Ptákoviny začínají?

Jak je anoncováno dole, pořádáme whole hog setkání ve Starých Splavech. Při této příležitosti budete svědky i prvního pokusu o mobilní CW spojení za pochodu. V rámci programu SOTA, bude totiž aktivován Maršovský kopec OK/LI-043 ( 551 ASL). Vzdálenost tohoto kopečku od základního tábora je 4.6 km. 

Podle dosavadních výzkumů, bylo zjištěno, že pro tuto vzdálenost stačí na 80m výkon kolem 100uW. Pokud tedy účinnost mobilní antény s protiváhou podle DL7PO bude kolem 0.1% , pak by nám teoreticky mělo stačit používat zařízení o výkonu 100 mW. Náš Rozkmit však má výkon 500mW. Hlavním problémem Joži Fera tedy je - udržet ve střízlivém a provozuschopném stavu 4 kusy operátorů, kteří ještě ovládají ten geniálně starý způsob spojování, jako je CW. Proč 4 kusy? Pro uznání aktivace nové SOTY totiž potřebujete udělat minimálně ona 4 spojení. Ale uvidíme, třeba přes naši konferenci EXPEDICE na Naganu se nám podaří vzbudit i někoho jiného. Bude to docela zajímavý experiment. A jaké bude vybavení?

Jožo Fero ponese na zádech speciální batoh A.L.I.C.E. ( All Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment ), který obsahuje nosnou kostru, na kterou se přidělá speciální držák antény.

Na bederním pásu bude připevněn Rozkmit spolu s baterií NiMH 12V 3Ah ( přibližná výdrž baterie přes 40 hodin aktivního provozu)

RX/TX = 1:1. Protiváha při těchto zkouškách ještě nebude tažena na 4 kolečkovém Kačeru, ale bude smotána volně na zádech nosiče. Teoreticky to tedy bude vypadat takto:

Pokud bychom tuto sestavu chtěli s něčím srovnávat, pak asi jen s legendární BC-611 americké armády z 2. světové války.

Mělo by to fungovat přibližně stejně, pouze s tím rozdílem, že BC-611 používala AM druh provozu. Ale uvidíme. A tak, koho toto zajímá, připraví si svoje "super stroje" na den D, který bude:

2.6.2007 v čase mezi 10 až 12 SELČ při aktivaci SOTA OK/LI-043. Kmitočet samozřejmě 3559.5 KHz. Zkusíme se i ozývat na převaděčích OK0J, OK0K, OK0C...

PZ Milan