Co je to kategorie F1 v amatérských závodech? Z galerie světových závodníků.

Vypravoval mi Vláďa OK1NY, jak se na CT3 setkal s CT1BOH. Tak to je věc..... Většina z nás má řidičský průkaz (licenci) a jezdí autem. Pak jsou lepší řidiči a pak ti nejlepší. Ti většinou sedlají monoposty F1. Zkrátka někdo rád vaří a skvělý kuchař z něj nikdy nebude, někdo rád závodí a skvělý závodník z něj nikdy nebude... A tak je potřeba se někdy dívat i na naše výkony. Když nám začne narůstat hřebínek, pak si poslechněme práci takových operátorů, jako je CT1BOH. Jak říká jeden můj velice dobrý kamarád závodník. Poučka:

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény

platí jen v určité fázi vývoje. Pak už platí další poučka a ta říká:

Komu není s hůry dáno, v apatice nekoupí....

A tak Jožo Fero, v rámci obecných výzkumů, připravuje další koeficient. Měla by to být statistika světových závodníků, na které asi nikdy nebudeme mít. Výsledkem tohoto výzkumu by měl být obecnější souhrnný závodní koeficient (SZK), který bude více zohledňovat to, co je mezi TCVR a židlí. Podle prvních výzkumů se sice zdá, že "váha" tohoto koeficientu nebude tak veliká jako vliv PA. Ale bohužel v kategorii F1, však už bude zřejmě rozhodující. A tak pojďme se podívat, kdo je to Jose Carlos CT1BOH.

Na jeho stránkách si můžete prohlédnout např. jeho chybovost v závodech. Můžete si stáhnout zvukové ukázky a zkusit, zda byste to taky pobrali. Přitom prý údajně "neumí" zašroubovat správně ani konektor do TCVR, ale.... Ale, třeba zase nevypije zaráz tolik piv, jako my.

http://www.qsl.net/ct1boh/index.htm


Z Vašich ohlasů:  

Jose ct1boh je urcite spickovy zavodnik, ale preco jeho kontestove qth na Madeire je prave na hradzi precerpavacej vodnej elektrarne?

Podla mna to skor potvrdzuje Jozov Ferov teorem o vykone :-) 

Velice zajímavý postřeh HI. Sám osobně se však musím přiznat, že jsem po včerejším 3 hodinovém tréninku na Morse Runneru zjistil, že mi to stále nějak nejde HI. Nedokázal jsem se v pile up simulaci dostat přes rate 160. Pokud se podívám na nejlepší výsledky, pak jsem totální břídil HI.

http://www.dxatlas.com/MorseRunner/MrScore.asp

Na druhou stranu jsou však volačky a výsledky tak podezřelé, že je to nějaké divné HI. Zřejmě se na této stránce soutěží i v umění "oblafnout" tuto registraci. Ale zkuste si to sami. Program je freeware a tak můžete trénovat až do úplného....konce HI.

http://www.dxatlas.com/MorseRunner/

V duchu si vždy říkám: "fuj to musí být otrava zažívat takové pilehupy" HI. Protože amaterismus dnes všeobecně přechází do stádia technického, dá se očekávat snaha po vytlačení toho kritického článku. A ten vždy byl a je člověk. Koneckonců i na stránkách Alexe VE3NEA můžete objevit další dokonalosti. Např. takový program CW Skimmer. Co to je?


CW Skimmer 1.1

Multi-channel CW decoder and analyzer

Features
  • a very sensitive CW decoding algorithm based on the methods of Bayesian statistics;

  • simulatneous decoding of ALL cw signals in the receiver passband - up to 700 signals can be decoded in parallel on a 3-GHz P4 if a wideband receiver is used;

  • a fast waterfall display, with a resolution sufficient for reading Morse Code dots and dashes visually;

  • the callsigns are extracted from the decoded messages, and the traces on the waterfall are labeled with stations' callsigns;

  • the extracted callsigns are exported as DX cluster spots via the built-in Telnet cluster server;

  • a DSP processor with a noise blanker, AGC, and a sharp, variable-bandwidth CW filter;

  • an I/Q Recorder and player.

No vida. To bude žrádélko. Algoritmus vynalezen. Zobrazovat to umí a tak pryč od RUN módu. Při změně pásma to širokopásmově computer analyzuje a pak bude automaticky volat to co slyšel. Člověk by to jen brzdil HI. Pak by se to možná dalo řešit ještě tak, že by mohl volat současně třeba 5 stanic. Zkrátka, potřebujeme jen pořádnou sílu a pořádný počítač. Teď mne napadá, že by to mohlo ještě dálkově ovládat různé TCVR umístěné po světě. Podle značky by automaticky vybral vhodnou lokalitu a volal. Pravděpodobnost dovolání by pak byla 0,99999999998. Do toho všeho by se dal ještě zvláštní doplněk programu. Ten by širokospektrálně v době příjmu vyhodnocoval všechny zachycené značky. Z toho by vznikl speciální file (ne to rybí), kde by se jednoznačně vyhodnocovalo, jaká ta volačka asi může být, pokud zachytím jen IF. Moc tomu nerozumím, ale myslím, že již něco takového existuje u programu WSJT.

http://www.warc.org.uk/wsjt/wsjt1.php

Myslím, že jsem se někde již dočetl, že i když to za nás nepřečte všechna písmenka, tak že to nevadí, protože si to z databáze toho správného vybere. Pak by bylo ještě dobré, abychom brali i ty, co vysílají na pádlovky. Signál od nich přece vyzářen je, akorát ta mrcha F vrstva to nevrátí na naši matičku Zem, ale pošlete to k Marsu. Pokud tedy někdo vymyslí satelit, který bude nad touto vrstvou, pak bude slyšet docela dobře i můj signálek. No a ten zase po mikrovlnách pošle do jednoho centra a rozešlete všem závodícím stanicím. Tak a tím je jednou pro vždy vyřešeno to, abychom zbytečně neblbli s nějakýma anténama. Jo to bude nádherné pozávoděníčko. Zkrátka eliminovat operátora a odstranit problémy s neslyšitelností. Pak už to bude jen na tom, kdo bude mít "silnější" computer. Jo Jožo, máme to vymyšlené. Pak už budeme jen a jen "techničtí" kingové.

 

 Ještě že mám pádlovku a 5W. To je pak závodění HI. 

S pozdravem Jožo Fero