QRP žije - aneb Chrudim 2005 v obrazech

Sportovci mají své olympijské hry a mistrovství světa. My QRPisté zase máme Chrudim. Ne jinak tomu bylo i letos. Malinko jsem byl handicapován dopravou. Nikdo z Liberce se nechtěl zúčastnit a tak tentokrát jsem musel využít služeb ČD. Byl to však tak otřesný zážitek, že již tuto ptákovinu nikdy nezopakuji. Přetopený vagón a počmárané stěny... Byl jsem tak cestou otráven, že jsem raději využil služeb hotelu. Představa, že budu spát na židlích? Ne to ne, to raději zaplatím 750 Kč a bude to z celou parádou. 

Po nádherné sprše jsem si prohlédl část Masarykova náměstí:

Do sálu jsem přišel právě včas. A tak bylo spousty času na testy, studium a velice prospěšné besedy. Velice mne zaujalo provedení TCVR z dílny Franty OK1NOF. 

Více se můžete dočíst na jeho webu http://www.qsl.net/ok1nof/

Skutečně rádio je velice povedené. Malinko jsem však postrádal některé funkce běžné u ostatních TCVR. Ale Franta TCVR stále vyvíjí a doplňuje SW. Zřejmě nebude problém v příští versi i doplnit takové základní funkce jako druhé VFO atd. Koncepce DDS

 se mi moc líbila. Skutečně vyřeší spousty problémů, které vznikají při stavbě domácích TCVR. Doufejme, že Franta svoje konstrukce ( upravená K2 ) někdy v budoucnu popíše. Velice se přimlouvám i k proměření základních parametrů, jako je dynamický rozsah a průběh filtru hlavní selektivity.

Ham duch setkání je zřejmý z následujících obrázků.

Alex OM3TY na tomto setkání oslavil i svoje padesátiny. Největším jedlíkem byl opět zvolen Pavel OK2FB. Na posledním obrázku jsem ho nutil, ať zatáhne břicho. Povedlo se...

Všichni přítomní měli  možnost otestovat Alexův nový TCVR. Chodil skutečně dobře. Při sobotním vyhodnocení QRP contestu neznámý amatér Jožo Fero i prozradil návod na úspěch.

Ano přátelé, pokud chcete vyhrávat, nesmíte zapomínat na základní "elektronky" pro vyhodnocovatele.

Karel OK1AIJ a elektronka (  vpravo ), kterou dostal od Joži Fera. Karle děkujeme za vyhodnocení.. 

Jen díky této elektronce a párku, zvítězil v kategorii do 1W neznámý začátečník OK1IF. Proslýchá se však, že již naposledy ( prý OK1FKD začal pěstovat švestky ).

V sobotu se nás pak sešlo kolem 80 účastníků. Seznam je zde:

Velice zajímavé byly i přednášky o filtrech a jejich výrobě:

Závěr:

Hamsport žije.  Bylo možno konstatovat, že QRP se vyvíjí asi třemi základními směry:

Na obrázku je konstrukce OK2HWP Milana v krabici od polévky.

A tak..  Ať žije Chrudim 2006.