Na poradě výboru OK PZ QRP klubu rozhodnuto.....aneb zachraňujeme světové hamstvo...

Část 1.

Jaký OK PZ QRP klub? Co bylo rozhodnuto?  Ne nebojte, dosavadní OK QRP klub nerozhoduje nic, to jen odnoš "rovinných" turistů, sdružených v PZ klubu (Ptákovinám Zdar) měl samozvanou poradu a rozhodl, že na letošní SRH (Summer Radio Hikking) je doporučeno pro spojení typu Země - Země používat Pixie4 na kmitočtu 3579,5 kHz.  Proč? To je jednoduché. Vývoj amaterismu ve světě a v Čechách se stále vyvíjí. Naše bandy zejí prázdnotou, převaděčů je více jak uživatelů na nich, ale podle posledního výzkumu v USA nás stále přibývá. Skalní amatéři se proměnili na meteorology, případně na "tvrdé dxmany", někdy i na docela dobré žvatlaly a sprosťáky. Tlačítko PTT je dokonalá věc, protože to jednou zmáčknou a celý svět je musí poslouchat. Tedy z hlediska pana docenta Chocholouška lze rádiem léčit různé duševní choroby. OK PZ QRP klub celý problém vidí v tom, že se nám z HAM světa vytrácí technika. Kde jsou doby stavby našich TCVR? Kde jsou vynikající téměř nekončící besedy o stavbě zařízení? Odpověď je jednoduchá - v háji. Samozřejmě i v OK dnes existují HAMové, kteří si dokáží postavit kvalitní TCVR. Kteří studiem dospěli k názoru, že to vysílání je bonbónkem nad technikou. Model, kdy to obrátíme, vede k tomu co je. Je nás stále více, zkoušky jsou společenská událost a sprosťáren a tlachů přibývá.
Pobočka OK PZ QRP klubu si je vědoma toho, že návrat k technice je dlouhodobá záležitost, ale i v této komerční době je nutné to zkusit.

"Není krásnějšího spojení, než uskutečněného na své doma vyrobené zařízení".

Asi těžko budeme ve své vlastní výrobě konkurovat firmám Yaesu, Kenwood.... nebo i českým firmám" Olejník a syn", ugáč a jiným. Přesto je nutné se začít bavit o něčem záživnějším. Proto vznikl i OK PZ QRP klub. A náš startovní úkol zní:

"Postav si svoji Pixinu".

Nebojte, zvládne to každý, bude to fungovat skoro každému a náklady na ní jsou jen tři plzeňská piva (cca 130 Kč). Jak do toho?
To by zde mohlo být v několika pokračováních popsáno. A abychom se sjednotili, pak hlavní organizační výbor (já a brácha OK1USP) rozhodli v tom, že za základ se vezme Pixina naladěná na kmitočet 3579,5 kHz. Proč tak nevýhodný kmitočet? To je jednoduché. Nechceme si kupovat krystal za cenu pomalu vyšší, než celé Pixie. A tak:

Ebay 5 MHz Xtal

Jinými slovy. Za 40 Kč dostanete i s poštovným 10 ks Xtalů. Samozřejmě si to můžete koupit i v Česku. Bohužel za poštovné dáte daleko více než za obsah obálky. Proč tomu tak je? Čínská ekonomika se přehřívá, vyrábí se zde téměř vše a co začíná chybět je odbyt. Pro drobné prodejce tedy vznikla šance dotovaného poštovného.
No dobrá, mám tedy Xtal takového divného kmitočtu a co s tím? Pixina je jednoduché zařízení universálně využitelné. Postupně si ukážeme, že z Pixiny (Pixina je familiární název pro PIXIE4 prodávané v Číně) se dá různými úpravami vyrobit TCVR, přijímač na lišku, liškový vysílač, maják, měřící přístroj s morse výstupem a další ptákoviny. Dokonce i TCVR pro nový MVT závod (Vláďo OK1FII už jsi po roce vymyslel nové podmínky?). Samozřejmě tyto řádky zcela jistě nebude číst předseda ČRK. Ten má problémy s rozhlasovými vysilači a ne z takovou ptákovinou, jako je Pixie. Na druhou stranu však zcela jistě Vám jako členové OK PZ QRP klubu nebudeme zdůvodňovat to, že se s Vámi vůbec nemusíme radit o zvýšení členských příspěvků. Určitě Vám nebudeme argumentovat tím, že každý člen výboru musí mít počítač (možná dva) a vytápěné místo. Zcela určitě Vám nebudeme dávat příkazy k okamžitému vypnutí všech Vašich Pixin. Zkrátka domníváme se, že i mládež musí se k vysílání dostat přes techniku. Ruku v ruce s technikou musí jít i znalost CW. Besed kolem CW už bylo tolik, že nemá cenu to zde opakovat. Až zmizí CW, pravděpodobně naše bandy budou plny ještě vulgárnějších výroků a možná už konečně budeme používat jediný spravedlivý způsob DXování a to bude centrální řízení pileup spojení přes internetovskou síť. Naše antény budou točit zcela automaticky a sofistikovaně. SW budou sledovat terminály letišť a automaticky při spojení odrazem od letadel uvažovat i s jejich zpožděním.
Ne nebojte....jsem celkem v pohodě. Kdo nezažil, co je to radost z CW závodu, ten mne nepochopí. A Pixina je jen pro CW (a just a naschvál, mluvit se do toho nebude i když už jeden prototyp Pixiny funguje s úzkou FM v pásmu 10m). Tedy v rámci OK PZ QRP klubu se budeme snažit věnovat všem těm, které CW osloví.
Čím začít? Snad tím, kde se ta geniální stavebnice pro široké použití dá koupit. Asi nejlepší je to buď na Ebay, nebo na Aliexpress shopu.

Ebay (například)

Aliexpress (například)

Jak to zaplatit? Jednoduše, buď si zřídíte účet PAY PAL (návody zcela jistě najdete na Internetu), případně přímo zaplatíte Vaší platební kartou u které máte povoleny internetovské obchody. Platba kartou vždy znamená určité riziko, protože obchodník se dozví číslo Vaší platební karty. I když systém Aliexpressu je dobře organizován přes zabezpečené spojení, buďte obezřetní. Jak? Každá banka umožňuje nastavit limit Vašich obchodů po internetu. Pokud se opravdu bojíte, pak těsně před transakcí teprve povolte obchodování a nastavte si limit max. částky o něco vyšší, než kolik je cena. Po transakci opět obchodování zakažte. Někdo to dělá i tak, že má zvláštní konto se zvláštní kartou a tam má skutečně hodně malé peníze. Ale... Opravdu se nebojte. Pokud chcete stoprocentní jistotu, pak používejte PayPal. No dobrá - objednáno a co dál? Nic, musíte čekat. Poštovné z Číny je tak laciné, že to vše chodí lodí (občas i letecky). Tedy doba doručení je 4-6 neděl. Ale o tom si povíme někdy příště.

Zatím tedy PZ (Ptákovinám Zdar)