NanoVNA - dárek pod stromečkemBez měření není vědění. Možná tak
nějak, zněla věta, kterou nám ještě na průmyslovce vtloukali do hlavy naši učitelé. Zkrátka něčím točit, něco stříhat a nemít jasný důkaz o tom, co se děje, je přinejmenším nepříjemné. Zkrátka přichází doba, kdy přístroje stojí pár stokorun, zatímco ještě před 30 roky to bylo ve statisících. Vždy jsem toužil po možnosti si změřit anténu. Jakmile jsem objevil na čínských Eshopech nanoVNA, stal se z toho požadavek na skutečně "tvrdý" dárek k vánocům. Jakmile to přišlo, bylo mi to odebráno a neměl jsem šanci si s tím pohrát. Svíčky na stromku ještě nezhasly a já už měřil přístrojem a to  systémem - nevím jak se s tím pracuje, ale něco měřím. Je to nejrychlejší cesta poznávání HI. Měřil jsem na nejjednodušších věcích, které jsem v šuplíku našel. Zkrátka měřil jsem VSWR ( případně odvozený Return Loss) antén od ruček. Byl jsem šokován, co kupujeme v té Číně. Čím laciněji se nám to podaří sehnat, tím větší šunt kupujeme HI. Ale podívejte se sami, co jsem naměřil.
Výsledky měření jsou pro antény (zleva doprava podle obrázku).  (Dvě antény od UV3R, SRH701 - naprosto nevhodná pro 70cm, anténa Yaesu VX3, dvě teleskopické antény pro 70cm (jedna úplně vadná), Dualband anténa NA773 (jedna úplně vadná), super anténa 144 MHz, Anténa od Standard C568, teleskopická anténa pro 2m (bez zasunutí úplně rozladěná)Měření.pdf

Opravdu je to šílenost. Některé antény uváděné jako dual band, absolutně nefungují na 70cm. Jiné jsou zřejmě z výroby naladěny někde do pásma 170MHz a přitom se běžně prodávají, jako dvoumetr pro HAM. U antény - originál od YAESU pro VX3 je jasně vidět profi práce. Moje zlatá anténa - Super anténa, je jasně dokonalá. To jsem už tušil při testech. Dost mne překvapilo i to, že antény teleskopické se musí dost zastrčit, aby byly naladěné. Tedy pozor na čínské antény, pozor na čínské tranzistory.....čím lacinější, tím horší.

Z našich papírků
CQ WPX závod jsem vždy bral, jako odvar ze závodu CQ WW. Je to dáno tím, že probíhá již téměř za letních podmínek a není tam taková veliká účast udělatelných stanic. Závod většinou strávíme s příjemným práskáním do uší. Je to takový "bouřkový závod", kde rozhoduje to, kdo více vydrží. Jestli bouřka a nebo my HI. Přesto má pro nás se špatnými anténami výhodu, a to v tom, že nejsou rozhodující násobiče zón a zemí. Tedy je daleko výhodnější pro stanice s NVIS anténami, sídlícími v EU.

OKOMDX contest je prestižní závod našeho ČRK. Zkrátka nezúčastnic se nejde. Tentokrát jsem netříštil síly a jel jen 80m, kde naděje na dobré umístění je nejvyšší.