Never ending Picaxe story - blbnutí před SRH nabírá obrátky....

Letní sezóna mne neustále učarovává. Asi patřím k lidem, kteří milují slunce a přírodu. Z přírody pak samozřejmě Šumavu. Jsem vděčen našim předkům (vlastně i komoušům a jejich plotům), že na tak obrovském území se mohu celkem bezproblémově pohybovat. Jsem vděčen těm rozumným ochráncům přírody, kteří vymysleli tak geniální věc, jako nouzová tábořiště. Zkrátka jak už jsem někdy říkal. Nemohu ve zbytku svého života poznat veškerá krásná místa na tomto světě. Procestoval jsem toho za život relativně dost, ale v té koncovce asi nejvíce miluji Šumavu. Jak je na tom brácha OK1USP dobře. Ve svých podzimních letech byl vloni na SRH vlastně na Šumavě poprvé HI. Možná ta spokojenost pramení i z toho, že endorfíny se dají vyrobit jen a jen pohybem. Pokud se tedy hýbáš - pak většinou jsi spokojený a krásně unavený. Sedíš-li jen u rádia - pak většinou jsi stále více a více nespokojený HI. Malinko jsem to zjednodušil, ale zkrátka rádio bez pohybu nemá pro mne tu slast. Slast samozřejmě u amatérů nastává při konstrukci něčeho nového. Nemusí to být dokonalý TCVR SDR, ale stačí něco malého, co funguje a přináší určitý užitek. Koneckonců na konstrukci něčeho "dokonalého" již dávno nemám a ani tomu tolik času nehodlám věnovat. To přenechám komerčním firmám. Přesto pár užitečných krabiček jsem si vyrobil. Nakonec jsem však dospěl k názoru, že ideální by bylo vše spojit do jedné krabičky. Zkrátka spojit měření i s malým vysílačem, který umožňuje přenos dat na větší vzdálenost. Pochopitelně za pomocí Morse kódu ( jak jinak HI). A tak vznikl před SRH2016 nový přístroj - SENDPÍP1. Co to je? Co to umí? Tak to je možné se dočíst ZDE:
Zkrátka pomocí desky PIXIE ve versi 4.1, případně 4.3, je vytvořen systém, kdy do původní patice pro obvod LM386  zasazuje procesor. Na desce jsou pak provedeny nepatrné úpravy a doplnění. Celek se pak chová jako Pípák, ale současně s klíčováním bzučáku (případně bílé LED), klíčuje i vysílač. Celé je to pak doplněno čínským měničem 1,5V na 5V, čidlem PIR a fotoodporem.Přitom hlavní deska stále i po úpravě vypadá "profesionálně".


Vysílač je schopen výkonu kolem 50mW, což i se zkrácenou anténou (drát asi 2m dlouhý se sériovou indukčností 100uH) je slyšitelný na běžném liškovém přijímači na vzdálenost stovky metrů. Při použití klasické antény samozřejmě na téměř stovky km. (Dnes 16.5.2015 testováno s Pepíkem OK2BJM na trase Liberec - Znojmo s reportem 539 až 569.)

Jaké funkce SENDPÍPU1 jsou prakticky využitelné?Kolik vlků a medvědů žije na Šumavě? Aneb něco o domácím vývoji Fotopasti..

Na našich expedicích SRH (Summer Radio Hiking), jsou asi nejkrásnější ta noční posezení u piva. Většinou se probírají mystická témata a vše se tak nádherně poslouchá. Zkrátka takové setkání amatérských sedmilhářů. Klukům jsem i jednou vypravoval o mém setkání s vlkem na Obrovci.

http://ok1if.c-a-v.com/pellmell5/Obrovec%20a%20vlk.html

Šumava je tak rozsáhlá, že určitě existuje plno míst, kam se lidé (zaplaťpánbůh) nedostanou. Pro zvěř to však asi nebude problém. Tedy základní otázkou při sledování počtu zvěře je, čím ten průchod vlků prokázat.V dnešní době samozřejmě není problém si pořídit fotopast. Existují i typy, které Vám obrázek pošlou přes běžnou síť GSM. No jo, ale to by nebylo ono. Což takhle si fotopast vyrobit sám? A tak vznikl nápad na PIR datalogger. Co to je? Je to první část budoucí radiové fotopasti a má registrovat průchod zvěře ve sledované oblasti. Zkrátka krabička s PIR čidlem, která zaregistruje průchod zvěře a zaznamená do paměti flash i datum průchodu. Samozřejmě však baterie musí vydržet co nejdéle. Předpokládá se, že se k dataloggeru vrátíme až za rok. A tak vznikl prototyp, který bude na Šumavě testován zatím bez kamery.Je to celkem triviální zařízení řízené procesorem, které podle propočtu by mělo být aktivní minimálně 8 měsíců. Je to koncipováno jako voděodolné (IP67). Při případné kontrole zařízení, je možné do určitého místa přiložit magnet. Tím se spustí program čtení naměřených hodnot a data jsou "vyblikávána" pomocí MORSE kódu do světelné LED. Po odvysílání systém pokračuje v normální další činnosti. Musím se přiznat, že samozřejmě mám pro tento prototyp i jiné využití. Může registrovat i průchod osob v chráněné oblasti (mám podezření, že se mi ztrácí věci ve sklepě HI). Šel by pochopitelně vyvolávat alarm, ale mne spíše jde o to, abych věděl, že zde stoprocentně ve sledovaném období nikdo neprošel, přičemž narušitel nesmí vědět, že byl sledován. Předběžný technický popis je ZDE.
Musím se přiznat, že blbnutí s mikroprocesory mne plně okouzlilo. Krásné na tom vše je to, že co si usmyslím, to si zrealizuji HI.
Novinky v našich "papírcích":

Pokora (Host do domu)

Stanu se menším a ještě menším,
až budu nejmenším na celém světě.Nová HAM psychická porucha - China Shop....

Odposlechnuto:
"To ne, v Číně bych si nikdy nic nekoupil, jsou to šizunkové a podvodníci, jen chtějí z nás vytáhnout peníze a pak už nic nepošlou. Ne Čína mi nesmí do baráku, já si to raději koupím v Česku, kde mám záruky".

Hmmm....
Uvedený HAM asi neví o čem mluví. Možná je to dáno i tím, že svůj nepovedený obchod si sjednával přes někoho druhého, který také neuměl alespoň základy Angličtiny.

Moje zkušenost:
Za celou Éru nákupů na čínských Eshopech jsem narazil jen na jednoho podvodníka, který mi způsobil škodu cca 150 Kč. Jinak při nákupech u garantovaných Eshopů typů Ebay, Banggood, Aliexpress jsem se vždy setkal s pochopením a velice rychle a kvalitně jsem vždy vyreklamoval případně vadné zboží. Celý příběh onoho výtečníka, který mi přes Ebay neposlal nějakou stavebnici, jsem si vlastně zavinil sám. Když jsem do určitého termínu zboží nedostal, nahlásil jsem to. Ebay se mne zeptal, zda nechci si to dohodnout přímo z obchodníkem. Já souhlasil. To nikdy nedělejte. Uvedený obchodník mi napsal, že zboží bylo odesláno doporučeně a poslal mi i číslo rekomanda. Bohužel takové číslo rekomanda neexistovalo. Pokud jsem reklamoval dále, pak onen dotyčný mi napsal, že mi to tedy pošle ještě jednou. Opět mi poslal vymyšlené číslo rekomanda. Při další snaze o komunikaci mi napsal, že je rád, že jsem to dostal a přestal komunikovat. Celou korespondenci jsem pak zaslal na Ebay. Tam se mi za chování obchodníka omluvili a vyřadili ho ze systému. Vrátili mi i moje peníze. Zkrátka kdykoliv jsem se spojil s Eshopem, vždy se ke mně chovali korektně s obrovskou snahou po řešení problému. To je asi rozdíl mezi některými Eshopy v OK a v Číně. Už vůbec nebudeme mluvit o dotovaném poštovném v Číně. Zkrátka poslání všeho vychází daleko laciněji jak v Česku.
Potkal jsem tuhle jednoho kamaráda, povídá: "Ty jsi mi s tím nakupováním v Číně dal, ze mne se stal nakupovací maniak". Bohužel jsem zjistil, že i na mne to má podobný účinek. Každá drobnost, která mi z Číny dojde, mi dělá  radost. Aby radosti neustávaly, je nutné stále objednávat HI. A tak časem zjišťuji, že mám v šuplíku 4 digitální měřiče kmitočtu do 1,2 GHz.....atd. Přesně podle zásady. Nekup to, když je to tak laciné...HI.

Dnes mi dorazilo zajímavé měřidlo:


http://www.ebay.com/itm/271607289091?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Za asi 260 Kč i s poštovným, dostanete krásné měřidlo. Podle parametrů uvedených na stránce výrobců, je však přesnost velice podivná. Porovnal jsem to však s ostatními přístroji, co zde mám, a mohu prohlásit, že přesnost je o řád lepší, než jak uvádí výrobce. Umí to měřit střídavé a stejnosměrné napětí, kapacity, polovodivé přechody, odpory a dokonce i kmitočet do 10MHz.  Na výše uvedeném obrázku je vidět funkce při měření 10MHz. Je zde vidět i na papírku napsané hodnoty napětí Peak to Peak, kdy měřidlo začíná fungovat. Jak si můžete všimnout, nejmenší citlivost je na kmitočtu 10MHz, kde je nutný vstupní signál cca 1,43 V peak to peak. Tedy pro nás QRPisty na 50 ohmech výkon vysílače 5mW bude stačit k tomu, abych změřil kmitočet. Měřil jsem to pomocí DDS generátoru UDB 1210 (koupeného též v Číně).

http://www.ebay.com/itm/UDB1200-Fully-Programmable-DDS-Signal-Generator-Dual-TTL-Drive-IGBT-With-ADC-/131736603137
?var=&hash=item1eac1d0a01:m:mMIRCvq6ttNy90DrWqL72IQ

Tedy pozor - nakupování v Číně vyvolává závislost HI.


Opět si hrajeme, Pípák4 s novou funkcí - hodiny...

Doba SRH2016 (Summer Radio Hikking 2016) se blíží. Je to období na které se strašně těším. Zkrátka lezení po Sotách, sezení v krásných šumavských hospůdkách, vysílání ze stanu...... Znáte něco lepšího? K tomu samozřejmě blbnutí s balóny, majáky, dataloggery. Na letošní SRH jsem si připravil i několik novinek. Pípák3 s čidlem PIR. Přemýšlel jsem i o tom, zda si sestrojit malý Pípák, který by uměl pracovat i s reálným časem. Chtěl jsem tedy pomocí sběrnice I2C číst data z RTC1302. Celá destička i s baterií se dá na Ebay zakoupit za méně než 30 Kč. Bohužel přepnutí Picaxe 08M2 do módu I2C by mne připravilo o dvě nožičky. Pokusy z minulosti o reálné měření času nedopadaly moc dobře. Pokud spoříte energii a často procesor uspáváte, pak pro činnost se využívají hodiny Watch Dogu, které skutečně nejsou moc přesné. Při funkci budíka pak přesnost (s ohledem na změny teploty) je cca několik minut za 8 hodin činnosti. Pro budík mi to celkem nevadí, ale pro určování času je to chyba už veliká. To by mi mohl také ujet vlak HI. Při studiu nové koncepce měření času jsem se chtěl přesvědčit, jak vlastně vnitřní hodiny picaxe jsou přesné. Řada M2 obsahuje proměnnou TIME, která se automaticky incrementuje při běhu programu o jedničku za 1 sekundu. Bohužel při uspání procesoru (příkaz sleep) se však tyto hodiny zastaví a tím se zastaví i čítání času. Udělal jsem tedy programovou smyčku bez uspávání. Ačkoliv Picaxe není řízen Xtalem, pak k mému velikému překvapení chyba měření času za pár hodin čítala několik sekund. Proměnná TIME je však jen 16 bitová a tak nelze jednoduše realizovat hodiny s 24 hodinovým formátem. (Proměnná TIME přeteče cca po 18 hodinách činnosti). Přešel jsem tedy na 12 hodinový formát s automatickou korekcí času při přechodu z údaje z 11:59 do 00:00. Výsledek mého snažení mne docela překvapil. Chyba měření času je několik sekund za 24 hodin činnosti. Tedy chyba naprosto použitelná. Obvod RTC1302 jsem tedy zase uložil do šuplíku a v Pípáku jsem jednoduše přehrál původní program novým, ve versi 0.1.
Jak vše funguje je popsáno ZDE:

Jaký je výstup je možné si prohlédnout ZDE:

https://youtu.be/OqcdFTSLhCAPokud by někdo měl zájem o naprogramovaný procesor, klidně mi napište.
Po několika letech opět graficky vyvedený diplom. Přesto mám takový divný pocit. Soutěžit s KX3, když proti stály ručně vyrobené TCVR? Myslím, že příští rok pojedu na něco jiného. Přeci jenom ke QRP náleží i HOME MADE RIG.


Liška 5 Sunny ve versi V7.0


Problém majáků MIB v roce 2015 byl v jejich životnosti. V dalším jsem se tedy soustředil na tento parametr. Vznikla verse programu V6.21, která se soustřeďuje na minimální spotřebu. A to způsobem důsledného uspávání procesoru a dále minimalizací vysílacího času. V současné době testuji prototyp, který bez slunečních článků byl spuštěn 24.9.2015. V době spuštění (obsahuje 3 kusy Lion baterie AA) bylo napětí článků 5,07V. V současné době (11.3.2016) má odvysíláno 170 hodinových relací (každý den 2x po 30 minutách) a napětí baterie je 4,85 V. Tedy po pěti a půl měsících provozu je baterie stále ještě v dobré kondici. Uvidíme, jak vše půjde dál.
    Další typ byl ve versi V6.21 Sunny, kde ke třem LION článkům AA jsem doplnil dva kusy slunečních článků

http://www.dx.com/p/diy-0-12w-5-5v-23ma-solar-panels-black-2-pcs-371734#.VuJn0lThB0s

Tyto články jsou schopny v sérii dodávat proud při plném osvětlení až 23 mA. Aby nedocházelo k přebíjení LION baterií, pak jsem zrušil měření osvětlení pomocí A/D převodníku a nahradil jsem ho jen logickým vstupem. Uvolněný PIN jsem pak použil pro klíčování spínacího tranzistoru Q4, který zajišťuje odpojení slunečního článku při dosažení nastaveného napětí.Toto zapojení i SW funguje a bylo v praxi ověřeno. Bohužel skýtá jednu vadu, která by se mohla za dlouhých zimních večerů projevit, případně by mohla nastat při funkci Watch Dogu. Jak ukázal MIB s názvem "Bobík", je činnost watch dogu velice nutná zvláště při bouřkách. Statika většinou shodí RAM registry a pak už nezbývá nic jiného, než věřit, že watch dog to vše opraví. Abych nepřišel o důležitá data (změřené minimální teploty a den, kdy tomu tak bylo), tak od verse V6.0 tyto hodnoty zálohuji ve flash pamětech. Po resetu se tedy obnoví předchozí stav. Hrozí však jedno, že při nedostatku energie dojde ke "shození" procesoru a jeho uspání. Pak se odpojí spínací tranzistor Q4 a baterie již nikdy nemůže být dobíjena. Dalo by se tomu sice zabránit paralelním velkým odporem ke Q4. Není to však ideální řešení.
    Ve versi V7.0 jsem tedy vše řešil tak, že sluneční článek je trvale přes Schotky diodu připojen na LION baterie. Jakmile je dostatek světla, tak baterie je trvale dobíjena. Sluneční článek není schopen dodat větší proud než 23mA a tak nehrozí, že by zničil baterii. Pokud však napětí na baterii dosáhne přednastavené hodnoty (možno v SW měnit), pak automaticky SW začne prodlužovat délku vysílacích oken mimo dobu rozednění a soumraku. Zkrátka liška začne vysílat ve dne i mezi těmito přednastavenými úseky. Protože spotřeba pak stoupne na více než 23mA (v průměru asi na dvojnásobek), vlastně přebytečnou energii "pálím" tím, že liška ji mění v elektromagnetické vlny HI. Při výrobě prototypu jsem použil i měnič DC/DC z 1,5V na 5V. Tím pádem používám jen jeden článek AA. Pokud by z nějakých důvodů došlo ke "shození" procesoru (dlouhodobý nedostatek energie ze sluníčka), pak klesne spotřeba téměř k nule, ale baterie je nadále dobíjena. Jakmile se dobije, dojde k resetu obvodu a vlastně k reinkarnaci lišky. To je asi velice důležitá vlastnost zvláště v zimních měsících.Nahoře nové provedení napájené z jednoho článku AA a dole staré provedení napájené ze tří článků AA. V současné době se testuje prototyp. Zkoušky potrvají až do června, kdy pravděpodobně liška s názvem "Kvilda" bude umístěna do Šumavských Hvozdů.DataLogger v Jizerkách naměřil zajímavé údaje

Nedá se předpokládat, že v této zimě budou ještě překonány teplotní rekordy. Nemá tedy smysl, aby datalogger dále měřil. Včera jsem ho tedy vyzvedl. Kde byl umístěn?Zajímavé bylo dohledávání. Opravdu zde mohu říci, že bez GPS bych tu krabičku těžko našel. Trasa při dohledávání je zřejmá z následujícího obrázku.


Podle stop ve sněhu bylo možné konstatovat, že místo nebylo navštíveno a to dokonce ani zvěří.Krabička od TIC-TAC se osvědčila. Nedošlo k proniknutí vlhkosti. Datalogger byl na své místo umístěn 29.12.2015 kolem poledne a byl naprogramován tak, aby začal měřit a ukládat data od 1.1.2016. Do 7.3.2016 bylo tedy naměřeno celkem 65 údajů o dvacetičtyřhodinovém minimu teplot. Kapacita záznamu je cca 120 hodnot (cca 4 měsíce). Paměť flash tedy nebyla plně zaplněna. Napětí baterie v době demontáže bylo 2,923 V. Tedy baterie CR2032 mohla i nadále dodávat energii k měření. Protože procesor 08M2 není řízen Xtalem, vzniká zde měřící chyba v čase. Ta však za dobu 65 dní nebyla větší jak několik hodin, což je přesnost dostatečná. Současně s tímto systémem bylo měřeno čtyřiadvaceti hodinové minimum teplot v referenčním místě v Liberci a to v nadmořské výšce kolem 390m. Tedy cca o 469m níže. Zajímavé na celé akci bylo, že absolutní minimální teplota ve sledovaném období byla nižší v Liberci, jak v Jizerských horách. Vše je zřejmé z následujícího grafu.
Je zřejmé, že najít v Čechách místo s minimální teplotou není tak jednoduchá věc. Asi nejvíce o tom ví právě pan Antonín Vojvodík.
http://www.novinky.cz/muzi/392818-lovec-mrazu-stale-ceka-na-rekordni-ulovek-hleda-i-mimo-sumavu.htmlDatalogger je tak jednoduchá věc, že její pořízení je otázkou pár stokorun. Docela je to pro mne výzva, zkusit najít nejstudenější místo. Samozřejmě pro měření teplot je nutné zajistit určité podmínky (meteorologická budka), také přesnost čidel DS18B20+ je omezená, tím pádem výsledky měření asi těžko mohou být brány jako oficiální. Přesto je to pro mne docela výzva a hlavně dobrá zábava. Letos tedy hodlám umístit datalogger na Šumavu a také opět do Jizerských hor.