Degradace amatérského hnutí - sliz na našich bandech, co s tím... ( fejetonek Joži Fera)

Kmitočet 3773 KHz, datum 19.3.2007. 

Ladím svůj TCVR na kmitočet 3777 KHz, abych byl připraven na vysílání OK QRP kroužku. Protože tento kmitočet je jen 4 KHz od známého kmitočtu, vždy si na druhém přijímači ověřuji, zda náhodou nemám špatně nastaveno ALC, či jinou závadu. Musel bych pak sáhodlouze ( někdy třeba i oprávněně) poslouchat přednášky na téma, "cákání". Přiznám se, že i v průběhu mé relace vždy tento exponovaný kmitočet kontroluji, zda náhodou odstup mých intermodulačních produktů PA v třídě A nenaruší někomu spojení.

Tak tomu bylo i včera. Nejprve jsem jen vnímal besedy, zda Luboš  není naladěn o 13 Hz vedle. 15 let jsem se živil muzikou. Nemám sice absolutní hudební sluch, ale stejně závidím těm amatérům, kteří ho mají. Zkrátka dokáží poznat odchylku naladění spektra SSB signálu o několik Hz a to dokonce i u hlasů stanic, které slyší poprvé. Jak říkala babička. "komu není s hůry dáno, v apatice nekoupí". Zkrátka závidím...

Tentokrát se však na kmitočtu objevil jeden náš lodní cestovatel. Možná je to dobrý kluk. Znám spousty dobrých kluků, ale nesmí se něčeho napít. To, že někdo říká nesmysly je velice nepříjemné. Dřív se to nestávalo. Ten člověk by asi neprošel sítem u zkoušek. Ale čert to vem. Jak říká OK1XU: "Až v budoucnu si my amatéři uvědomíme ten základní krok, který znamená liberalizace amatérského vysílání. Sami si časem uvědomíte, že k Vašim spojením potřebujete nováčky..." No, jak bych to tak decentně řekl. Jedno vím zcela jasně. Ke svému vysílání skutečně nepotřebuji duševně vyšinuté a amatéry bez základních technických znalostí... ( amatéry kategorie POS) To je však moje věc a až čas ukáže, zda tato cesta byla ta správná. Ukáže se to v podobě toho, zda ještě za 10 let bude někoho HAM sport zajímat. Možná se pak i omluvíme Karlovi OK1UHU a zamyslíme se nad jeho návrhy ohledně zkoušek.

Ale vraťme se na pásmo. Spojení je moderováno jedním zasloužilým amatérem, který má obrovské zkušenosti s tím, aby poznal, zda se jedná o nechutné "žvanění". Tento amatér ( alespoň tak mi to připadalo), svými poznámkami naopak onoho duševně a alkoholově unaveného člověka vlastně "vytěžoval". Ani jednou nepadla výtka ( snad jen od OK2OK - děkuji ti), že překročil určité zdravé "meze". A tak celá Evropa si mohla vyslechnout, jak se na lodi "masturbuje", jak bylo za komančů dobře, slova jako ( nebudu to opakovat)... zkrátka hnus a hnis.

Prosím, zkuste se někdy zamyslet, kde ( podle zdravého rozumu) jsou meze. Nebo chcete z amatérských pásem ( v rámci té dokonalé demokracie) dělat "stoky"?

Za Vaše zamyšlení děkuje

Jožo Fero