Slušnost, HAM spirit, bandová policie.... 

Pásmo 80m, středa 9.11.2005. Nejsem příznivcem aktivního poslechu všelijakých kroužků. Přesto však termín OKOM DX contestu se blíží. Napadá mi, jestli náhodou na poslední chvíli nejsou nějaké změny. Ladím po pásmu a nemohu stanici OK1CRA nikde najít. Přelaďuji dál a zastavím se na známém kmitočtu 3773 KHz. Někdo tam vypravuje opět o "svých" počítačových problémech. V pauze se ozve Petr z OK1CRA se žádostí: " Tady je OK1CRA, za chvíli bude klubové vysílání, nemohu najít volný kmitočet. Prosím neuvolnili byste mi ho? Jo amatéři si musí pomáhat. Ano to je správné, myslím si. Zde je krásně volno a tak to bude krásně slyšet. Očekávám tedy slova ve smyslu:" Samozřejmě Petře", jen tady ještě něco dořeknu a kmitočet je Tvůj". Co se to však děje?

Odpověď mne zamrazila: " Proč? To není někde vedle místo? ". Petr ještě chvíli bojuje:" Bohužel, dole je nějaká německá stanice".

Že by teď slušnost zapůsobila? Ale ne... Odpověď je jasná a nekompromisní: " Tak se nalaď někam výš, my to tady máme rozpovídaný". Petr to vzdává....

Přemýšlím, co může být tak důležitý. Jestli zástupci na ploše Windows.... Nerozumím tomu. Skutečně u některých amatérů bych předpokládal větší slušnost. Asi na nás nějak moc působí požáry aut v Paříži, teroristické útoky, špatné zákony.... čeští kapitalisté na Seychelách. Pak i takové prohřešky vlastně nejsou prohřešky. To je proti sebevražednému odpálení pumy vánek větru. A tak na slova " ty jsi v ..-  .-..  , vyřčené v určitém vhodném okamžiku, kdy to slovo jasně působí léčivým účinkem, můžeme na některých webech najít odpovědi... .   ( Jaké krásné jméno, tradičně vyjadřující furiantství, nadnesenost nad problémem, zkrátka chválu autora danou mým pohledem). Ale ne, nebudu to tady větrat. Zkrátka nám chybí určitá nadnesenost a smysl pro férovost. A co je to bandová policie? To je další pokračování v devastaci krásných myšlenek HAM spiritu. Většinou je to anonymní rušení. Někdy dokonce snad i objednané na zakázku. Vyhánění druhého...atd. Sám nikdy nepoužívám doma větší výkon než 100W. Jsem ze závodů v QRP kategorii naučen, že jakékoliv "utkávání se" s big GUN, vedou nutně k rozptýlení, ztrátě tempa. Při prvním příznaku možné kreše, okamžitě couvám. Skutečně pásma fungují tak, že někdy těsně vedle nás existuje stanice, která v určitý okamžik je v přeslechu. Klidně si závodíme a vůbec si nevadíme. Pak najednou kritický kmitočet se zvedne a začínáme se slyšet. Co teď? Pokud jsme od sebe alespoň 400 Hz, vůbec mne to nevzrušuje. Ovšem ona stanice třeba používá na CW poslech SSB filtr. Začínám ji vadit. Jak to vyřešit. Řekl bych normální dohodou. Představím se a řeknu... hele já mám CW filtr široký 600 Hz a tak mi do něj lezeš. Probíhá teď na mne obrovský pile-up, byl bys tak laskav?.... Určitě existuje nějaká dohoda. Ale jak se to řeší nyní?

Pásmo 40m. Ráno 13.11.2005 dopolední hodiny. Jeden z mála závodů, kde i já jedu vytrvale RUN. Jak jinak, přeci OKOM DX contest je dělán pro nás. A tak jsme voláni. Vzniká občas i docela slušný pile up. V jednu chvíli dosahuji RATE kolem 150. To většinou normálně nejde. Pracuji na jednom kmitočtu už asi hodinu. Pak si všímám, že mne volají stanice podruhé a jakoby zpomaleně reagují... Jasný to úkaz, že těsně vedle, nebo přímo i na mě je stejná stanice, která jede RUN. Předávané reporty nejsou pro mne. Rychle mi to dochází a přemýšlím co s tím. Rate je vysoký... Odlaďuji se asi 200 Hz a pokračuji dál. Vše funguje jak má. Pak si začínám všímat vzniklých kliksů od big gunu. Je to jedna známá OM stanice. Hezky má kluk naložíno. Kritický kmitočet stoupá a tak stanice z OM jsou nádherně slyšet. No nic jedeme dál..... Ale co to? Najednou se objevuje "bandová" policie. Ale záznam dalších okamžiků jsem pro vás nahrál.

QRM pro OL4W  (250 kB )

Jsem z QRP závodů zvyklý uhýbat. Uhýbám tedy. Ten anonymní bandový policajt je určitě spokojen. Jakmile uhnu, ozve se 400 Hz od mého původního kmitočtu opět BIG GUN z OM. Hmmmm  nechcete na mne, abych zde uveřejnil značku, že ne. A taky, proč bych to dělal, vždyť já ty kluky mám docela rád... Přemýšlím, zda by tudy nevedla cesta k vítězství za každou cenu. Zkrátka na svého konkurenta nasadím bandovou policii a ta ho bude tak dlouho otravovat, až to vypne... Už ve škole jsme si četli jednu knihu. Tam bylo napsáno:

"Lidé bděte". Možná bychom to mohli parafrázovat na "amatéři bděte". Dnes už konečně chápu, co to má znamenat a proti komu chránit.

Jožo Fero