jak a kdy. Sám velice často a rád poslouchám Vaška OK1ADM.  Jeho přehled,  zkušenosti a paměť jsou fantastické. Když k tomu přidáte i smysl pro "vypravování", je to jako poslouchat pohádky. 

    Někdo po dosažení "big GUN" se začne věnovat závodní činnosti. To je asi většina z nás. Sám skutečně pracuji QRO a plně využívám své operátorské třídy jen v těchto závodech ( někdy, pokud nejedu sám HI ). Skutečně to funguje. Slyším-li a mám big GUN, pak se většinou i lehce dovolám. Na výzvu mi přicházejí automaticky takové stanice o kterých  QRP ani nebude vědět. Proč? Stále více se totiž v závodech začíná projevovat kategorie t.zv. závodních posluchačů. To jsou stanice, které nebaví závodit. Baví je sbírat exotické země. Takový CQ WW je vlastně ojedinělá příležitost právě pro doplnění této sbírky. Tak a teď si odpustíme komentáře a definice atributů těchto Hamů. Podle jejich cítění je to to nejlepší, co z amaterismu si mohou vzít. Pokud mám však být upřímný, pak mne malinko nesedí definice ( myslím, že ji poprvé použil Vláďa OK1VPZ  ), že jen díky těmto big Gunům mohou existovat QRP stanice. Jen díky jejich výkonu, anténním systémům atd....  Zkuste se nad tím zamyslet. Když mne QRO stanice slyší s mým QRP, pak proč bych já neměl uskutečnit oboustranné QRP spojení s toutéž stanicí, za předpokladu, že budu mít stejně dokonalé přijímací a vysílací antény. To QRO zde je velice výhodné z toho hlediska, že já ho slyším téměř stále, kdežto on musí čekat na "hup" podmínek. Jiná situace samozřejmě nastává při spojeních typu QRO/QRO. Ty určitě vždy musí být silnější, delší, kvalitnější... To je přeci jasně fyzikálně dáno. My QRPisté však nemůžeme souhlasit s názory... kdyby nás nebylo, vy byste.... Zavání to určitým "elitářstvím" a rozchází se to s HAM spiritem. Probůh uvědomte si, že jsme stejně kvalitní operátoři jako vy, že umíme poslouchat stejně kvalitně jako vy, pouze k dosažení spojení používáme jiných prostředků, které nás automaticky diskriminují. Nás to však baví a kvůli tomu to děláme... V žádném případě však nemůžeme souhlasit s názory, že "vyrábíme zmatky", "otravujeme pravověrné"...."podvádíme".... Pokud by platil případ o kterém Martin mluví a to ten, že si určité stanice "vynucují" spojení tím, že dávají /QRP... No nevím, pak to zřejmě není QRP stanice, ale nějaký podvodník. Pro mne osobně je to ale úplně stejný prohřešek, jako když na mou výzvu QRP přijde "sběratel" QRP stanic a pak mi kmitočet normálně ukradne. Je to běžný jev současnosti. 

    Kdo neví, co je to HAm spirit QRP stanic, prosím zkuste si "vyrobit" nějaké 1W kňoukátko a zkuste se s ním zúčastnit třeba OK QRP závodu. Zkuste "nacucnout" atmosféru. Připadáte si jak v jiném světě a to ve světě amatérů gentlemanů. Prosím, neohrnujte nos a zkuste to....

    Pak prosím nezapomeňte, že kdokoliv z nás "umí" vysílat QRO. Pro nás to však není ctnost a poukázka do světa "opravdových" amatérů. Nás to baví.

Jožo Fero