RockMite v provedení Šumava 2007?

Co je to Rockmite ( termín počeštěný = Rozkmit )? Ale to snad ví už kdekdo. Pokud budeme na sebe "tvrdí", tak, jak si ta banda QRPistů zaslouží, pak řekneme, že je to TCVR typu "direct mix", tudíž nevalných vlastností. Výstupní výkon 500 mW pro někoho znamená, že nenaváže jediné spojení ( na pádla už vůbec ne). Proč to tedy používat? Ano přátelé, pokud jste ještě nepochopili o čem QRP je, pak přeskočte následující řádky. Skutečně s tím uděláte velice obtížná spojení, většinou Vám ve sluchátkách kromě užitečného signálu bude hrát i neužitečný. Během spojení si vyslechnete např. i zprávy od několika KV rozhlasových stanic, které lehce prolezou až do sluchátek. Kdybyste tento přístroj donesli někomu, kdo vlastní např. FT1000 nebo Orion, pak Vás s tím asi vyhodí. Je to něco jako "krystalka" amatéra vysílače. A přesto ještě většina z nás pamatuje, že krystalka "nám" hrála nějak laskavěji. 

    Ale o tom to QRP je. Jednoduchými prostředky stavím něco, co asi nebude špičkové, ale přinese mi radost. A radost z vlastnoručně postaveného zařízení, je radost dvojnásobná.

Jak už jsem zde několikrát psal, Rockmite je geniální zařízení pro naše "blbnutí" na Šumavě. Je to nádherný prostředek pro spojení v hornatém terénu. Zkrátka tam, kde nefunguje spojení na 2m, tam bez problémů funguje spojení na 80m ( přes pádla - tudíž za pomoci antén se ziskem -6.212345 dB http://www.c-a-v.com/content.php?article.574 ). Co tedy se dá ještě na RockMitu vylepšit? 

Tedy předně vřele doporučuji vyměnit originální PIC za ten, co dodává N0XAS. Více naleznete zde: http://www.hamgadgets.com/

Zkrátka za cenu 7 USD dostanete vylepšený obvod, který např. umožňuje využít RockMite jako majáku. V tomto provedení jsou ve Flash paměti dostupné prostory pro uložení dvou samostatných textů délky až 60 písmenek. Případně tyto dvě banky můžeme spojit v jednu o délce 120 písmenek. Pokud si do krabičky zabudujete jednoduché pádlo, máte k dispozici kompletní TCVR.

Co se na Expedici Šumava 2006 neosvědčilo?

Tedy hlavně je nutné předělat jednoduché pádlo podle návodu otištěného v Radiožurnálu. Originální vlasový závěs kotvičky polarizovaného relátka, Vám totiž brzy upadne. 

Geniální myšlenka zaručení "odskoku" při příjmu, Vám umožňuje provádět téměř kouzla, při příjmu a selekci stanic. Zkrátka ten správný signál je vždy ten, který je vyšší. Za domácí úkol si to teoreticky rozeberte. Abych tedy poznal, kde je kdo naladěn, přepínám ony dva kmitočty a tím lehce zjistím, kde mám vysílat. A tady právě se ukázala nutnost, vědět na kterém kmitočtu vysílám. U mého zařízení jsou používané dva kmitočty. 3560.0 KHz a 3559.5 KHz. Abych je od sebe lehce rozeznal, pak se u provedení Šumava 2007 doplnila jednoduše žlutá LED. Je připájena přes omezovací rezistor přímo na nožičku PICu. Protože při příjmu se automaticky přestavuje oscilátor na druhý kmitočet, znamená to, že při vysílání nám tato LED hezky bliká. Můžeme tedy v majákovém režimu klidně vypojit sluchátka a máme jasnou indikaci, že zařízení pracuje. Je to hrozná "ptákovina", o které je snad škoda psát, ale nevěřili byste, jak je toto v praxi užitečné. 

Ještě snad zajímavost. 30.12.2006 jsem měl na Rozkmita nádherné spojení s OE3KAB Karlem. Vypravoval jsem mu o našich "nejtěžších" expedicích světa. Jaké bylo moje překvapení, když Karl mi poslal odkaz na svůj WEB.

http://members.aon.at/2sell/ham/

Je to zajímavé, ale těch QRPistů stále přibývá. Nevíte čím to je? Dokonce se musím i pochlubit. Zblbnul jsem i jednoho dalšího (OK1NS Petra). Ten mi poslal fotografii, kde je jeho SW80+ v celé své kráse, spolu s anténním členem a pouzdrem na baterie. Má tedy Petr kompletní "trio" lajnu HI.

Prý jestli mu to vyjde,  pojede s námi i na "nejtěžší" expedici světa - Šumava 2007.