Hlásím aktivaci první "Liberecké SOTY" - OK/LI-018 Vápenný 

Jsou akce a "akce". Vzpomínám na aktivaci diplomu Letiště České republiky. Nevím, kdo první s tímto nápadem přišel, ale byla to takřka geniální myšlenka. Následné diplomy vlastně už jenom tento diplom kopírují. Ať  jsou to Rozhledny, Hrady a zámky.... Zkrátka každý diplom by měl být "rozumně" obtížný a přitom silně motivující. Dnes si už nepamatuji, kolik jsem měl prvních aktivací letišť. Bylo jich však zřejmě dost, protože jsem za odměnu získal prestižní diplom č. 000, který se uděloval jen aktivátorům nových letišť.  Víte, duch rádia se nám nutně musí přenést do nějakých "rozumných" činností. Dříve to bývávalo sbírání zemí DXCC. Díky perfektní vybavenosti dnešních hamů, DXClusterům a penězům, které se věnují na různé expedice, je těch co mají všechny platné země již i v OK strašně moc. Otázka "udělat" novou expedici je jen otázkou "být silný". A tak směrovky, kilowaty a.....nervozita, čekání, lids.. Přesto tomuto koni podlehlo spousty hamů. Pro ně je to hlavní amatérská činnost. Proti gustu, žádný dišputát. Asi Vaška OK1ADM nikdy nepřesvědčím, aby plnil nejtěžší diplom světa WW817WT HI ( a ani nechci, ten plní jen ti, co znají význam nově zaváděné amatérské zkratky "PZ"). Myslím, že zase nikomu se nepodaří mne přesvědčit, abych začal sbírat zemičky. S obyčejným drátem a 5W se to dělá docela špatně a hlavně mne to nebaví. Zkrátka z naší činnosti se nám již dávno vytratilo "lovení" ryb. Vše na DXclusterech máte naservírováno. Jestliže se něco potenciálně nového objeví, pak je to anoncováno již drahnou dobu předem. Asi se Vám již nikdy nestane to, co se stávalo ještě asi před 25 lety. Zkrátka, že jste zapnuli rádio a točili knoflíkem. V tom jste uslyšeli slabý a roztřepaný signál např. z ZF2. Chvíli jste poslouchali. Pak jste začali volat. Kolega dal třeba 3x QRZ? Byli jste jediní, kteří o tomto DXu věděli. Nádherná "lovičská" spojení. A co nyní? Ale to všichni známe. Výzva...šup s tím do clusteru, řvaní, kilowaty a... Vůbec smysl DXclusteru mi nějak uniká. 

    Zase brečíš Jožo? 

Ale ne, vývoj jde stále dopředu a tak vznikají další a další "chytráčkové". Dnes je již veřejným tajemstvím, že i závodní stanice poslouchají po internetu na rádiích umístěných v jiných lokalitách. Již jednou jsem zde říkal, že jsem v CQ WW udělal stanici z USA na 15 mW výkonu (80m band). Zkrátka technický nesmysl. Musel poslouchat na rádio, které je někde ve vzdálenosti jednoho skoku od mého QTH. Dnes už jde dokonce i oficiálně si aktivovat celý TCVR třeba ve VK. A kolik je neoficiálních aktivací? Ale nechme toho.  A tak není divu, že se někdo chce vrátit ke klasickému lovení a ne běsnění. Myslím, že se to daří u akce SOTA.

Víte co je to SOTA ( Summits on the Air)?

http://www.sota- ok.nagano. cz/

http://www.sota. org.uk/

Projekt SOTY používá i vlastní oznamovací a alertovací systém. Vše je velice precizně vymyšleno.

http://sotawatch.sota.org.uk/spots.php

Celý systém je rozvržen pro Aktivátory a pro Lovce (Chaser). Jak je mým zvykem, zkusil jsem si jako první ( alespoň doufám, že jsem byl v Liberci první ) aktivovat kopeček zvaný Vápenný.

Je to 6 bodový kopeček. A jak to vše probíhalo? Ale myslím, že vše bude jasné z chronologických fotografií.

Vyrážíme

Sedím ve vlaku

Příjezd do stanice Rynoltice

Ten kopeček vzadu - to je Vápenný

Kyril řádil i zde

Nádherné pohledy

Poslední možnost se napít. Vedoucí expedice Jana OK1JVF. Zde bych chtěl upozornit na jednu věc, kterou jsem podcenil. Je to zásoba pitné vody. Na konci expedice jsem byl docela slušně "dehydratován".

V prudkém stoupání na vrchol

Prohlídka ŘOPíků

Stavba antény typu "pádlovka"

Důkaz

Detail důkazu

Průběh celé trasy

Celkem náš GPS naměřil 28.3 km prošlé vzdálenosti. Na konci trasy jsem již byl docela unaven HI. Tentokrát jsem si sebou vzal jen minimum energie - Accu 3 Ah. Chtěl jsem  udělat jen povinné 4 spojení. Ovšem poslech v místě, kde není široko daleko žádné elektrické vedení - to je zážitek. A jak jsem některé z Vás slyšel?

OK1HCG    OK1AKJ    OK1MNV    LX1NO    F6FTB    LY2FE     Radioamatér značky PTáK

Zkrátka - krásný prožitek. Nezkusíte to také?