CQ WW SSB

 Jožo Fero byl ve svém prostředí. Opět nádherná možnost "sebemrskání".

Pouštíme TV Nova. Tam běží program, jak "šachový" moskevský vrah rozbíjel kladivem hlavy bezdomovců. Na blízkém východě opět vybuchlo auto a zabilo několik desítek lidí. Náš monopolní gigant ČEZ nám oznamuje, že nám opět ukáže ( nemá tam náhodou většinu stát? Kdo tedy komu ukazuje? HI Stát to jsem já a tak...).  Na pásmech se baví "novodobí" inženýři o kvalitách rádií..... Jeden z nich prohlásí: " K čemu nám ti naši odborníci a inženýři jsou. Když mám problém, tak si zapnu Gůgla a tam vše najdu. FT897D je nejlepší rádio. A co furt kecaj o nějakém dynamickém rozsahu? Zkrátka musím být silný a trošku i "malinko" širší a pak mi nikdo na kmitočet nevleze. Zkrátka chce to "kamna, kamna a ještě větší kamna".

No, tak to raději nebudu poslouchat. Přemýšlím, proč já vlastně jezdím QRP. Vidím v tom snad jediný důvod  - to je radost z poslechu. A obrovská radost, pokud s 5W udělám DX. A že to někdy jde? Jasně, akorát vědět jak HI. Zkrátka využít jediné QRP zbraně - ionoduktů. A jak na ně? No, zkuste si to najít v Gůglu HI.

Tím, že chci jeti kategorii QRP, volím taktiku - odpočinkovou. Co to je? V klidu nechám závod rozjet a vstávám až ve 4 hodiny. Naopak nesmím přijít ani o 1 minutu závodu před koncem. Proč? Ale to už tady bylo. Než si Big Guns najdou své parkety a zjistí, že ten jejich soused má těch kilowatů zase víc, tak se jen hádají a masírují. U toho nemusím být.

Svět se pere, všichni jsou napružení. To je fajn, že my máme svoji komunitu Hamspiriťáků. Zapínám rádio a zachytnu první stanici na bandu - DF0HQ. Sakra co to je? S metr ukazuje +45 dB a signál je široký snad 30 KHz. No, pěkný, to je tak silný, že ani dynamický rozsah FT1000 nestačí. Zapínám attenuátor a dávám 18 dB útlum. No jo, ale ono je to stále stejné. Ti kluci tam mají poruchu a vůbec o tom nevědí. V dobré víře je volám a oznamuji, že se u nich něco muselo stát. Ten signál je silně nelineární. Odhaduji, že potlačení intermodulačních produktů 3. řádu mají tak 8dB. Operátor DF0HQ ( asi HQ stanice - to nejsou žádní "holubáři") se usměje a říká, že tam mají nějaký problém. A hned na to "CQ CQ contest...". Tak oni tam mají problém a vůbec jim to nevadí? Prolaďuji dál a zjišťuji, že se snad všichni zbláznili. Fakt, už jsem začal přemýšlet o tom, že mi snad nefunguje attenuátor. Vždyť to nejsou signály. Dokonce jedna YU stanice má rozkmitaný PA a tak vysílá něco hrozného. Pokud by se operátor podíval na měřáky u PA, pak by zjistil, že se nehýbou. A když se nehýbou měřáky u "amplitudové" modulace. Pak je tam něco divného ( i SSB signál je amplitudová modulace). Probůh, kdo za tím sedí? Tak toto je skutečná daň za liberalizaci...Ach jo.... Zkouším chvíli volat. Tak na toto nemám sílu. Buď půjdu okamžitě spát a nebo... 

A tak jsem okamžitě rozhodnut. Musím se zúčastnit v LP. Tam se snad ještě malinko mohu prosadit. Bohužel jsem však přišel o 4 hodiny závodu. To už se nedá dohnat.

Koukám ještě na ionogram...

 

Hi. Tak s tímto neudělám vůbec nic. Zkrátka porucha, z toho vyplývající časté Es vrstvy. To nejde. Už předem mi je jasné, že tentokrát asi žádný svůj rekord neudělám. 

Co můžeme říci, jestliže je takový ionogram ( neděle 19.45 UTC)? Porucha, ta Es vrstva způsobí to, že Evropa se umlátí v silných místních signálech. Pokud se sem něco dostane, pak to určitě nebude výhodné pro můj vysoký vyzařovací úhel. Zkrátka letos mi to nevyšlo....

A tak jen pár zvukových záznamů. Upozorňuji, že jsou určeny pro začátečníky. Tak test. Poslechněte si nahrávku a zkuste říci, co se to tam dělo?

Test (*.wav 650 kB)

Tak nyní se podívejte na nahrávku:

EA9LZ volání (*.wav 216 kB)

Co se Vám tam nezdá? Pozor na to, až pojedete sami v RUN módu.

Některé stanice poslouchali docela dobře:

EY8MM (*.wav 53760 kB)     4L4WW (*.wav 110 kB)

No a co pásmo 40m? Boj o "výhradní" CW kmitočty je již naprosto prohrán. A poslechněte si to sami...

40m scan1 (*.wav 250 kB)    40m scan2 (*.wav 250 kB) 

 Dokonce i v pásmu 80m se stává čím dál častěji, že EU stanice jezdí nad 3800 KHz. Někdy jde o operátorskou chybu ( hezky dlouho  na 3836.92 KHz jezdil operátor stanice OL7?). A tak snad jednu nahrávku do rubriky humor. Dala by se nazvat "jak jsem (ne) utrpěl spojení".

SP4DZT a jeho spojení s 1A3A (*.wav 630 kB)

Co říci závěrem. Bavilo mne to? Já vlastně nevím. Chceš jezdit SSB contesty? Já vlastně nevím... Ale nebojte, za rok mne to přejde a znovu se do toho vrhnu.

Jožo Fero