POMŮCKA PRO NAŠE EXPEDICE SPUŠTĚNA  

Díky Láďovi OK1ZIA byla spuštěna velice užitečná pomůcka pro expediční stanice. Jak to funguje? Více najdete ZDE

Při diskusi s některými HAMy jsem zjistil, že vlastně neporozuměli k čemu je to dobré. Zkusím to tedy zopakovat.

Vemte si modelovou situaci. V rámci utužování svého zdraví se rozhodnete, že budete plnit diplom Tisícovky. Naplánujete si na každý den třeba hned tři. Bohužel však Vám není jasné, jak se na kopec dostat, jestli cesta je dobrá a nebo budete nuceni slaňovat HI. Pokud byste si připravili časový plán s rezervou, možná by hrozilo, že na vrcholu umrznete. Zkrátka potřebujete svým kamarádům sdělit, že na vrcholu již jste a že proti plánu třeba měníte dohodnutý kmitočet. Jak toto rychle provést?

Tak a jsme u toho. Vezmete si na kopec laptopa s modemem a ručkou a do BBS odešlete zprávu o změně plánu. Pokud to však pošlete do OKINFA pak celostátně se forwardováním zpráva rozšíří až za nějaký čas a tak dokonce hrozí, že na místo určení dorazí až po Vaší expedici. No dobrá.... navrhnete tedy, že se zavede určitá rubrika jen na jedné BBS a ta nebude z těchto důvodů forwardována, protože to nemá smysl. Zájemci o sledování Vaší expedice tedy lehce si pro zprávu dojdou. Fajn..... Bohužel vy musíte tahat laptopa a to je pořádná zátěž. Nu což, co kdyby jsem mohl pro odeslání této zprávy použít mobilní telefon. Koneckonců každý operátor umožňuje odeslání Emailu na libovolnou adresu ( buď s použitím SIM toolkitu či posláním SMS na zvláštní číslo ). Výborně... místo laptopa tedy mohu použít daleko lehčí a spolehlivější mobilní telefon. No jo.... ale co když mi kamarádi chtějí říci, že nejsem vůbec slyšet a ať otočím anténu na východ? To by bylo fajn, kdyby to fungovalo i obráceně. To znamená, kdyby tyto vzkazy mi přicházely na můj mobilní telefon jako SMS....

Tak a to vše je možné splnit registrací v Naganu-8 ( OK1ZIA viz. výše ).

Jak to tedy zařídit prakticky?

Tedy zaprvé si kupte novou Vodafonkartu ( za 400 Kč již nabitou na částku 400 Kč ). Proč Vodafonkartu? Protože naši dva zbývající operátoři nám provedli jednu kulišárnu. T-mobile zavedl t zv. T-zonu. Tím ( pokud nebudu posílat SMS z Internetu ) nám vlastně umožnil zaslání ( forward ) jen dvaceti Emailů na náš mobilní telefon. Při překročení tohoto počtu již ( Twist ) platíte v průměru 2.80 Kč za doručenou zprávu ( podle nastaveného tarifu ). Tak to asi nikdo nechce, aby za doručení zprávy z konference platil i za informace, které vůbec nechtěl dostat. Zapomeňme tedy na T-mobile. Eurotel to sice vyřešil zdánlivě lépe, ale Váš obdržený Email v max. rozsahu 60 písmenek ( včetně Emailové adresy odesílatele ) bude obsahovat reklamu. Prakticky tedy zjistíte, že vlastně z doručené zprávy se dozvíte, kdo ji poslal, ale pak už nic.

VIVAT OSKAR ( jak dlouho? HI ). Ten jako jediný operátor zatím nic neblokuje a Email zasílá v max. rozsahu 320 písmenek ( rozděleno na dvě SMS ). Co tedy mám proto udělat?

Při zakoupení OSKARTY ( nebo jiného placeného tarifního programu z výběru Oskara) požádám prodávajícího o registraci mé Emailové mobilní adresy, či si ji provedu sám přes Oskarovu samoobsluhu via Internet. Tu si provedu jako správný radioamatér ve tvaru call@vodafonemail.cz . Proč je výhodné nastavovat svoji volačku? Je to z důvodu toho, že je obrovská pravděpodobnost, že tato adresa je zatím neobsazena a také pro jasnější svoji identifikaci na Naganu. Tedy já například mám tuto adresu nastavenu na ok1if@vodafonemail.cz .Ten vodafonemail.cz tam bude vždy. Pokud mi tato adresa bude fungovat ( pošlu si z Internetu Email ), požádám Láďu OK1ZIA o registraci do konference. Jak to tedy bude pak fungovat? Jakmile někdo pošle jakoukoliv zprávu do rubriky expedice v Naganu-8, pak já tutéž zprávu dostanu na svůj mobilní telefon. Je to tedy jakýsi DX-cluster pro zájemce o české expedice. Samozřejmě, pokud někdo bude posílat do rubriky expedice blbosti, pak budu i na svůj mobilní telefon dostávat blbosti. Protože se však dá vždy vše vypnout, mohu zase požádat OK1ZIA o zrušení zasílání. Naopak pokud jsem doma, mohu tuto konferenci sledovat přes PR. Pokud chci zareagovat na takový spot, mohu to provést několika způsoby. Tedy třeba přes PR poslat do rubriky expedice zprávu, či poslat Email na adresu ex@nagano.cz. Využití ( ne zneužití !) této konference je tedy nyní snad každému zřejmé. 

Nezbývá nám tedy nic jiného, než ještě jednou poděkovat Láďovi za zprovoznění této konference.