Z Vašich dotazů....

Někteří z Vás při stavbě Rozkmitů si stěžují na příliš vysokou hlasitost ve sluchátkách. Zkrátka to moc "řve". Musím se přiznat, že i já u svých vyrobených asi 6 kusů těchto zařízení, jsem vždy konstatoval, že by to chtělo někde ubrat. Co se děje, pokud hlasitost ve sluchátkách je neúměrně vysoká? Většina z nás si poradí tím, že náušníky si posune do středu boltce ucha a tento problém neřeší. Je to nepříjemné, ale dá se to takto obejít. Pokud se však zamyslíme nad různými souvislostmi, pak děláme velikou chybu. Stačí si opět uvědomit zákonitosti našeho ucha a zamyslet se nad Weber - Fechtner křivkami. Zkrátka posloucháme-li dva signály, kde jeden je strašně silný a pod ním je druhý slabší, pak naše ucho při obrovských akustických tlacích špatně ten slaboučký signál čte. Už jste se někdy setkali s tím, že nachluchlý člověk Vám říkal: "Neřvi na mne tolik, já ti pak nerozumím". Staré posluchačské pravidlo říká. Pokud slabý signál špatně čteš, pak nepřidávej hlasitost, ale ubírej. Ano, to je přesně podle Weber - Fechtner křivek. Tedy i náš Rozkmit pokud řve, tak nás kromě únavy i okrádá o slabé signálky, které jsou jen nepatrně slabší než okolní šum.
    Potřebujeme si tedy nastavit slabší hlasitost. Dá se to mnoha způsoby, včetně změny zesílení operačních zesilovačů. To je však už zásah většího druhu. Nejjednodušší opatření jsou většinou geniální HI. Tedy jak jsem to řešil já?
Výstup do sluchátek je z výstupu operačního zesilovače 4558 vázán elektrolytem CP8 (10uF). Ten je dobré vyletovat a místo něj zapojit sériovou dvojici RC podle schematu.


Zkrátka jednoduše CP8 vyletuji a místo něj do jedné dírky zapájím jedním koncem nový elyt 1uF a do druhé dírky odpor cca 100 ohm. A volné konce k sobě přiletuji. Vše je jasné z obrázku.Pokud má rád někdo SMD součástky, pak se to dá lehce provést např. ze strany spojů "stoličkovou" metodou připájení SMD součástek. Viz obrázek.Je to taková "blbost", ale sami uvidíte, že to zvýší kvality Rozkmita.