Nový školní rok na Střední Odborné Škole  Telegrafie zahájen...

Jsou různé odborné školy. Jejich úroveň je čím dál tím vyšší. Bohužel u některých je problém ten, že výsledky jejich práce ničí matematika a u jiných čeština. Tento problém se stále v OK neřeší. Na ministerstvu kolem toho chodí jako kolem horké kaše. V Liberci jsme se zamýšleli co s tím, až nás napadlo geniální řešení. Na naši střední škole zrušíme matematiku a češtinu a zavedeme výuku v novém jazyce a to je CW. (Původně jsme chtěli i FT8, ale tam nám nějak chybí písmenka). Požádali jsme na ministerstvu o začlenění naší školy do systému vzdělávání v rámci EU a požádali jsme i o dotace. Bohužel jsme v řádném zákonném termínu nedostali odpověď, přesto jsme se rozhodli, že výuku ve školním roce 2018/2019 zahájíme i bez nároků na plat. Ministerstvo nám nechtělo vyjít vstříc ani v oblasti přidělení vhodného objektu. Zatím tedy vyučujeme pod přírodní střechou. Naštěstí pan hostinský Pleštil nám vychází všemožně vstříc, bohužel pod podmínkou, že každý vypije minimálně 4 piva. Je to tvrdá podmínka, ale i tu pomalu zvládáme. (Největší problém toto činí panu profesoru Stejskalovi Josefu, který ve svém životě vypil naráz jen jedno pivo). Jeho poučka - "Prazdoj mne moc nechutná, mám rád Měšťana, je všeobecně známa".
    Ale vraťme se k osnovám. Výuka je jednoletá s maturitou (bez výuky češtiny a matematiky). Školné se platí v pivech.

Učitelský sbor:

OK1IF - ředitel
OK1USP - odborný učitel lezení po stromech a házení olůvkem
OK1JRU - odborný učitel starající se o kvalitu signálů (někdy mu přezdíváme bručák)
OK1FHG - Asistent odborné výuky

Podmínkou přijetí na naši školu, je vlastnoruční sestrojení TCVR typu Rozkmit 80, pracujícím na kmitočtu 3560,2 kHz/3560,9 kHz. Dále student musí vlastnit umělou zátěž, baterii, sluchátka a pádlo. Skutečný provoz simulujeme tím, že Rozkmiti se položí na stůl do vzdálenosti takové, aby to bylo slyšet. Řídící výuky může i vzdalováním rádií simulovat QSB, či QRM. K tomu se velice hodí systém "zažigálka", což je zapalovač plynu z bývalého CCCP.

Zatím máme jen jednoho žáka a to Bc. OK1DU.
Asi nejvíce Vás bude zajímat, jak výuka na naši škole probíhá. Dovolili jsme si natočit demonstrační video. Je zde demonstrována výuka pileupu a dále závodního systému CUC, NEDTEST a MWC.


https://youtu.be/ko2m7I-NVfw
https://youtu.be/E80JjVOq8Wk
https://youtu.be/HsIU0YQYprU

Na videu si všimněte i závodní výuky hamspiritu. Po každém úspěšném spojení musí žák učiteli poděkovat a podat mu ruku (Třískova metoda). Bohužel máme již jen několik volných míst, ale ještě posledních asi 5000 žáků můžeme přibrat.
Tak co řikáte. Je Liberec městem telegrafie?

Jožo Fero