Odblokování EK-1A pro pásmo 10,1 MHz

Vašek OK2VWB mne upozornil, že ve starším manuálu je popsáno odblokování EK-1A, které v tom nejnovějším chybí (že by zásah FCC?)


Zkrátka stačí pravý konec rezistoru R4 spojit s vedlejším vývodem displeje. Tím pádem TCVR vysílá i na 30m pásmu. Provedl jsem toto odblokování a měl jsem pocit, že z toho poleze něco nezdravého. Ovšem celkem nic se neděje, je to provozuschopné.

Výstupní signál v pásmu 30m

Ovšem daleko horší to je v pásmu 40m. Potlačení 2. harmonické je velice špatné.

Výstupní signál v pásmu 40m

Podotýkám však, že to nemá nic společného s úpravou. Ten filtr je zkrátka pro pásmo 40m špatně navržen. Požádám ještě Vaška, ať se na to podívá u svého zařízení.
Jinak vše funguje a 3 bandy jsou určitě lepší než 2 bandy. Výkon je cca 4,5 W na 40m a klesá se zvyšujícím se kmitočtem. Na 20m už je jen asi 3W (napájení 11V).


(Ne)Kvality Kitu EK-1A
Mluvit zde o kvalitách TCVR vlastně nejde. Směšovač NE612 jasně předurčuje vlastnosti. Přesto jsem KIT podrobil dosti tvrdým zkouškám. Odjel jsem s ním dvě SOTY a trošku i DXoval. Samozřejmě večer rádio trpí intermodulačními produkty. Co to je, snad nemusíme říkat. Kdyby náhodou někdo nevěděl, jak se to projevuje, pak v následující nahrávce je zapnut ATT a pak vypnut, rozdíl je snad jasný.

Zapnut ATT x Vypnut ATT (wav)

Jak vypadá spojení na 40m do Japonska s 5W je nahráno zde:

QSO JH4LBE (wav)

Myslím, že EK1A je na tom lépe než některé komerční TCVR z minulého století (TS520, atd). Ačkoliv attenuace není plynulá, ale skoková, myslím, že je docela sofistikovaně nastavena. Docela mne překvapil i pile up na sotách. Filtr je s malým koeficientem pravoúhlosti, ale to jak se zdá není vůbec na závadu. Také je velice příjemné poslouchat přes toto jednoduché, ale docela účinné AVC. Myslím, že na tak jednoduché rádio je to skvělé. Samozřejmě je vynikající, že TCVR má DDS. Pokud se podíváme na komerční QRP TCVR typů KX1, K1 atd, pak zde vítězí EK-1A v poměru cena/výkon. Škoda jen, že TCVR je na dva bandy. To je skoro málo. Na Soty to však plně stačí. Hledáte-li něco jednoduše postavitelné s dobrými parametry a za co nejnižší cenu, pak EK-1A je asi dobrou volbou.