Je praxe z QRP závodů k něčemu dobrá?

Amatéři kromě jiných dělení se dělí na QRPisty A BIG GUN. Co láká QRP stanice na práci s malými výkony? Co láká stanice BIG GUN na velkých výkonech?

Tak to jsou asi ty základní otázky. Jedna věc je však jistá. Posaďte i toho nejhoršího úplně hluchého operátora za kilowatové zařízení a uvidíte, že si nepovede špatně. Proč? Většinou jeho signál je tak silný, že mu vytváří "ochrannou" síť. Co to je? No zkrátka jeho BIG GUN signál je všemi ostatními tolerován a tak většinou jeho kmitočet zůstává nerušen. Protože se závod nedá vyhrát bez RUN MODU ( Jožo Ferův fenomén ), nezbývá dotyčné stanici nic jiného než volat a volat. Toto obzvláště platí v závodech VKV. Tam totiž vůbec nemá cenu se po dobrých DXech dívat. Stále Vás totiž někdo volá. A to je právě ono. Většinou posadíte za dokonalá kilowatová zařízení úplné začátečníky a ti jsou nadšeni. Pak si to někde zkusí s QRP a najednou....nic. A proč nic? Zkrátka RUN mod nejde a při vyhledávání již tak dobře nefunguje "ochranná síť". Setkávají se s rušením, s intermodulační neodolností vlastního TCVR, nemají někdy ani ponětí jak se dá jejich vlastní rádio ovládat. Jaká bude jejich další reakce? Předně prohlásí, že QRP je na nic. Dokonce i naši někteří "špičkoví" závodníci třídy D ( co dělají experimenty s hořením QSL lístků ) si nevidí na špičku nosu a ztrácí reálný pohled na věc, když tvrdí, že se s QRP nikam nedovoláš. No.... ( někde tady je umístěn můj LOG ze závodu, kde jsem úmyslně používal 5W a FT817, abych dokázal, že se dají dělat nádherná spojení i na VKV). 

Skutečnost je totiž úplně jiná. Pouze přes QRP vede cesta k dalším úspěchům a k vlastnímu sebezdokonalování. QRP Vás totiž naučí lépe poslouchat. Přechod z QRP na QRO je vlastně již jen "brnkačka". Zkrátka najednou jste nadšeni z RUN modu a z pile-upu. Je to skutečně nádherný pocit a kdo ho nezažil neví o čem mluvím.

Závodění v QRP kategorii má však i některá negativa. Jednou z nich je i to, že vlastně svoje výsledky můžete vylepšit jen změnou antén. U QRO je to úplně jiné, protože i ten největší koncový stupeň se vždy může stát jen budičem pro ještě větší. Pokud se již dostanete na hranici toho, že začnete PA stupeň dopravovat na kótu pomocí jeřábu, dá se ještě vše vylepšit tím, že začnete nejprve vysílat do dvou směrů, pak do tří, pak do čtyř, pak do pěti.

Při své skromnosti bych zde chtěl publikovat další nápad pro QRO stanice. Proč si nevybudovat další zařízení na jiných kótách, které budou dálkově ovládány pomocí linkových TCVR ( či po Internetovské síti ). To by byla paráda HI. 

Hezký den

Jozo Fero