Cestovní zpráva z akce Staré Splavy 2007

Jsou akce megalomanské a akce nemegalomanské. Za tu první můžeme považovat setkání Holice, za tu druhou zakončení sezóny libereckých ( a jiných ) hamů. Vše má své klady a zápory. U těch menších akcí je většinou více času probírat určité specifické problémy. Je až zarážející kam může kráčet ham sport, pokud nebude pevně propojen alespoň se základy techniky. Čím dál tím více můžeme na našich bandech slyšet různá moudra, pramenící z totálního nezájmu o jádro věci. Ale vraťme se k našemu setkání ve Starých Splavech. Počasí tentokrát odradilo mnoho stálých účastníků. Nakonec se nás však sešlo celkem 16. Nejvzdálenějším účastníkem byl Franta OK1AKJ. Jarda OK1MKX dojel vlakem a Sigi OK1DSS strašně složitým spojem, kde asi 3x přestupoval. Kromě stále stejných témat v diskusi jako je - sex po osmdesátce, pivo, kořalka, rádia, rádia lepší, rádia nejlepší, moje anténa, jeho anténa, modulační experti........jsme tentokrát "pilovali" dvě hlavní témata.

Ale pojďme se alespoň v krátkosti podívat na pár obrázků a videonahrávek. Upozorňuji, že videonahrávky byly vytvořeny na mobilním telefonu s rozlišovačkou 640x480, ale nakonec ( vzhledem k velikosti souboru), degradovány na 176x144. Je zvolen standardní výstupní formát mobilních telefonů - *.3gp. Pokud máte poslední Windows media player, mělo by Vám to jít přehrát. Pokud nechcete experimentovat, stáhněte si free program Quick Time Player. Např. zde:

http://www.apple.com/quicktime/download/

Ne jenom rádiem živ je člověk ( Zleva Ivana XYL OK1FTA, OK1FTA, OK1UN)

O čem si tak můžeme povídat? Samozřejmě, že o jídle.

Video1 (366 KB)    Video2 (886 KB)

Navštívil nás i nevlastní synovec Járy da Cimmermana - Jožo Fero ( druhý zleva, ta dáma patří Lubošovi OK1UN)

V sobotu dorazili další účastníci.

Jarda OK1MKX ve vlaku vymýšlel mobilní vlakové antény. Prý to musí někdy vyzkoušet.

OK1DSS ( proslýchá se, že má letos nachozeno více kilometrů, než Jožo Fero )

Jakmile jsme dorazili do základního tábora, byla okamžitě zahájena "Praková škola" Jardy OK1MKX.

Když jsme se o prakové škole zmiňovali na pásmech, přihlásil se i jeden student z Dánska. Výuka tedy byla částečně prováděna v Angličtině.

Video3 ( 880 KB)    Video4 (1100 KB)    Video5 (522 KB)

Spokojenost učitele je zřejmá.

Pak nás navštívil František OK1AKJ.

Po dobrém obědě začal druhý seminář - stavba pádlovek. Díky  OK1FII, jsme si naše vytvořené "pádlovky" mohli i proměřit. 

Na posledním snímku je OK1FII a jeho přítelkyně

Jak to při takové stavbě pádlovky vypadá? Děsně....samé příkazy, odkazy....střílení prakem...

Video 6 (600 KB)

Franta OK1AKJ se nezúčastnil dopoledního semináře. K našemu překvapení však vzal kámen a trefil se na první pokus. 

Video 7 (720 KB)

Byla vypsána i soutěž o nejlepší pádlovku. Tu vyhrál jeden neznámý amatér z Benešova. Ačkoliv na tuto anténu dělal spojení,  při měření se nám nepodařilo najít jakýkoliv náznak rezonance. Jeho anténa byla tvořena šňůrou na prádlo.

Byl tedy dokázán Jožo Ferův theorém, který říká, že pro běžná spojení se ztráta 20 dB na anténě nepozná. Jinými slovy - není umění být slyšen, ale největší umění je nebýt slyšen. Při tomto počasí byl udělán i vědecký závěr, že při teplotách pod 10 stupňů Celsiových, je i 53 procentní slivovice slabá. 

A jak se tváří QRP amatér vysílající do "pádlovky" rezonující na 2.8 MHz? Takto.....

Jak říká klasik - vyladit se dá i hřebík HI.  Na těchto "venkovských" lokalitách nás vždy rozčiluje to, jak to tam nádherně poslouchá. Nevěříte? Tak si poslechněte, jakou silou tam byl na pádlovku slyšet Marek OK1JX ( 5W)

OK1JX (*.mp3 155 KB)

 Zleva: Tonda OK1FKA, Luboš OK1AHD, Vláďa OK1FTA s XYL, Jarda OK1MKX, Láďa OK1FII s přítelkyní, Luboš OK1UN.

No a co říci na závěr? Byla to sranda. Těšíme se na příští rok. Protože jsme se však na určitých závěrech neshodli, rozhodli jsme, se že na příští setkání pozveme následující odborníky:

Téma sex po osmdesátce - Dr. Plzák OK1-6666

Výrony sluneční a jiné - Ing. Janda OK1HH

Stavba antén ze šňůr na prádlo - Ing. Kratoška OK1RR

Výroba lihu téměř pitného - OK2??? HI