Amatérské hrátky s mobilem III.

( pozn. autor má zkušenosti jen s Vodafone. U ostatních operátorů budou postupy podobné. Současně autor upozorňuje, že není prodejcem Vodafone ani reklamním agentem HI)

Představit si život bez mobila - to skutečně už asi nejde. Sice většina z nás má někdy ještě pocit, že ta obrovsky propojená síť může selhat. A to v tom okamžiku, kdy to budeme nutně potřebovat. Praxe však ukazuje, že vlivem penetrace sítě, toto asi je dost málo pravděpodobné. A tak všechny amatérské záchranné systémy ( "Czech Mars" ) asi mohou vzniknout jen v případě potřeby a to naprosto živelně. Koneckonců v improvizacích byli Češi vždy dobří. Kromě základních věcí ke kterým byl mobil vymyšlen ( hovor, SMS, MMS,....), dnes stále více uživatelů využívá i dalších služeb, souvisejících s datovými přenosy v sítích GSM. Než se začneme bavit o Javovských aplikacích, bude dobré si říci, jak levně pořídit vhodný telefon. Já jsem všeobecně znám tím, že odmítám nakupovat technické novinky. Naučila mne tomu doba. Zkrátka technickou novinku si v nejlepším případě užiji půl až jeden rok a pak už jen koukám, o kolik peněz jsem zbytečně přišel. Jeden případ za všechny. Byl jsem jedním s prvních majitelů TCVR FT817 v OK. Hrdě jsem usmlouval cenu v Německu a udělal jsem výhodný nákup. Ten  v přepočtu vyšel v roce 2001 na asi 38000 Kč. A co dnes? HI Zrovna tak je to s mobily. Spíše než seriózní návod, jak přijít k lacinému mobilu vyhovujícímu pro naše použití, dám návod, jak jsem to udělal já.

Dá Vám někdo 40 minut volného volání na měsíc za 12 Kč? Ano dá - je to Vodafone se svým tarifem ODEPIŠ. 

http://eshop.vodafone.cz/tariff.htm?ttype=0&lang=cs

Má to samozřejmě jeden háček a to je ten, že volání do jiných sítí se Vám malinko prodraží. Ale z vlastní praxe Vás mohu ujistit, že to není tak hrozné. Zkrátka proč se "vybavovat", když je to drahé. Ale když potřebuji, tak si samozřejmě zavolám. V čem je Vodafone tak jedinečný?

Zkrátka jako jediný operátor stále ještě neblokuje zasílání SMS na telefon z Internetu. Bez problémů můžete "zdarma" posílat dlouhé zprávy, které se rozloží až do 5 SMS a okamžitě odešlou příjemci. Kde?

http://www.vodafonesms.cz/?locale=cz

Obrovská výhoda Vodafonu spočívá i v tom, že si mohu zvolit libovolnou mobilní Emailovou adresu. Např. OL50NERATOVICE@vodafonemail.cz

Tu mohu libovolně měnit. Ale co to je mobilní Emailová adresa? Je to zkrátka běžná Emailová adresa, na kterou když někdo odešle Email, tak já dostanu tento Email v max. délce až 250 písmenek a to přímo na mobilní telefon ve formě 2 SMS zpráv. Samozřejmě nedostanu přílohy a pokud je zpráva dlouhá, pak se automaticky zkrátí. Ale zde pozor. Tato brána není chráněna proti spamům. Pokud tedy tuto adresu někdy použijete např. k registraci programu (takovou blbost jsem udělal jednou já), pak se budete nesmírně divit, jakou geometrickou řadou se tato adresa dostane ke Spamerům. Když jsem dostával denně asi 30 SMS, přestalo mne to bavit. Naštěstí změna této Emailové adresy je otázkou jen několika minut. A k čemu je ta adresa dobrá? Tak to už nechám na Vás. Já ji používám pro zasílání zpráv z rubriky EXPEDICE v Naganu, nebo třeba k oznamování doručené pošty do Volného. No dobrá a jak se připojit na WAP či Internet? Jsou dva způsoby. Doporučuji si prostudovat následující odkazy.

http://www.vodafone.cz/consumer/services/data/

http://www.vodafone.cz/consumer/services/data/prices/index.htm#long

Zde bych chtěl ještě upozornit na jednu věc. Pokud si nechcete aktivovat "Připojení na dlouho", ale chcete jen "Připojení na skok", pak pozor na cenu.

Pokud použijete  k prohlížení web stránek vnitřního XHTML prohlížeče telefonu, pak je toto připojení bráno vždy jako WAP. Načtení mé stránky (asi 60 KB) by Vás pak přišlo na 28.80 Kč nebo na 40.80 Kč u Vodafon karty. Tak to byste mi dali. A co je myšleno tedy tím Internetem za 0,060 Kč za KB? Tak to je myšleno to, že Váš mobil bude používán Vaším počítačem jako modem.

http://www.vodafone.cz/consumer/services/data/pc_handset/easy.htm

Jestliže budete počítač napojovat přes mobilní telefon, pak lze s úspěchem použít datové optimalizace a speciálního programu Vodafonu. Vše o tom najdete třeba ZDE:

http://www.vodafone.cz/consumer/services/data/optimization.htm

Není to drahé? Je. Co je dnes laciné? HI. Ale mít jednoduše k dispozici Internet třeba i v lese, to je lákavá myšlenka. A hlavně: při připojení na dlouho, mám 15 MB dat za 200 Kč. Je to sice úsměvné číslo, ale praxe ukázala, že se s tím dá pro radioamatérské využití na měsíc vystačit. A ještě jednu výhodu má připojení na dlouho. I při "nekonečném" odebírání dat, nebudu nikdy platit více než 750 Kč ( Na rozdíl od "připojení na skok").

No dobrá. Tak jsi nás přesvědčil. Nastavíme si tedy "připojení na dlouho" a budeme s daty šetřit. A co tedy pak budu moci s tím mobilem dělat? Pokud budete mít dobrý mobil, pak:

No dobrá, ale ten vnitřní XHTML prohlížeč je nějaký divný. Tak to máte pravdu. Ale už zase někdo něco vymyslel (MiniOpera), ale o tom si budeme povídat dále. Jak lacino sehnat "slušný mobil"?

Tak to nechám na Vás. Ale mobil se dá koupit i dotovaný HI. A jak na to? Není to nic neetického (již 2x jsem to vyzkoušel).  Doporučuji následující postup. Jen Vodafone umožňuje vypovědět smlouvu za 6 měsíců. Tedy: 

Zkrátka mohu na všechna domácí čísla volat za 5 Kč a současně mám připraveno k vyčerpání 70 minut a nebo 294 SMS. No to je kšeft. A co když to nevyberu? Pak do následujícího měsíce se to převádí, ale pak už ne. Příklad. Nevytelefonuji v 1. měsíci nic. V druhém tedy mám nárok na provolání 2*350=700 Kč. Ale musím to vytelefonovat. Jestliže bych to chtěl převést do dalšího měsíce, pak mám smůlu a začínáme opět na 350 Kč. No dobrá, já se tedy upíšu a dostanu dotovaný telefon. Kolik stojí?

Tak to si musíte každý vybrat sám. Já nyní mám Nokii 6234.

Výpočty nechám na čtenářích. Mohou tedy mít nedotovaný mobil za 4177 Kč, nebo dotovaný za 2577 Kč. A přitom se smlouva dá celkem rychle vypovědět. Má to jeden háček. Při zařizování tohoto mobilu a tarifu, musím ještě zaplatit jistinu 1000 Kč, kterou mi vrátí až asi po třech platbách. Ještě doporučuji si smlouvu zařídit na termín od 1. nějakého měsíce. Lépe se pak k 1. po 6 měsících vypovídá. Po vypovězení tedy zaplatím 6*350 Kč = 2100 Kč a cenu za dotovaný 2577 Kč. Celkem 4677 Kč. 500 Kč dostanu jako odměnu za přivedení nového zákazníka. Tak a jak vidíte, jsem přesně na stejné ceně jako za nedotovaný telefon. Ale HI, zase jsem si půl roku provolal oněch 6*70=420 minut HI. Vývoj v oblasti mobilních telefonů jde rychle kupředu. Proč tedy 6234? Tak to bylo jen jako příklad. A jak to fotí? Ujde to.

Kliknutím na obrázek se můžete přesvědčit, že 2Mpix foťák 6234, je pro běžné a nenáročné použití docela dobrý...

Telefon má i infraport a bluetooth. Umožňuje nahradit originál 128 MB microkartu kartou 2GB ( více jsem nezkoušel) a využívat ho jako rádio FM, přehravač MP3, záznamník, přehravač filmů, web prohlížeč. Ale to vše až příště. Ale určitě najdete i lepší telefony. Snad jen pro připomenutí. Telefon by měl mít slušnou rozlišovačku. Alespoň půl VGA ( 320x240) a měl by mít i u Vodafonu EDGE - alespoň 4+2. ( V příštím roce už budeme říkat, že by mobil  měl mít i GPS modul, WIFI.... HI). A jak rychle to asi po Internetu běhá? Jak kdy... Pokud je v dosahu EDGE, tak určitě 115 kb/sec, ale už jsem stahoval rychlostí přes 250 kb/sec. Není to sice mnoho, ale pro amatérské účely to stačí. 

Pokračování.....