S jak malými výkony se dá ještě pracovat? Kolik zemí se dá vyrobit na 80m s Rozkmitem?

Tak to je výzva (Challenge). Občas můžeme na pásmu slyšet názory, že vysílat s malými výkony je vlastně blbost. Pokud to parafrázujeme, pak můžeme říci, že vysílat s velkými výkony je vlastně blbost. Proč? S každým kilowatem na víc, jsem lépe a lépe slyšet. Začnu se lépe dovolávat v pile upech, začnu vytvářet nekonečné fronty Amíků... Splním si 5 bandový DXCC za jediný světový závod. Budu pak šťasten? Podle zkušenosti různých borců lze říci, že většinou přestávám být aktivní. Zkrátka se "omelu". Přestávají mne bavit nekonečné šňůry Amíků a Japonců. Zbudou mi pak jen nově aktivované země, či nekonečné možnosti v IOTách. Někteří jdou až tak daleko, že rozlišují mezi "kvalitními" spojeními a těmi druhými. A já se ptám: "Bylo mé spojení na Rozkmita s 500mW kvalitním spojením?". Vždyť přeci stačilo zvednout výkon z 500mW na 5W a hned bych byl o 10dB silnější. A jsme u toho. Tomu se říká Challenge. 

A co včera? Podařila se 25 zem DXCC na 500mW na kmitočtu 3559.5 KHz. (Přímosměš a Rozkmit). Jaká je teoretická hranice? Tak to skutečně nevím. Těch 25 zemí DXCC na jednom kmitočtu jsem dělal 2 roky. Přitom jsem přesvědčen, že pokud bych se mohl přelaďovat, pak i s 500mW bych musel takových 25 zemí DXCC vyrobit v jednom závodu (CQ WW). S 5W to již máme vyzkoušené, tam se dá během CQ WW udělat běžně 45 zemí. A tak...bylo to kvalitní spojení? Že jste malinko zaváhali? Tak to jsem rád. Zkrátka a dobře - tomu se říká Challenge. Zkrátka dělat něco pro radost a radovat se z toho. Při včerejším spojení s GI0RQK jsem neměl po ruce MP3 nahrávač. Musel jsem to nahrát na mobilní telefon. Ta nahrávka je děsná, ale je to jasný důkaz.

GI0RQK (*.amr 400 kB)

A proč to včera tak krásně chodilo? Tak to  je přeci skoro jasné. Podívejte se na Ionogram z oné doby.

A co Challenge při mobilním vysílání? V neděli jsem měl spojení s OK2PJE/M, který vysílal na 1,5m dlouhou anténu, kterou měl umístěnu na kole. Výkon měl 30W. Pokud se zamyslíme nad tím, jakou účinnost měla jeho anténa, lze odhadnout, že něco kolem 0,1%. Tedy v nejlepším případě se mu podařilo vyzářit tisícinu z výkonu vysílače. Tedy asi 30mW. Dostal se tedy ještě pod úroveň Rozkmita. Bude to vůbec slyšet? Tak to je ten Challenge. Ano bylo. Zde je důkaz.

OK2PJE/M (*.wav 520 kB)