OK0J 

Ideální vyzařovací diagramy a my..

Představte si, že např. umístíte na určitém kopci všesměrovou anténu. Tuto anténu budete napájet stejným výkonem 10W a v určité vzdálenosti budete měřit intenzitu pole. Samozřejmě, že největší vliv na dosah převaděče v tomto případě bude mít přímá viditelnost. Současně se mohou projevovat i další vlivy. Odrazy, deformace vyzařovací diagramu a další.... Zkrátka můžete kouzlit do nekonečna. Ale stejně porovnání je velice zajímavé. Zkusme tedy se podívat na "hypotetické" šíření z některých převaděčů.

Berte však tyto obrázky pouze informativně. Již jen jedna směrová anténa, může velice efektivně ovlivnit šíření do preferovaného směru. A o to se samozřejmě snaží i VO různých převaděčů. A tak, buďte trpěliví..


Mistři a mistříčci světa - bláznivý amatérský svět ( drbíky z pásem ).

A tak jsem Vám tuhle zaslechl....  "Jo to je to samý mistr světa, jako kdybychom mi ostatní s tím rádiem nežili. Jako kdyby to CWéčko byla stranická legitimace do amatérského hnutí...". 

A je to tady.... zřejmě se už  někde profláklo, že jsem malinkatý mistříček světa HI. A tak ten papírek tedy na chvíli vystavím a pak ho někam založím  HI.

Mistříčci světa a jejich papírky:

 


Co tam furt blbnete?

Z Emailu jednoho Hama:

28.3.2006

Vážený pane OK0J

Zkoušel jsem u nás pod kopcem signál OK0J. Je docela dobrej. Umožnil mi spojení na mobilku umístěné na ústředním topení až do Hradce Králové s kámošem Ďoubák Hradec. Hezky jsme si povídali. Ještě s tím kluci něco udělejte a až to bude spolehlivě chodit i na 1W s gumákem, pak Vám ten příspěvek 100 Kč pošlu.

29.3.2006

Tak to je teda hrůza. Já vám pošlu 100 Kč na převaděč a vy si tam klidně něco uděláte a já to teď vůbec neslyším. Tak to teda ne. Vy si klidně kašlete na všechny co Vám platíme a klidně si to uděláte tak, že se tam ti prašiví pražáci dostávají. Přitom voni tam maj několik převaděčů a u nás ve vesnici nemáme ani jeden. Bavil jsem se vo tom s kámošem hrabák Vodňany. I von si myslí, že jste totálně falešní a možná naše prachy využíváte ne ku prospěchu všech, ale k vlastnímu vobohacování. Říkal Karel Soumarák, že slyšel, že naše prachy propíjíte a chlastáte nějaké šampáňo. Prý kvůli tomu lezete až do fontány. To je teda vrchol. Jestli jste alespoň trochu solidní, pak mi moji stovku pošlete okamžitě zpátky i s poštovným.

S pozdravem

Funík Drbleny

OK99abc

329C2H5OH

Ne, to se nestalo..... to se mi jen dnes zdálo. Jsem totiž vědma a některé věci než nastávají tak předpokládám:

Prosím, prosím......

Přečtěte si ještě jednou výše uvedený text. Pokud máte pocit, že souhlasíte s názorem fiktivního amatéra Funík Drhleny, pak prosím nám neposílejte ani korunu. My Vám totiž nikdy nemůžeme garantovat dokonalý, stálý a gumákový signál.


 

Fakta a vývoj dění kolem převaděčového komplexu OK0J

A co dál?

Prosím P.T. čtenáře, aby si prostudovali teoretické základy filtrů, zdvihu a vůbec principů DR přijímačů v TCVR. Dále prosím, aby si u moderních TCVR nastavili FMN ( Narrow = úzkopásmová FM ). Dále prosím P.T. čtenáře, aby si uvědomili, že cena komplexu je někde v okolí 80.000 Kč. Nadále budou prováděny experimenty s anténními systémy. 

Předpokládá se, že:

A co úmyslné rušení?

Jsem vědma a zeptal jsem se Vašimi otázkami svého svědomí ( souhrn typických Vašich dotazů).

Jak to budete financovat, pokud Vám ČRK odebere grant?

Neexistuje nějaká jiná cesta pro financování?

A nemáte ještě něco v záloze?

Ale stejně to mohlo napadnout jen moulu, aby dal 12.5 Khz vedle OK0C další převaděč, nemyslíš?

Tak proč nedáte OK0B na Ještěd?

A co na závěr?


 

Co to je úzkopásmová FM?

V současné době je tím myšlen provoz FM v rastru 12.5 KHz. Jsme na něj připraveni? Měli jsme na přechod dostatek času? Tak to jsou otázky, které nás trápí zvláště s použitím nového převaděče OK0J. Všichni víme, že ani v rámci OK si nemůžeme dělat co chceme. Kmitočtové spektrum je jen jedno. Musíme tedy spolupracovat se svými sousedy a striktně plnit nařízení a doporučení nadnárodních organizací. A jak toto bylo v rámci přechodu na rastr 12.5 KHz? S dovolením Milana OK1MX přetiskuji z webu 

www.hamradio.cz

26.3.2006
Ještě se vrátím k problémům OK0C a OK0J. Trochu jsem prohledal archivy a všechny problémy jsou způsobeny tím, že jsme trochu zaspali. Už na konferenci v Tel Avivu roku 1996 bylo rozhodnuto přijetí 12,5 KHz rastru. Cituji: "RECOMMENDATION D

IARU REGION 1 SHALL IMPLEMENT A TRUE 12.5 kHz SPACED CHANNEL SYSTEM FOR FM REPEATER AND SIMPLEX OPERATION IN THE 145 MHz BAND.THE CHANGE OVER SHALL START ON 1ST JANUARY 1997 AND BE COMPLETED BY lST JANUARY 2000. INDIVIDUAL MEMBER SOCIETIES IN CONSULTATION WITH NEIGHBOURING COUNTRIES SHALL MAKE DETAILED PLANS FOR THE CHANGE IN THEIR OWN COUNTRIES,PARTICULARLY WITH RESPECT TO REPEATER OPERATION. "

Od roku 2000 se 12,5 KHz bere jako samozřejmost. Na Profi kmitočtech (140-174MHz) k tomuto došlo letos. Dopad je mnohem drastičtější, všechny radiostanice, které nejsou homologovány jako 12,5 KHz není možné dále provozovat, ani upravovat, musí se vyhodit a koupit jiné. Je proto nutné si uvědomit, že mám li problémy s příjmem převaděčů s kanálovou roztečí 12,5 KHz, důvod je, že moje zařízení nesplňuje technické požadavky které byly uveřejněny v roce 1996. (začátek přechodu v roce 1997, od roku 2000 již všechna zařízení měla tyto parametry spňovat) Veškeré úpravy spočívají v zmenšení modulačního zdvihu (díky tomu můj signál nebude v rozporu z platným Bandlanem) a ve výměně MF filtru (cena řádově několik desetikorun)čímž bude můj RX schopen poslouchat v kanálovém rastru 12.5 KHz bez rušení sousedními kanály.
kategorie: Převaděče
Milan, OK1MX

 

A co naše rádia? Jsou na toto připravena? Většinou ano. Všechna moderní rádia kromě zmenšení zdvihu musí v rastru 12.5 KHz používat i užší FM filtr. Jako dnes již nepoužíváme na KV amplitudové modulace ( i když není zakázána ), nebudeme zřejmě na převaděčích v budoucnu používat ani širokopásmové FM pro rastr 25 KHz. Výsada amatérů je ta, že díky svým odborným znalostem si mohou dokonce svá zařízení stavět sami. A co můj TCVR typu FT8xx? je na provoz FMN připraven?

Odpověď zní - ano. Návod nastavení je ZDE: