Kozákov 2019

Když se poprvé obehnaly Holice ostnatým drátem a začalo se tvrdě vybírat vstupné (máme přeci kapitalismus a peníze jsou vždy na prvním místě), pak jsem si dělal legraci a říkal: "Pojďme si udělat setkání na zelené louce". Docela dobře se to uchytilo a tak Kozákovské HAM setkání se opravdu stává tím zelenoloukovým. Předpověď počasí sice říkala, že kolem 12 hodiny přijde déšť, ale "tvrdému" jádru to nevadilo. Celkem slušná účast. Tentokrát jsem si na sako přilepil takovou blbost, jako je identifikace.Je to opravdu geniální věc. Díky tomu jsem poznal plno kamarádů, kterých jsem si nikdy nevšiml. Tomáš OK1GTH, Jirka OK1OA.....
Kromě různých smetištních věcí, bylo možné zakoupit i radioamatérské brýle mámení.Byly zde připraveny pro vedoucí sekcí různých spolků OK HAM. Bohužel jsem je tu nepotkal. Když jsem si jedny nasadil, viděl jsem lépe do dálky, ale tam byli jen samí staříci. Snad nejrozumnější spolek se utvořil kolem WX společenství OK0BC. Ti zde grilovali a rozdávali jídlo. Záslužná činnost pro HAM bezdomovce. Bohužel je 10 minut po dvanácté. Trošku jsme s Jirkou OK1OA zavzpomínali. Ano bylo to jiné. Dnes díky moderním druhům spojení nejsem schopen v krátkém termínu vyslat zprávu např:

"Klobása dobrá, pivo dobré, sešli jsme se tu s účastníky Nedělního závodu, počasí šlo. Z Liberce nás tu bylo snad nejvíce. "

Místo toho se v moderní době dozvím jen -15dB JO70. Ale jak říká mladá nastupující generace. "V radioamatérství netoužím po komunikaci, od toho jsou mobilní telefony a hospody, já potřebuji jen exaktně vědět, kolik dB tam u něho jsem."
Popisovat na fotografiích kdo je kdo, snad nemá smysl. Velikou radost mi udělal Jenda OK2BND, který dorazil až z Moravy. Při hrabání se v QSL lístkých po jeho otci OK2DM, přišel na zajímavou posluchačskou kvesli, kde operátor byl z Liberce a jmenoval se stejně jako já.Nádhera, byla to posluchačská kvesle mého táty. Jendo ještě jednou díky za radost, kterou jsi mi tím udělal.
Co říci závěrem? Uplynul další rok, už nikdy neudělám na Kozákově fotografii Franty OK1AKJ a dalších. Pokud odfiltruji v HAM hnutí věk 65+, pak pravděpodobně v roce 2030 zde budou úplně jiní starci a bude jich pravděpodobně méně. Nezbývá nic jiného, než si nasadit růžové brýle zde zakoupené a brát to jak to je.

Jožo Fero