Potřebujeme to a nebo ne? První zkušenosti s čínskou mobilkou Sainsonic VV-898EMusím se přiznat, že jedna část bývalého zlatého času amaterismu ve mne zústala. Docela mne vzrušuje mít na stole stále nová a nová zařízení. Úplně zapomínám, že toto zařízení je na vysílání a že určitě se mi nechce prosedět u něj krásný den, abych si s někým povídal jak je krásný a kolik má hektoPascalů. Už kdysi jsem prohlásil, že se těším na doby, až se začnou v Číně vyrábět laciné TCVR. Zkrátka studovat vnitřnosti a snažit se najít optimální koeficient cena/užitek, je pro mne stále velikou výzvou. Bohužel cestování po čínských Eshopech je lidskou poruchou, která vyvolává silné závislosti. A tak se stalo, že jsem narazil i na malé mobilní zařízení s rozsahy 2m/70cm. Dospěl jsem k názoru, že sice mám 21 roků starého Kenwooda TM733, ale když jednou za rok jedu autem na naše SRH (Summer Radio Hikking), tak by se to hodilo. Co na tom, že se stejně není s kým spojovat, co na tom, že se převaděče proměnily na divná diskusní (sprostá) fóra, co na tom, že jsme všichni meteorologové. Zkrátka letos jsme jeden den jeli s bráchou auty a domlouvali jsme se ručkama. Zatoužil jsem po něčem "silnějším", co je laciné a hlavně nové. A tak řada přišla na malé laciné čínské mobilky. Vlastně jsou jen tři typy v různých modifikacích. Nakonec jsem zvolil Sainsonic VV-898E, který má až neuvěřitelně veliký max. výkon 25W. Takové rádio se dá sehnat již někde od 1800 Kč. Nechtěl jsem však před vánoci na to čekat a také při ceně kolem 80 USD jsem nechtěl dráždít celníky. Pokud se tam objeví nějaký aktivní, pak to znamená přinejmenším navíc DPH. K tomu DPH samozřejmě ještě poplatek české poště, že Vám to zprostředkuje. U takového rádia to vlastně pak koupíte o 600 Kč dráž. Zvolil jsem tedy dodávku z Berlína, kde je sice i nějaké to poštovné, ale určitě ne DPH (alespoň někdy využívám výhod toho, že jsem obyvatel EU)

http://www.ebay.com/itm/371622957507?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Opravdu vše funguje a tak mobilka dorazila pomocí PPL za 3 dny. Zajímavé je to, že jsem celou dobu mohl sledovat, kde se to toulá. Přesně podle pravidla (nečti návod a ihned to zapoj) jsem se hrnul do zprovoznění. Něco je zde logické, něco ne a něco nefunguje. Přesto při prvním poslechu a porovnáním s Kenwoodem jsem mohl prohlásit: "Tak hoši, už je to lepší, ale 21 roků starého Kenwooda jste ještě nedohnali".
Můžeme se v rádiu rýpat a měřit.... Ale stejně rozhodující je porovnávání s něčím, co dlouhodobě znáte. Tedy z hlediska provedení je rádio pěkné a vůbec nemá cenu se v tom rýpat tak, že např. tlačítka ke své činnosti potřebují takovou sílu, že je nutné téměř dvouruční ovládání. To jsou opravdu prkotiny. Horší je to s elektrickými parametry. Rádio je i na ucho o něco tupější jak starý Kenwood. NF cesta vede pravděpodobně přes obvody DSP, tedy reprodukce radiových stanic FM je dobrá, ale HIFI modulaci Kenwooda to nedosahuje. Mikrofon a vůbec kvalita modulace je vyloženě čínská. Chybějí zde výšky a to hlavně v okolí "důležitých" kmitočtů kolem 2200 Hz. Tedy je to takové zahuhňané, přesně jako většina čínských rádií. Pokud zapnete kompresor, tak zapínáte i jiné DSP ve větvi příjmu. Rádio jakoby je hodnější a zmizí případný šum. Ovšem tím nám zhorší čitelnost signálů. Jen čínský konstruktér ví, co zde napáchal. Po zkušenostech s diskusními fóry USA a jejich názory již dávno vím, že se to nesmí číst. A tak jejich doporučení "převrtávat" dírky, tak to nevede k cíli.. Tím sice přidáte celkovou úroveň v modulační cestě, ale hlavně v oblasti nízkých kmitočtů. Je to pak ještě více zahuhňané. Jinak jsem již zvyklý na to, že něco nefunguje (zde např. VOX a nebo nahazovací tón 1750 Hz). Těch jiných ovládání je zde plno a dá se říci, že konstruktéři jsou vlastně novátory. Zkrátka zřejmě opustili university, umějí programovat různé funkce, ale kašlou na to, co je jistá dohoda o tom, jak něco funguje. A tak jakmile spustíte něco a chcete to zastavit, tak u ostatních TCVR stačí krátce zaklíčovat PTT, jen zde ne HI. Při otevření bedny jsem si všiml, že je uvnitř elektronika RTC (Real Time Clock). Intuitivně jsem hledal v menu, jak dostat tento údaj na displej. Na to jsem přišel. Je to pomocí navolení programovatelných funkcí. Datum souhlasil, ale hodiny šly o 6 hodin dopředu. Sakra, co s tím? Začal jsem tedy číst manuál. Tam jsem se dočetl, že to lze jen pomocí programovacího SW. No dobrá.... Zkusil jsem Chirp, ale ačkoliv to vše fungovalo, tak chirp nemá v sobě poslední model, kde na rozdíl od předchozích jsou dvě banky pamětí A a B. Do A se ukládá pouze, pokud jste v módu VFO A a do B to samé, ale z VFO B. Chirp Vám to zmotá dohromady a v bance B to vše divně zpřehází. Po několika pokusech to pomocí chirpu opravit, jsem to vzdal. Současně jsem si všiml, že po zpětném nahrání do rádia, nikoho neslyším. Pouze, když jsem odsquelchoval, tak to fungovalo. Tušil jsem, že jsem si někde posunul základní nastavení úrovně SQL. No jo, ale v Chirpu jsem to nikde nenašel. Nezbylo nic jiného, než vlézt na tovární stránky Leixen (pod tímto názvem se to prodává) a najít programovací originální SW.
http://www.leixen.com/user_e/user_c.htm

Zde je to verse programu V1.07. Ještě jsem zapomněl říci, že opět programovací kabel používá sadu Prolific. Všichni dnes už ví, že firma FTDI (největší výrobce UART) se Číňanům společně s Microsoftem pomstila, za jejich klon. Tedy pokud necháte automaticky nainstalovat driver Prolificu z Internetu, tak Vám to fungovat nebude. Funkční je driver např. 3.2.0.0 z roku 1997. Ten si můžete stáhnout např. podle odkazu na:

http://www.miklor.com/COM/UV_Drivers.php

Po otevření programu a stažení dat z rádia jsem objevil vše, co jsem hledal. Jak základní nastavení SQL, tak další funkce. Ještě upozorňuji, že musíte mít zatrženo Enable Change.Při hraní si se SW jsem bez bližšího seznámení narazil i na nějaké datum. Je to divné, byl zde uveden rok 2099. Ani jsem nad tím nepřemýšlel a tento datum předělal na aktuální. Ještě jsem to celé aktivoval a nahrál do TCVR. No to je paráda, TCVR se zbláznil rozsvítil červenou LED a zatvrdnul. Začal jsem číst manuál a tam na straně 38 je popsaný odstavec Lease Function. Teprve tam jsem se dočetl (a dovtípil), že jsem si aktuálním datumem ukončil životnost TCVR HI. Naštěstí jsem to nějak vrátil a donutil k činnosti. Zkrátka je to fantastická funkce k potrestání kamarádů. Před prodejem jim nastavte heslo a zapněte aktivaci ukončení životnosti, třeba na měsíc... Po této době jim to přestane fungovat a protože neznají heslo, tak mají smůlu. No takové blbosti možná jsou užitečné u military zařízení, ale u HAM? Mimochodem, manuál je tentokrát sice stručný, ale celkem dobře čitelný. Je téměř už napsán Anglicky (ne už v anglické Mandarinštině). Většina funcí funguje. Pozor však na hraní stylem - stiskni a hledej, co to dělá. Takto jsem aktivoval funkci TALK a strašně jsem se divil, že mi zmizel odskok na převaděči. Zkrátka všichi to dělají nějak, ale stejně, jen Číňani musí mít něco extra. Co se týká technických parametrů, tak Číňani lžou. Maximální výkon není 25W, ale jen asi 17W atd. Přesto je rádio velice úsporné a to hlavně při příjmu. Které rádio v zaskvelčovaném stavu dokáže odebírat 78mA? A to ještě můžete spustit saver, kdy to klesne na 30mA. To je top parametr (Kenwood si bere 1A). Docela slušně to hraje FM rádio. Tedy zatím to doma používám pro tento účel HI. Velice se mi líbí, že je zde i funkce APO (Automatic Power Off). Tedy pokud poslouchám rádio v posteli, tak se mi to samo vypne. Škoda, že jsem již v penzi a nemohu provést analýzu oteplení tohoto rádia. Všichni víme, že při vysílání mi přibližně ten samý výkon se mění v teplo (při účinnosti PA 50 procent). Při tak malé hmotnosti chladiče musí okamžitě vlivem ztrát se chladič oteplovat. Teplo se konvekcí ochlazuje okolním vzduchem. K zvýšení konvekce však potřebuji velikou plochu a pokud možno veliký koeficient Alfa. (Nějaký ventilátorek by nezaškodil). To vše je zde strašně malé. Jinými slovy k ustálenému stavu oproti konkureci dojde při daleko vyšší teplotě chladiče. Jaký vliv na životnost elektroniky má teplota, tak to asi všichni tušíte. Tedy vůbec bych nedoporučoval používat toho velikého výkonu. I těch 10W je docela na tak malý chladič dost. A tak schválně. Komu prvnímu odejde PA? HI.

Tak a teď všichni čekáte závěr.
Po různých zkušenostech již nikdy nikomu neradím. Tedy otázka zní. Je to za ten peníz cca 2100 Kč dobrá hračka a nebo ne? Moje odpověď zní - JE. Bohužel do Kenwooda TM733 to má ještě daleko.