OK QRP 2004

Co nám prováděla Ionosféra v době OK QRP? 

Podle prvních ohlasů, lze účastníky rozdělit na dva tábory:

Jedni, kteří říkají, že to nechodilo a druzí, kteří říkají vše přesně naopak. Kde byla pravda. Tak předně si musíme uvědomit, že u OK QRP závodu se nesmí používat DX antény. To jsou ty, které vyzařují pod malým úhlem. Zde více než jinde dochází k interakci vrstvy D a vrstvy E. Vrstva D ( pokud je už "hutná" ) nám vytváří obrovský útlum. Vrstva E od které vlastně se naše signálky odráží, se nám však potvůrka mění ( její výška ). Kvůli vysledování těchto zásad jsem proto pro všechny příznivce spustil QRPP maják, aby mohli tento jev sledovat. Jak to bylo v době QRP závodu?

Zde to jasně a názorně vidíte. Pokud jenom trochu znáte svoji anténu, pak je jasné, co se asi bude dít. V závodě máte pak jen několik možností aplikace různých metod. Buď vyhledávat, nebo si věřit a dávat výzvu. Ale to už je každého závodní tajemství HI. U QRP nemůžete spoléhat na BIG GUN. Všechny stanice jsou si v tomto rovni. Váš úspěch musí být tedy v tom koho, jak a kdy volat. Ale více snad probereme na QRP setkání.


OK QRP ZÁVOD - aneb, kdyby všichni chlapi světa.....  

Dovolil jsem si použít jeden název z filmu, který my starší důvěrně známe. Ano z QRP závodu vždy voní něco ryze amatérského. Asi je to dáno tím, že zas tak moc o vítězství nejde, spíš o legraci. Tentokrát jsem nic nenechal náhodě a tak kupodivu nic neselhalo. Baterie vydržely, pivko se neoteplilo...zkrátka pohoda.

Pohled na pracoviště OK1IF ( večer před )

Co se dělo na bandu? Zkusil jsem něco v krátkosti nahrát. Pozor každý soubor má asi 120 kB.

QRP1

Zde jsou záznamy OK1FVD, OK1MMU, OK1FPL, OK2YT, OK1FAQ

QRP2

Zde jsou záznamy OK1FAQ OM6FM OK1MXM

QRP3

OK2BME OK1AKJ OK1FRT/p

QRP4

OK1FRT/p OK2UQ OK1MXM