Jak je to se ztrátami šířením?

Již v roce 1991 vyšel docela zajímavý článek od OK2FD (převzatý). Ten sice neodpovídá přímo naší modelové situaci, ale naznačuje, jak to je při DX spojeních. Vyšlo to v AMA magazínu v roce 1991 č.1.

Ztráty.pdf (820 KB)

Možná by stálo za to se po Internetu malinko rozhlédnout a tuto zajímavou tematiku zpracovat.


Jardo děkuji Ti 

Rychlá internetovská komunikace je někdy zlý pán... Obzvláště v těch případech, kdy dostáváme Emaily z kterých se dozvíme, že jsme podvodníci a další... Nevím proč bych měl podvádět sám sebe, nevím proč by měl Mirek OK2BUH při QRPP pokusech podvádět mne. Přesto zkrátka někteří amatéři mají svoje zkušenosti. Ale nebudu to rozvádět, možná bych se do toho i zamotal a mohl někoho nařknout z neznalostí. Velice mne potěšil příspěvek Jardy OK1HDU

http://www.599.cz/view.php?cisloclanku=2007040701

To co se stalo jemu, stalo se trošku i mně. Moje LW anténa je přivedena přímo na anténní tuner. Abych v době vichřic mohl zvětšit řetězovku antény, měl jsem ještě asi 1.5 m drátu volně pohozen vedle stolu. Moje zlatá Janička ( ona je skutečně zlatá, málokterá by to asi vydržela) mne při vytírání několikrát upozorňovala, zda bych s tím volně ležícím drátem něco neudělal. Znáte to.. Většinou odpovídáme: "Jo udělám" a přeci jenom doufáme, že na to zapomene. Při originál QRP contestu jsem si všiml, že nějak mi to špatně chodí na 20m a výš. Přesně jak říká Jarda. Automatické tunery - to je vynikající věc. Zkrátka to zahrčí a je to. Hrčelo to však nějak dlouho a nakonec to nevyladilo na 1:1. Cítil jsem, že je něco v nepořádku. Šel jsem na to vědecky a půjčil jsem si analyzátor. Jakmile jsem nastavil 14 MHz - nestačil jsem se divit. naměřil jsem 1+j38.  Co to je? Pomalu jsem odtáhl psací stůl a vše mi bylo jasné. Ten zbylý drát byl pečlivě omotán kolem ocelové trubky topení. Jak úhledné řešení. Přesto jsem na to udělal asi 10 spojení. Kde jsou tedy meze? Tak to by mne samotného zajímalo. Ale skutečně 50 mikrowatů neslyšel nikdo. Skutečně to chce nějakou hezkou Es a malý útlum v D a to by v tom byl čert HI.