Konec bylo Rozkmitů? Ne, udělal jsem jeden pro spojení na Krétu.....

Rozkmit je čínská stavebnice, která obsahuje vše potřebné k realizaci jednoduchého přímosměšujícího TCVR o QRP výkonu. Už zde o tom bylo napsáno mnoho. Samozřejmě se Rozkmit dá modifikovat pro různá pásma. Brácha OK1USP pojede na dovolenou na Krétu a tak mne napadlo, že by bylo dobré vyrobit i nějaký kus, který by umožňoval spojení Soumarák - Kréta. Po dlouhé době jsem objednal stavebnici. Oproti těm, co jsem již vlastnil, je zde úprava na NE612 v provedení SMD (asi DIL součástky došly). Objednal jsem i Xtal u Ondry v HAMShopu a to hodnotu 10111 kHz. Pokud použijete originál dělič u oscilátoru, pak při dvoukmitočtové versi jsem měl u tohoto krystalu možnost nastavit kmitočty na 10115,5 kHz a 10116 kHz (QRP volací kmitočet). Pokud bych použil versi klíčovače s plynulým laděním přes D/A převodník procesoru, pravděpodobně bych TCVR uladil bez větších problémů v rozsahu cca 3kHz. Použil jsem běžného zapojení jako na 40m, s tím, že dolní propust jsem navrhl následovně:Potlačení druhé harmonické je pak lepší jak 30 dB a vyšší kmitočty minimálně 40dB.

Měření.pdf

Chladič opět se docela rozpaloval a tak jsem snížil výkon na cca 2W.Samozřejmě jsem v maximální míře využíval součástek SMD. Celkem bez větších problémů jsem udělal i první QSO.

EA4XT.mp3Jednou jsem diskutoval  s jedním HAMem, který vlastní špičkový TCVR za cca 200.000 Kč. Prý  nebude možné v závodě na Rozkmita dělat spojení. No jaké má negativa Rozkmit, tak to je všeobecně známé. IP3 bude někde v okolí 0dBm. Přesto nevěřte na šílené DR TCVR. Zkrátka to vše limití, práská, vytváří falešné zázněje, ale dá se to brát. Tedy vynikající pomůcka pro výuku závodění. Ale poslechněte si třeba záznam z nedělního závodu.

NZ.mp3

Má to i jednu výhodu. Rozkmit nemá AVC, tedy jasně poznáte ty, kteří jsou "nějak" silnější HI.