A přeci se točí - pardon "teče" 

Ať chceme nebo nechceme, začínáme patřit mezi pamětníky. Sleduji to na svém chování. Velice často začínám říkat "vzpomínám". A jsme tam, kde jsme nechtěli být. Pamatuji, jak jsem jako mladý konstruktér nastoupil do svého prvního zaměstnání. Přesvědčoval jsem tenkrát dělníky, že do písku se odlévají jenom hrubé věci. Tak nás to učili ve škole. Jaké bylo moje překvapení, když mi jeden z nich donesl odlitou sošku. Samozřejmě do písku. Byla to nádherná soška se spousty detailů. A tenkrát mi ten člověk začal vypravovat, jak se před válkou učil slévačem, jak se mladí museli učit "grifům" starších. Zkrátka vědomosti a "know how" se jaksi dědily. Vzpomínám i jak nás ve škole učili o Wattově regulátoru a dokonce jeden měli v kabinetu. Při pohledu na něj pan profesor Cibulka ukapával slzičky. Zkrátka věc, která v něm vyvolávala vzpomínky na něco, co už nikdy nebude.

    Realita:

Rok 2006. Janička se přehrabuje v nepotřebných věcech. Vyndá taky jedno krásné těžítko, které si sebrala ze stolu svého manžela, těsně po jeho úmrtí. Manžel pracoval v bývalé TESLE Liberec a ono těžítko prý dostal od svého kamaráda, který zase pracoval v Tesle Vrchlabí.

A jsem jako profesor Cibulka při pohledu na wattův regulátor. Pánové já objevil úplně novou elektronku RD12Tf, která byla zřejmě vyrobena v poslední sérii v dubnu 1945. Zřejmě ještě v bývalé TESLE Vrchlabí, když se tam přemisťovala ke konci války celá výroba.

Nádherný kus. A co to vlastně je? 

http://www.tubecollector.org/rd12tf.htm

http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Mil-Roeh_Fassg/RD12Tf.htm

Těch odkazů je Internetu mnoho. Dokonce zde najdete i návod na sestrojení radarového obvodu:

http://www.xs4all.nl/~aobauer/FuG200%20paper%20Hans%20Jucker.pdf

Všimněte si však jedné věci, že "moje" elektronka má výrobní číslo 37295. Je to snad jedna z posledních, které byly vyrobeny pro německou armádu. Zkusil jsem jí i "nažhavit". K mému úděsu zátav vydržel 60 roků. Elektronka se vesele žhavila a dokonce se začala chovat "jako elektronka". Není to nádhera? Pečlivě jsem si ji i "očuchal". Ano, je to ta vůně, kterou zná každý amatér, který je odchován na RV12P2000 a trofejních zařízeních. Jsem zvědav, jestli někdo v budoucnu bude čuchat i k mobilním telefonům HI.