Jak malý výkon je možno ještě spolehlivě používat k dokonalému spojení?

Tak to je otázka, na kterou asi nikdy nedostanu odpověď. I ten nejmenší výkon se dá ještě zmenšit HI. Nevěříte? Tak si poslechněte testy, které prováděl Mirek OK2BUH. Jeho wobler má výstupní napětí špička - špička 2V, tudíž na 50 ohmové zátěži lze definovat výkon asi 10 mW. Bude to ještě slyšet?

10 mW OK2BUH *.mp3 zvuk (100 KB)

Testy byly konány dne 23.8.2004 asi kolem 17. hodiny našeho času v pásmu 80m. Museli jsme Mirka zaúkolovat, aby výkon ještě snížil. Je to slyšet moc..HI. Mirek přislíbil, že ještě udělá attenuátor HI. Odpověď na tuto otázku nelze ani nalézt na: 

Samozřejmě, že pro QRP je výhodnější používat CW a digitální druhy provozu, než SSB. Pro SSB je nutné alespoň nějaký limiter či kompresor ( sri FT817 nemá ). Že to však jde vyrobit a je to velice účinné, lze konstatovat na následující zvukové nahrávce:

Limiter OK1IF s obvodem SSM2165 *.mp3 (280 KB) - nahrávka OK1ANG

Jak Mirek slíbil, tak i provedl. Na výstup zařadil attenuátor a tak výstupní výkon nastavil na 2mW. Včera kolem 16. hodiny jsme tyto pokusy opakovali. Původně jsem si myslel, že to není slyšet ( podmínky byly dosti špatné a Mirek byl v Liberci se 100 W jen 59 +5dB). Při poslechu nahrávky je však jasně slyšet, že to tam je. Zkuste se zaposlouchat..

2 mW OK2BUH (90 KB mp3 )

Ještě večer jsem volal Mirkovi BUH telefonem. Říkal, že pokusy uskutečnili o něco později a že Luboš OK1ANG má nahrávku, která jasně dokazuje, že 2 mW jsou slyšet ještě bez problémů. Že by ten výkon byl ještě velký? HI