Užitečná pomůcka pro ladění antén v Hamshopu - Tiny SWR od DK3IT...

Na Hamshopu.cz se objevila novinka v podobě stavebnice měřiče SWR. Již delší dobu jsem něco takového sháněl. Je to miniaturní stavebnice od DK3IT. Celá je v provedení SMD. To možná někoho odradí. Přesto z vlastních zkušeností mohu říci. Nebojte se SMD montáže. Je rychlejší jak klasická a pokud používáte rozumných pomůcek, pak je to i krásná práce.
Při Šumavských expedicích často používám "černou krabičku", ve které mám zabudován 30mW maják MOE, který používám pro kamarády, kteří v poslední fázi dohledávají moje přesné QTH. Protože na dovolených používám jen dvou typů standardních antén (LW40m a LW20m), mám v černé krabičce umístěn i jednoduchý L článek, který dokáže tyto dva typy antén v pásmu 80m přizpůsobit (přizpůsobení vysokoimpedančních antén).Anténní člen (L článek), obsahuje ladící kondenzátor s možnosti paralelně připnout další dvě (tři možnosti) kapacity. Indukčnost je možno měnit ve svou stupních.Doposud jsem anténu na Šumavě přizpůsoboval tak, že místo TCVR jsem zapojil anténní analyzátor. Podle něj jsem nastavil knoflíky a pak místo analyzátoru jsem zapojil TCVR. Je to však jedna těžká bedýnka navíc. Daleko výhodnější by tedy bylo použít nějaký superminiaturní SWR měřič. A to plně zastane Tiny SWR. V dalším jsou videa, která ukazují, že Tiny SWR umí pracovat s výkony řádově stovky mW do asi 5W. Tedy v rozmezí používání našich QRP zařízení.

https://youtu.be/EdiqfWAC_I8
https://youtu.be/GRz7ie26GP8
https://youtu.be/pCiZwCVMbsg

Popis je uveden třeba zde:

https://github.com/mfhepp/tinyswr

Žlutá LED indikuje skutečný vysílaný výkon. Podle 3 červených LED se dá celkem velice dobře změřit i SWR. Na videu je vidět, že anténní článek nebyl schopen moji standardní anténu přizpůsobit (potřebovala by indukčnost cca 16uH a asi 30 pF). Anténní člen tedy přizpůsobil anténu do hodnoty cca 1:1,8. Což je hodnota docela použitelná (Pan Devolder ON4UN vždy ve své knize Low Band DXing píše - pokud anténa má SWR lepší jak 1:2, pak nemá smysl s ní něco dělat). Podle mých zkušeností  to v oblasti QRP platí dvojnásob (nehrozí žádné vypínání ochran PA stupňů). Zkrátka za 140 Kč dostanete slušnou pomůcku pro vyladění antény.