Radioamateur probe Sputnik 3 is going to be launched in a few days. 

A group of QRP enthusiasts of OK PZ QRP Club (unofficial branch of OK QRP Club) is going to launch a probe “Sputnik 3”.  It will be lifted by helium filled balloon and will transmit data about its flight. They may be monitored by other amateurs since the data is in CW code.

Probe is planned to be launched on 9th June 2015 between 16:00 and 18:00 UTC. Frequency of the transmitter is 3579.4 kHz. Output power is about 125mW. It will send a telemetry data (in CW code) which consists of climax and descent indicator (variometer) values ( “E I” - the altitude is not changing, “U U”- the balloon is climbing, “D D”- The balloon is descending). Parameter L about the flight time in minutes, then data of outside ambient temperature T and MIN T (minimum reached up temperature), next parameter H about relative height of the flight in kilometres follows. Following data is about temperature at the place of the lift-off  and finally information about voltage of on board battery supply (two Lithium cells). The length of the life of the supply is estimated to 8 hours.

  DEMOzvuk (mp3)  

Sound of demo telemetry.


Expedice RAH2015 (Radio Amateurs Holiday 2015) již tento týden

Stalo se již tradicí, že v každém roce se odehrávají akce OK PZ QRP klubu (neoficiální odnož OK QRP klubu).

1. RAH (společná rodinná dovolená)
2. SRH (Summer Radio Hikking)

Tak tomu samozřejmě bude i letos. Akce RAH se tentokrát koná v oblasti Vysočiny (Křižánky). Kromě Sotování a ROHB (Radiově Orientační Hospodský Běh) máme v plánu i několik dalších akcí. Společně se zúčastníme KV polního dne, vypustíme holuba pionýra (vycvičený pošťák, jemuž chceme v příštím roce naložit datalogger pro sledování jeho letu) a samozřejmě společně vypustíme i balón "Sputnik 3". Co se týká holubů, tak ty má na starosti Jirka, nazývaný chebský holubář HI. Bohužel z pěti vytrénovaných kusů se nám už dva nevrátili. Myšlenka je taková, že chceme vytvořit aparaturu, která by snímala data o letu a sledovala holubí let. Holub sice umí velice efektivně a rychle létat, ale proti některým dravcům nemá šanci. Předpokládáme, že pokud je napaden, pak se bude snažit uniknout manévrováním. To by měl procesor vyhodnotit a použít proti vetřelci obranný zvuk. Hmotnost takové aparatury však musí být minimální. Projekt je zatím ve stádiu studia proveditelnosti.
Co se týká Sputniku 3, tak po prvních dvou pokusech pasívního letu, bude letos vypuštěn balón s trošku inteligentnější aparaturou. Samozřejmě dnes provozovatelé balónů většinou jdou cestou APRS, kdy o svém balónu mají detalní data, většinou až do stádia totálního vybití baterií.

http://blog.ok1cdj.com/2014/11/let-balonu-cdj-1.html

My však jdeme cestou jinou a to je cestou úzké spolupráce všech amatérů, kteří mají o sledování zájem. Zkrátka náš balón obsahuje aparaturu, která v sobě nemá modul GPS. Tedy jediné možné sledování je  přímým azimutálním zaměřováním. Také naše aparatura je tvrdě autonomní. Tedy celou telemetrii si Sputnik 3 odvysílává pomocí námi milovaného módu, čímž je CW.
Celá aparatura obsahuje vysílací část (autor OK1MKX) a softwarovou část na základě laciného a jednoduchého čipu PICAXE 08M2 (OK1IF). Technickou část (balón) zajistil Jirka OK1DDQ, Pepík OK1BJH zajistil plyn a Pepík OK1USP má na starosti zajistit dosažení Float výšky balónu (výška kolem 5000m). K tomu chceme vyzkoušet pomocné startovací balónky, které necháme ve výšce kolem 3000m prasknout. Celá aparatura je odolná teplotě jen do asi -40C (včetně lithiových baterií). Pokud by se nám tedy nepodařilo balón ve floatu udržet, pak pravděpodobně se odmlčí elektronika, která v podstatě není tepelně izolována. Je to zkrátka experiment a nepředpokládáme, že by vše vyšlo hned napoprvé. No a teď to hlavní. Balón bude pravděpodobně vypuštěn dne 9.6.2015 mezi 18. až 20. SELČ

Kmitočet balónu bude 3579,4 kHz (bude ještě upřesněno). Na stejném kmitočtu bude již několik hodin před startem aktivní pozemní maják OK1IF/B s posledními "News". Sledujte tedy toto vysílání. Existuje i teoretická možnost (při větrném počasí), že čas startu se změní. Ale o všem by Vás měl informovat tento maják. Mód provozu samozřejmě CW. Po startu se dá i předpokládat teplotní drift  telemetrie. Maják vysílače má však výkon přes 100mW a tedy s plnohodnotnou anténou - což je vertikální dipól, by měla být slyšitelnost v okruhu stovek km docela slušná. Co je možné z telemetrie se dozvědět?
Zde je Demo zvuk vysílače Sputniku 3.

DEMOzvuk (mp3)

Mimo vysílání telemetrie jsou slyšet zvuky teplotního Vária. Co je to Vário? V obyčejných letounech je to diferenciální tlakoměr. Ten z poklesu či nárůstu tlaku určuje, zda letoun (balón) stoupá či klesá. Naše aparatura však neobsahuje tlakoměr a tak naše Vario přibližně pracuje takto:
Zkrátka vše zde pracuje na teorému, že průměrná teplota v ovzduší klesá asi o 0,65C na každých 100m výšky. (Snad nebude inverse HI). Kromě zvuku vária pak můžete slyšet telemetrii, která se skládá z údajů:
Telemetrie se vysílá přibližně jednou za 2 minuty.
Existujke ještě jedna hláška, tvořená pěti písmeny BBBBB. To znamená, že napětí baterie kleso pod kritickou mez a procesor se uspí na 2 minuty. Po těchto 2 minutách se vyšle telemetrie ve zkráceném módu. Ale věřme, že k tomu nedojde. Baterie by měla vydržet cca na 10 hodin letu.
Tedy to je vše, co byste měli o telemetrii vědět. Pokud někdo let bude sledovat a provádět i gonio zaměřování, pak k tomu účelu je určen onen parametr L, což je přibližná délka letu. Tedy od Vás bude velice zajímavé hlášení (nahrávka) kde uvedete.

L=023 AZimut Praha Václavské náměstí 92 stupňů. Pokud se hlášení sejde několik, je možné samozřejmě vyhodnotit, kde balón asi ve 23 minutě byl. Pozor parametr L pouze velice nepřesně koresponduje se skutečnou délkou letu. Vy tedy vždy a vše vztahujte ke skutečnému L, který jste zaslechli z telemetrie. No a samozřejmě azimut lehce určíte podle liškového přijímače a dobrého kompasu. Tak to je zatím úvodní informace.

Technické parametry (díky OK1MKX)Anténa a modul Sputnik S3 – mechanické a elektrické parametry

Anténa:

Předmět měření: Dipolová drátová anténa pro S3

Datum: 2.6.2015

Provedení: 2x 20,7m, Ř 0,3 mm Cu HH (hedvábí) s auto-konektory

Váha: 30g

Pevnost v tahu (jen drát): 15 N – trhací zkouška

Pevnost v tahu s konektory a modulem:

V transportním stavu: Anténa navinuta na 2 cívkách (označených B a M)

Resonanční frekvence: 3550 kHz

Vyzařovací odpor (ve volném prostoru dle MMANA - GAL): 97 ohmů + j 2 Ω

Vyzařovací diagram: Vertikální polarizace, Ga = 0,85 dBi

 

Modul S3:

Předmět měření: Modul S3 včetně zdroje, balzová krabička, anténní výstup auto-konektory

Rozměry: 90x65x30 mm

Hmotnost  se zdrojem: 65g

Výstupní výkon: 125mW

Výstupní impedance: aprox.100 ohmů

Zdroj: Baterie Lithium CR 2032 3,0V/220mAh, LS 14250 3,6V/1200mAh

Frekvence: 3579,4 kHz (3579,37 kHz)

Teplota okolí jmenovitá: Max 700C, Min – 550C  X-tal  -250C ! (pravděpodobný posun freq. při nižší teplotě)

Teplota okolí testovaná : - 200C

Telemetrie: ľC2 (modifikace měření nap. zdroje)

Doba života: min. 8 hod.