Vysílání bez antény - trápení na Sotě OK/LI-028

Backpacker - baťůžkář. O SOTÁCH  toho bylo napsáno více než dost. Propojit turistiku s amatérským vysíláním, je celkem zábava. Alespoň máme stimulaci se odpoutat od našeho hamshacku a trošku se jít projít. Tentokrát jsem vyrazil pokořit 4 bodovou SOTU LI-028 nebo-li Jezevčí vrch. Ačkoliv ze severní strany nevypadá tato lokalita tak hrozně, přeci jenom místy se malinko zadýcháte.

   

Tentokrát mne vytáhla Jana. Původní záměr byl - podívat se, jestli již rostou houby. Tím, že toto rozhodnutí bylo rychlé, podcenil jsem přípravu. To většinou nedopadá dobře. Něco zapomenete a pak se musí improvizovat. Tentokrát to bylo přesně tak. Věděl jsem, že ještě v kufru auta vozím anténu LW42m a tak jsem svůj expediční dipol zanechal doma. 

Turisté tentokrát předělali značení. Původní žlutá vedla úplně jinudy. Vše upravili asi z důvodu nově vytvořené chráněné oblasti. Tato cesta však byla příjemnější. 

Výstup je nutné zdokumentovat. Bohužel tentokrát mi moje dvorní fotografka Janička utekla za houbami a tak je důkaz pouze nepřímý.

Na vrcholu jsem zjistil, že nemám drát na protiváhu. Nebyl by sice problém anténu LW42m upravit na dva kusy. Ale to se mi nechtělo. Přemýšlel jsem, co tomu řekne anténní tuner, pokud se jako protiváha připojím já HI. Vůbec i stavba antény byla velice problematická. Jako úchytný bod jsem si zvolil mladý doubek. Na konec klacku jsem uvázal konec antény a hodil co nejvýše. Samozřejmě, že se onen klacek někde zasekl. Nešlo to pak ani tam ani zpátky. Chvíli jsem přemýšlel, jestli drát utrhnu. Když už jsem ho nechtěl rozdělit na dva kusy, tak proč bych ho trhal? Výstup na strom není zdokumentován. Musel to být příšerný pohled. Přesto se mi podařilo vylézt až k zaseklému klacku do výše 10m. Možná, že jsem z toho měl větší radost, jak z výstupu a vysílání HI. 

Pak začalo ještě pršet. Zkrátka všechny možné zápory působily současně. Vysoká impedance drátu se tuneru nelíbila. Raději jsem snížil výkon na 1W a do blbě přizpůsobené antény jsem udělal povinná 4 spojení (na kmitočtu 7032 KHz). Přesto je tam plno "lovců - chasers", kteří mne ulovili. Podmínky skutečně partizánské.

PileHup (*.wav 560 KB)

Ale v historických tabulkách už budu navždy zapsán, že jsem z tohoto kopce LI-028 vysílal jako první.