Nové rybníky pro naše " Chytání ryb " aneb, jak byl můj hlas vysílán pirátským rádiem R41DX na kmitočtu 6240 KHz.  

Ano vážení, letos již ve svých 52 letech jsem oslavil 40 let HAM sportu. Pamatuji ještě AM modulace a první SSB signály. Pamatuji ještě, jak 80m band byl plný CW stanic. Nebyl Internet, nebyl DXcluster a tak to vše vonělo velkými dálkami a záhadnými signálky typu " kdyby všichni chlapi světa ". Co se to nyní děje? Amatérský sport se vyvíjí na bázi nekolektivní. Co to je? Zkrátka, když dříve někdo měl zájem o HAM sport,  zašel do naší kolektivky a buďto ho to chytlo, nebo ne. V každém případě však si postupně osvojoval provozní návyky, zůčastňoval se s námi závodů ( od jisté doby i načerno vysílal - ale pod kontrolou HI) atd. Když pak přišel jeho čas, nebylo nutné mu říkat co je to UP....atd. Byl zkrátka připraven. Jak to funguje nyní? Všichni jsme mistři světa, všichni víme jak na to a hlavně, že telegrafie je vlastně k ničemu. Licencování...proč? Restriktivní přístup na KV?...proč? Naše členstvo je doplňováno absolventy rychlokursů z Holic ( zaplaťpánbůh za to ). Ale jak mohou tito čerství absolventi nacucnout co je to Ham sport? 

    A tak jejich prvotní starost po získání licence je, ( zkušenost z Liberce ) že se hlavně musí domluvit na kterém kmitočtu se " zašijí ". Zkrátka po CB kmitočtech, PMR a sdílenkách, mají konečně najitý kmitočet, kde za nimi nemohou všichni ti otravovatelé a brejci ze CB.

Vůbec slovo BREJK - to je vynález. Kdysi jsem překládal CB jako ( connect brejk ). Asi to znáte... Povídáte si s kamarádem a řešíte nějaký problém ohledně intermodulační odolnosti Vašeho rádia. V tom se ozve " brejk ". Ze slušnosti tedy řeknete " prosím ". Z druhé strany se ozve: " kam jsem se to dobouchal? ". V tom se ozve další brejk a ti dva si začnou spolu povídat o ženských. Vy jako majitel kmitočtu jen zíráte. Mám se snad přeladit jinam, nebo co to je?

    A to je jen jeden ze zvyků, kteří si naši noví členové přináší sebou na Ham pásma. Když potom poslouchají ještě nekonečné technické diskuse podložené peprnými slovy...

Zkrátka:

Mají ještě " staří členové " ovlivňovat HAM sport a nebo to celé přenecháme " mladé generaci" ? Toť otázka. Pokud HAM sport má fungovat pro naši zábavu, sebevzdělání, technické pokusy....... určitě ano.

Ale o tom jsem snad nechtěl hovořit. Sám patřím mezi zastánce " rybaření ". Zkrátka raději si lovím ve svém rybníčku, než sleduji DXcluster. Bohužel na našich HAM bandech se loví již velice obtížně. 

Na doporučení Martina OK1ZOO jsem tedy začal lovit i někde jinde. Martin mi vypravoval o " pirátských rádiích ". Ne že bych toto schvaloval, spíše naopak, ale je to přesně ten rybník, který se mi líbí. Zkuste se dočíst více třeba na: http://www.srs.pp.se

Na doporučení Martina jsem tedy začal sledovat v neděli kmitočet 6240 KHz ( AM ). Kolem 10 hodiny jsem tam našel velice silný signál pirátské stanice R41DX. Hlasatel udával výkon 1KW a dokonce předal telefonní číslo na které je možno zavolat ( +491789186052). No kdo by odolal.  A tak jsem poprvé v životě byl v rozhlase ( i když pirátském ). Záznam je zde:

Sound R41DX ( 112 KB )

Tak co tomu řikáte. Opět mne po dlouhé době začalo při poslechu něco mrazit. Nezkusíte to také?

PIRÁTSKÁ RÁDIA II 

Neděle dopoledne je ideální čas na sledování pirátských rádií. Jaké byly moje úlovky 14.12.2003? 

Radio Spaceman ( 6305 KHz 07.03 UTC )

Záznam II.

West Coast Radio ( 6260 KHz 07.17 UTC )

W1KR?    (6285 KHz 07.17 )

R1DX a Radio Expres ( Ruština ) 6243 KHz 09.30

Co řikáte, nezkusíte to také? ( POSLOUCHAT HI !!! )