Než začneme vypouštět naše moudra, prosím pozorně si přečtěte názor jednoho z nejslušnějších amatérů, kterého znám.

http://ssbliga.nagano.cz/diskuse.php

Dále již v úvodu musím jasně prohlásit:

V určité fázi ( hlavně z hlediska obrovské práce, která by do toho musela být vložena) je mi to jasné. Kdybych to měl dělat sám, pak bych asi odpovídal stejně. Přesto však doba pokračuje a nejsem si jist, zda by....

Co se v současné době v SSB lize děje?

Vznikají nám noví a noví amatéři třídy A. Ti mají ihned po zkouškách plné výsady a mohou používat veškerých výhod pramenících z udělení třídy A. Účast v SSB lize překračuje mnohdy číslo 120. K dispozici je podle podmínek soutěže úsek 70 KHz. Rozpočítejte si to sami. Pokud chcete zvítězit, pak musíte jeti modem RUN. To ví každý a tak snaha je, co nejvíce volat výzvu. Ale kde? Začíná platit jasná zásada. 1000 W je lepších jak 100W. A tak se nám pomalu z SSB ligy začíná stávat aréna "Big GUns". Možná je to dobře. Trénujeme více a více na dvoumetrové "maso". Co to je? Jo vy ještě nevysíláte s třemi kilowatovými PA stupni do třech směrů? Jo vy ještě nevysíláte z Krušných hor? Jak tedy chcete vyhrát? HI.

Pokud skutečně nejste tak vybaveni, pak pojďme se pravidelně scházet v nějaké hospůdce a pouštět si tam z počítače morse runner. Ten jasně stanoví šance všem stejně HI. A věřte, že na skutečném bandu je to méně náročné jak v morse runneru.

A tak ještě stále nevěříte v teorém Joži Fera, že:

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény 

Jak z toho ven? Myslím, že rozumný nápad ( není jen jeho ) je ve výše uvedené diskusi od  OK1MNV. Tím bych asi začal. Pak, ať mi všichni prominou, si stejně myslím, že by se měl předávat jedinečný kód ( např. číslo spojení), jen ten umožní kvalitnější kontrolu deníků, které by mohly být dobrovolně zasílány k veřejné kontrole. Samozřejmě povinnost k zaslání deníků u prvních tří stanic musí být automatická. Dlouho mi trvalo než jsem přesvědčil Karla OK1HCG. I on sám musí uznat, že tímto opatřením se podstatně KV PA zkvalitnil. 

Dále se mi strašně líbí názory některých stanic. "Já jsem si koupil 1.8 KHz SSB filtr a mám pokoj". Nádherné... Příklad:

Jedu SSB ligu na kmitočtu 3770 KHz. Je to ten nejideálnější kmitočet, protože je na horním konci závodního pásma. Mám tedy z jedné strany "Shield". Myslím, že se svými 100W a "pádlovou anténou" produkuji docela slušný signál. Vím ( je to potvrzeno měřením), že moje FT1000 produkuje velice kvalitní signál, bez spletrů a pokud možno velice úzký. Najednou slyším příšerné spletry od jedné slovenské "Big Guns". Nejsem amatérský zelenáč a jen tak něco mne nevytočí. Toto je však hrůza. V duchu si říkám: "On se na ten kmitočet o 1.1 KHz dolů naladil asi v době, kdy já poslouchal. Každý slušný člověk to však po druhé relaci pozná a něco s tím udělá. Zde však nic. Měřím šířku této big guns a zjišťuji, že asi musí vysílat na přebuzenou R130 ( To jsou ty signály někdy i 10 KHz široké). No co, dokaž Fero, že ti to nevadí. Vždyť on musí slyšet i Tvůj signál ve svém kanále. Po asi 3 minutách to vzdávám. Ten člověk za tu dobu udělal jen jedno spojení. Ladím se přímo na jeho kmitočet a říkám. "Prosím tě, já jsem zde již od začátku závodu, ty jsi mne sem vlezl a jak vidíš sám, děláš jen zmatky a neslyšíš vůbec nic". Odpověď mne totálně uzemnila. "Já mám 1.8 KHz filtr a mne to nevadí".  To bylo na mne už moc. Klidným hlasem jsem mu oznámil, že mu uvolňuji kmitočet, protože já ve svém TCVR mám 1.8 KHz filtry jen dva. Prosím všechny čtenáře, aby si rozmysleli přínos 1.8 KHz SSB filtru při příjmu, když budu poslouchat stanici, která bude mít ve vysílací cestě běžný filtr 2.4 KHz ( na 6 dB), bude používat přebuzený PA 1000 W a potlačení intermodulačních produktů 3. řádu ve vlastním TCVR bude mít jen např. 23 dB ( běžná hodnota u méně kvalitních TCVR ).

Ale pojďme se na to podívat prakticky. Připravil jsem pro Vás ukázku ze sobotní SSB ligy. Zkrátka v poslední době jezdím "svoji" kategorii, která se jmenuje "10 minut a dost". Tím pomáhám zkvalitňovat úroveň SSB ligy. Jak? Jednoduše. Jsem jediný násobič ELI a před koncem závodu mám obrovský "závodní" potenciál. Zkrátka pokud si mne stanice, která chce zvítězit, nenajde, pak se jí to musí zákonitě projevit na skóre.  

Ukázka č. 1 snažím se najít volné místo (wav 700 kB)

Ukázka č. 2 - závodím 10 minut před koncem ( wav 3.5 MB)

Snad jen technické parametry použitého zařízení. FT1000MKV 100W PEP, LW42 m (pádlovka). V přijímací cestě zařazen filtr 1.8 KHz a NR1. Zkrátka docela malinko nadprůměrné zařízení.