Co víme o ATS3A? 

V poslední době se dějí různé věci. Dnes nás asi už neohromí nový tovární TCVR. Těch si můžete koupit třeba pytel. Zajímavé však na celé této "komercializaci HAM sportu" je to, že z celého spektra rádia nás už většinou zajímá jen určitá část. Možná, že to bude i tím, že jsme ztratili přehled v těch horách značek ( jednopísmenné, dvoupísmenné..) a tak jsme po dlouhé době zjistili, že naše HAM rádio bylo v poslední době obohaceno hlavně o novou supertřídu. V Anglosaské literatuře se tato třída nazývá "Communication Boss". A tak místo techniky ( která byla kdysi základem HAM sportu ) se nám naše bandy plní různými názory a dalšími světovostmi. Zkrátka z bandů se začíná stávat CHAT v tom prvotním Internetovském slova smyslu. Jeden můj kamarád to kdysi definoval slovy: " A o čem si mohou vlastně povídat?" Není divu, že většina "whole hog = WH" amatérů netouží po této komunikaci a věnuje se "rozinkám". Rozinky - to je i QRP. A jak všichni vědí, QRP bylo a vždy bude převážně o CW. Zkuste někdy večer navštívit okolí QRP kmitočtů. Upřímnost, radost, technika, experimenty - něco jako v době, kdy mne zkoušel zkušební komisař OK1DCW z CW. ( Drby z bandů říkají, že se OK1DCW opět navrátí na bandy, ale bude jezdit už jen QRP )

    Ale vraťme se k podstatě věci. Včera mne na známém kmitočtu 3559.5 KHz upozornil Karel OK1DWF na signál F6FTB.

F6FTB SOUND (*.wav 400 KB)

Nahrávka je samozřejmě dělána na Rozkmita. Ale myslím, že WH amatérům nemusím říkat, který signál je který. Poslouchal jsem F6FTB a ten slabý signálek pod, je od jedné GM stanice, s kterou jsem měl současně spojení ( kdo rozezná, která to je a kolik mi dal report? ) HI. Karel mne upozornil, že F6FTB vysílá na ATS3A, což je TCVR QRP od KD1JV. Trošku mne to zajímalo. Více najdete zde:

http://www.ae5x.com/ats3.html
http://kd1jv.qrpradio.com/index.htm

Informace jsou kusé, ale z webu KD1JV se můžeme dočíst, že:

Na tomto obrázku je vidět výměnný pásmový modul

 

Tak a babo raď. Pokud se zamyslíte nad těmito parametry, dojdete k názoru, že ve své kategorii je to absolutní špička. Je cena přes 4000 Kč hodně? Máte rozmyšleno co vlastně chcete? Tak já za sebe odpovídám: "To musím mít" HI. To je přesně ono, co vlastně stále chci mít. Trošku mne však odrazuje to, že celá stavebnice je dělána formou SMD. Co se dá dělat. Jednou s tím začít musíme HI. A jak to vypadá?