Lovení pokračovalo - super signály Honzíka EA6/OK1UU - první SSB spojení do Čech  

Letní podmínky a nízká sluneční aktivita. Pokud k tomu přidáte ještě ne zrovna kvalitní rádio a malý výkon, může Vás to poznamenat na celý život. Ano asi toto se někdy přihodilo skalním "big gunům". Je zajímavé, že to přetrvává po celý život. Málokdo z big gunů by se vrátil ke QRP. Naopak z QRP přejít ke QRO umí každý HI. Je to tak zvaný Low Jožo Ferův fenomén. Už když jsem dával Honzovi QRPidlo sebou, věděl jsem, jaký signál asi dokáže vyrobit. Ne, že jsem vědma, ale určité zkušenosti s podmínkami a QRP již mám. Vysílal jsem  na podobné rovnoběžce s 5W. Vždy jsem to bral jako obrovské dobrodružství. Jedno základní pravidlo QRP říká, že ztráta 10 dB není tak hrozná. Faktorů k "udělání" spojení je mnoho a asi nejdůležitější z nich jsou dobré ionosferické podmínky. Totiž zisk antény o 10dB nezvýšíte ( pokud ji nemáte nataženou nad barovým pultem HI). Ale pohlídat si vylepšení podmínek, není zase takový problém. Koneckonců z používání Es vrstvy v pásmu 80m, se stal snad po našich expedicích, normální jev HI. Dnes už každý ví, že poleze-li na SOTU v pravé poledne, pak je to téměř jediný možný prostředek pro jednoHupové spojení. Ale o Ionogramech toho bylo napsáno již mnoho. Ale vraťme se k naši QRP expedici EA6/OK1UU. Honza si stěžuje na malou citlivost rádia Traper. Ano není super, ale 0.8 uV by mělo pro pásmo 40m  docela vyhovět. Problém v těchto lokalitách způsobuje v denní době obrovský útlum vrstvy D ( na 40m sice ne dominantní, ale...). Pojďme se podívat třeba na Ionogram z Athén v době kolem poledne ( na EA6 pravděpodobně nemají ionosondu - a nebo jsem to nenašel).

Toto je prosím ionogram Athény v 10.15 UTC ze dne 18.7. Tak Honzíku, kam se chceš dovolat? Už je ti jasné, co se to tam děje? A tak nech Trapera Traperem. Není to FT1000, ale funguje to. Pouze je potřeba vybírat vhodnou dobu ke spojení. Ale vraťme se ke včerejšku. Už ionogram z Průhonic signalizoval docela dobré podmínky. 

Průhonice 18.7. 12UTC

Zkrátka Ionosféra se nám včera chovala standardně ( na obrázku vidíte docela dobře vrstvu F1 i F2 a jejich kritické kmitočty). U pádlových antén se nedá předpokládat nízký vyzařovací úhel. Bude tedy pro nás výhodnější si hlídat vyšší Fkr a pokusit se využít "dvojhupu". Včera jsem to opatrně sledoval a nechtěl jsem Honzu vyrušovat dříve, než to bude tutové. Kolem 21 SELC jsem usoudil, že je to ono. Ale pojďme se podívat na ionogramy z Průhonic a z Athén ( Athény nejsou EA6, ale je to také na jihu HI)

Průhonice 19.15 UTC    Průhonice 19.30 UTC

 

Athény 19.00    Athény 19.15 UTC

Zkrátka docela slušná možnost na "dvojhup". Kritický kmitočet docela slušný. Zavolal jsem tedy na vrátnici hotelu, ať někdo skočí do baru a Honzu přitáhne k rádiu ( to byl fór HI, poslal jsem mu samozřejmě SMS ). Pak je bohužel problém s nastavením kmitočtu. Sám se dokážu naladit s Traperem s přesností na 1 KHz, jen podle ruských majáků a čáreček pod knoflíkem ( doufám, že to nečte Martin, ten by se smál HI). Pro Honzu to musí být nepříjemné, zkrátka musí pozorně poslouchat a hledat. Nakonec se to však podařilo. V době peaku signálu, se mi však zbláznil ATU. Než mne napadlo ho resetovat ( jak banální a rychlá operace ), hledal jsem chybu úplně někde jinde. Ale v Liberci to známe. Skoro vždy hledáme chyby jinde, než kde objektivně jsou. A tak jsem HRD, že jsem jako první v OK ulovil EA6/OK1UU. Zde je důkaz:

EA6/OK1UU ( *.wav 733 KB)

Doufám, že po zkušenostech s QRP to Honzu nepoznamená na celý život. Právě QRP je o dobrodružství, legraci, zábavě, možná i o nějakých zkušenostech, znalostech. S kilowatem bychom si mohli povídat asi jako s mobilním telefonem. Ale chceme to? Já rozhodně ne.


Viktory - byl uloven.....

Jedna z věcí, která mne na QRP vzrušuje, jsou slabé signálky. Asi je to určitý druh ješitnosti, důkaz tvrdého tréninku, odměna. Zkrátka to, co bývávalo běžné, dnes už není. Učit se poslouchat, zvládat rádio... to byl každodenní drill profíků i amatérů. Zkrátka z daného stavu "vytáhnout" informaci a nestěžovat si, že: Je bouřka,  že mi do filtru leze dalších šest stanic. Přitom ze všech těch zázračných knoflíků jsou nejužitečnější jen dva ( pardon tři). Je to attenuátor a RIT, spolu s ušima. S tím se dají dělat zázraky. Pak si teprve vychutnáváte tu nádheru.... 

Ale vraťme se k naší expedici EA6/OK1UU. Honza nepatří mezi expedičníky, kteří jsou ukáznění. Není divu. Přeci jenom relaxace je na dovolené to hlavní. Pokud Vám vysílání nedává část této relaxace, tak nevysílejte. A asi tak je to s Honzou. Domluvit s ním sked skoro nejde. Mění časy skedů a nectí podmínky ( ideální dobu na spoj ), stále si stěžuje na mé rádio HI. Těsně před skedem usne..

Ale o to větší je radost, jestliže se Vám ho podaří uhnat. Mně se to zdařilo včera. Nejprve jsme s Martinem ho vyvolávali v době skedu v 19. hodin. Poslal jsem mu 3 SMS a žádná odpověď. Volal jsme o hodinu později. Zase nic. Na ICQ mi tvrdil, že již nikdy v životě nebude vysílat na Čajku ( tak hanlivě nazývá můj TCVR Traper ). Prý bez příposlechu se nedá telegrafovat - nechtěl jsem ho znervózňovat informací, že dobrý telegrafista dokáže bez příposlechu vysílat na elbug a to třeba jen na základě klapání relátka. Prý bez CW filtru se též nedá telegrafovat ( přitom onen filtr v Traperovi je na 6dB široký jen asi 2.2 KHz). Jeho stížnost, že pokaždé vysílá při přechodu z příjmu na vysílání jinde, je též lichá. Traper obsahuje VXO s docela slušnou stabilitou. Že nemá RIT? To přeci vůbec nemusí vadit, pokud je dobře na CW nastaven odskok. 

Ale...

Honza vysílá na "klofák RM31". Jeho dávání ( naslepo bez příposlechu) je dobré. Upřímně řečeno, málokdo, dnes umí na klofák vysílat. Tedy Honzu musíme pochválit. Vzhledem k nízkým kritickým kmitočtům je signál na krátké vzdálenosti v přeslechu. Je to nepříjemné, pokud se domlouváte s ostatními stanicemi z OK. Pro zajímavost jsem Vám nahrál záznam našeho spojení s  Martinem OK1RR.

OK1RR (*.wav 786 KB)

A nyní to hlavní. Záznam historického spojení s EA6/OK1UU. Všimněte si na nekázeň jedné stanice MM0..., která mne volala i když jsem vyvolával jen "SKED". V danou chvíli skutečně volám určitou stanici ( na tom mi záleží ) a tak nemám zájem o spojení s ním ( základní hamspiritské pravidlo). Kdybych mu odpověděl, tak při jeho relaci by mne Honza již nenašel.

EA6/OK1UU ( *.wav 1380 KB)

Tak co řikáte? Připadám si nyní jako kdybych měl spojení s trosečníkem na kře ledové HI. Zkrátka nádhera.