O čem se pomocí CW dá na pásmu bavit?

Odpověď je jednoduchá. O všem... Vzpomněl jsem si na to dnes, při spojení s DK8CM Bertem. Ten mne volá pravidelně na ranním kmitočtu 3560,9 kHz. Bavili jsme se o expedici SRH2019 a vůbec o různých "blbárnách", které tam děláme. Vypravoval jsem mu i o startech balónů a i o pokusu oživení způsobu spojení armád v druhé světové válce. Ano souprava Wehrmachtu 30W.S.a spolu s M.W.E.c (Tornem E.b.) byla téměř dokonalá. Používala se na spojení většinou do 15 km. Výkon vysílače kolem 30W byl optimální, na rozdíl od naší RO-021 Libeň,
která právě díky malému výkonu (300mW), byla již hůře použitelná. Vypravoval jsem dnes Bertovi o tom, jaké problémy řešíme na naši expedici. Že vše by asi vyřešilo 145 MHz TCVR s 50W výkonu a nějaká slušnější anténa. Bohužel však toto nelze provozovat za pochodu, kdy se musí šetřit každé kilo zátěže. Vypravoval jsem mu, jak jsme s bráchou prováděli testy s Rozkmitem vysílajícím v pásmu 160m (1999,65 MHz) a jak se to neosvědčilo. Problém je hlavně v délce antény a v její výšce nad zemí. Vypravoval jsem mu i to, jak nejsilněji to bylo slyšet tehdy, když anténa ležela na silnici. Nějak jsme to nechápali. Janička nás poslouchala a povídá: "No to je jasný, víš kolik všelijakých kabelů, kovových trub a všeho možného pod tou silnicí vede?". Nejprve jsem se tomu zasmál, ale pak jsem si uvědomil, že možná kápla na podstatu věci.
Sáhl jsem tedy do regálu a vyndal RM160, který tam hezky odpočíval. Co kdybychom letos tyto pokusy obnovili? Brácha sice asi na SRH nepojede, ale určitě se najde někdo pro experimentování. Provedl jsem tedy přeměření RM160.



Měření výkonu a citlivosti nenašlo nic anomálního. Zkrátka RM160 je naprosto funkční. Používá klasický Xtal 2 MHz, který se dá v Číně koupit za pár korun. (cca 2 Kč za kus). Malinko jsem si však oživil to, jak jsem v Rozkmitu (Pixině) řešil to, abych Xtal natáhl směrem dolů a zaručil odpovídající odskok při příjmu. Někde to tady na webu bude, ale dávám to sem znovu.



Ano, potřebuji stáhnou kmitočet dolů, což udělá klasická tlumivka 330 uH (použil jsem tu běžnou co se prodává jako odpor). Má sice Q někde kolem 60, ale celkem slušně vyhoví. Odskok pak zajistí ochranná dioda uvnitř transistoru BS170, která pracuje jako varicap. S uvedenými součástkami jsem pak dosáhl následujících dvou kmitočtů:

1999.65 kHz a 1999.2 kHz.

Samozřejmě v závislosti na tom, jestli je BS170 sepnut a nebo ne. Jednoduché a naprosto funkční. Musíme si uvědomit i to, že čím výše se nacpeme do pásma 160m, tím lépe. Samozřejmě to má i své výhody a nevýhody. Těžko tam najdeme protistanici, ale na druhou stranu je tam krásné volno (až na pár SM majáků). Aby vše bylo kompletní, našel jsem ve svém technickém deníku i změny, které jsem provedl v následujících stupni Rozkmitu.



No a jak vypadá výstupní výkon?



Jak si můžete přepočítat, výkon do 50 ohmů je celkem slušný, to je kolem 4W. Pravděpodobně se SRH2019 zúčastní i bývalý "bafuňář" soutěží MVT a to Vláďa OK1FII. Musím ho požádat o to, aby si jednu ze svých M160 přeladil malinko výše. Určitě Vláďa bude mít zkušenosti s anténami. Zkusíme to ještě jednou. Pokud se to osvědčí, provedu další Pixinu pro tento kmitočet. Cíl by měl být následující:

Vhodnými prostředky zaručit spojení do 10 km s běžným Rozkmitem (testovací spojení Soumarský Most - Bobík). To je to spojení, které nám před dvěma roky nefungovalo. Samozřejmě to porovnáme i se spojením na 80m a 60m (3560.9 kHz a 5353.4 kHz). Není nic krásnějšího, než hodnotit kvalitu spojení uchem a to v režimu:
Moderní FT8 ham toto nikdy svým uchem nepozná. Pokud nebudeme sledovat to -18dB, pak on je odsouzen jen na dva stavy:
Když žil ještě Honza OK1IR, prováděli jsme pokusy s navyšováním výkonu o 1dB. Opravdu pro zkušeného telegrafistu je výše uvedená 4 úrovňová stupnice rozdělována po 1dB. Kdo si to nezkusil nevěří. 1dB provede to, že najednou něco berete. Nádhera.....
Ale abyste nebyli nespokojení (myslím digitální skupinu HAMů), pak pravděpodobně sebou vezmu na SRH tranceiver QCX60 a budu pomocí WSPR provádět pokusy slyšitelnosti majáku WSPR. Většinou budu někde těsně před koncem bandu.